Artykuł napisany przez 4:59 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Protokół testosteronowej terapii zastępczej (TRT) Joe Rogana

Joe Rogan, zagorzały orędownik ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, regularnie wypowiada się na temat przyjmowanej żywności i suplementów. W szczególności Joe był jednym z niewielu wpływowych głosów w przestrzeni fitness, który przyznał się do stosowania testosteronowej terapii zastępczej (TRT). Wyzwał inne znane osobistości, aby zrobiły to samo w ramach pokazu przejrzystości wobec swoich fanów. Na różnych forach i w różnym czasie Joe udzielał wskazówek i wyjaśnień dotyczących swojego protokołu TRT. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kiedy i dlaczego rozpoczął TRT

Joe jest obecnie po pięćdziesiątce, ale jego podróż do TRT rozpoczęła się pod koniec lat trzydziestych. W tym czasie zaczął odczuwać znaczny spadek poziomu energii. Początkowo myślał to samo, co większość z nas – że to chwilowy spadek, z którego w końcu się wydostanie. Kiedy wydawało się, że nie ma ratunku i po rozmowie z lekarzem, Joe przeszedł testy w celu oceny poziomu testosteronu.

Okazało się, że jego poziom testosteronu był niższy niż powinien. W rezultacie otrzymał receptę na TRT w wieku 40 lat, co było rozwiązaniem, którego potrzebował. Joe podkreśla, że TRT poprawiło jego wydajność fizyczną, poziom energii i ogólny stan zdrowia. Przypisuje to utrzymaniu zdrowia fizycznego i wydajności pomimo swojego wieku.

Przejście od kremów do zastrzyków

Joe zaczął od kremów TRT. Uznałbym to za naturalne miejsce do rozpoczęcia. Kremy są bezbolesne i łatwe w stosowaniu. Mają jednak kilka znaczących wad. Po pierwsze, można je nieumyślnie zetrzeć lub zmyć, zanim odpowiednia dawka zostanie w pełni wchłonięta. Po drugie, mogą mieć działanie drażniące dla osób o wrażliwej skórze. Po trzecie, nie są one natychmiast wchłaniane do krwiobiegu.

Przejście od kremów do zastrzyków

Joe zaczął od kremów TRT. Uznałbym to za naturalne miejsce do rozpoczęcia. Kremy są bezbolesne i łatwe w stosowaniu. Mają jednak kilka znaczących wad. Po pierwsze, można je nieumyślnie zetrzeć lub zmyć, zanim odpowiednia dawka zostanie w pełni wchłonięta. Po drugie, mogą mieć działanie drażniące dla osób o wrażliwej skórze. Po trzecie, nie są one natychmiast wchłaniane do krwiobiegu.

Po pewnym czasie zauważył, że nie uzyskuje już wzrostu testosteronu, jakiego oczekiwał od kremów. Przeszedł więc na cotygodniowe zastrzyki TRT pod nadzorem lekarza. Zastrzyki dostarczają docelową dawkę w całości i powodują znacznie szybsze wchłanianie do organizmu. Chociaż zastrzyki są bolesne, rzadziej powodują podrażnienia skóry.

Aktualny protokół

Joe twierdzi, że przyjmowanie TRT i HGH pomogło mu przywrócić poziom hormonów do poziomu, w którym znajdował się w wieku 20 lat. Jego obecny protokół wygląda następująco.

TRT

W 2021 odcinku podcastu JRE z Andrew Hubermanem Joe wspomniał, że co trzy dni otrzymuje zastrzyki TRT. Używa igły insulinowej, która jest zazwyczaj mniejsza niż standardowe igły do zastrzyków. Przejście na cykl trzydniowy ma na celu ściślejsze dostosowanie do naturalnego cyklu produkcji testosteronu w organizmie.

HGH

HGH to białko naturalnie wytwarzane w przysadce mózgowej. Produkcja jest najwyższa podczas snu, choć jej poziom wzrasta również po ćwiczeniach i urazach. Poziom HGH osiąga szczyt w okresie dojrzewania, a następnie zaczyna spadać w średnim wieku, co może powodować lub pogarszać złamania, utratę mięśni, letarg i choroby układu krążenia.

Joe ujawnił podczas wywiadu z Derekiem w podcaście More Plates More Dates w 2021 roku, że codziennie przyjmuje 0,33 mg (lub 1 j.m.) ludzkiego hormonu wzrostu (HGH).

Zmiany stylu życia przed leczeniem

Od samego początku Joe jednoznacznie twierdził, że TRT nie może naprawić niezdrowego stylu życia. Przed rozpoczęciem leczenia TRT kluczowe znaczenie ma porzucenie negatywnych nawyków. Spadek testosteronu może być wywołany lub przyspieszony przez niezdrowe praktyki, w tym:

Zła dieta

Niezrównoważona dieta zwiększa ryzyko niskiego poziomu testosteronu. Dotyczy to w szczególności diet, w których brakuje wystarczających ilości cynku, boru i magnezu. Magnez, cynk i bor są niezbędne do produkcji testosteronu.

Niedobór witaminy D z powodu niewystarczającej ilości światła słonecznego lub suplementacji

Witamina D3 wspiera wiele procesów w organizmie, w tym produkcję testosteronu. Joe wspomniał, że codziennie przyjmuje 125 mcg (5000 IU) suplementu witaminy D3.

Picie alkoholu

Badania pokazują, że nadmierne spożycie alkoholu może mieć krótko- i długoterminowy wpływ na produkcję testosteronu. Efekt tłumienia ma miejsce już po 30 minutach od pierwszego drinka.

Słaba jakość snu

Udowodniono, że nieodpowiedni lub nieregularny sen obniża ilość wolnego testosteronu. Niektóre badania wykazały, że jest również odwrotnie – niski poziom testosteronu może powodować lub nasilać bezsenność.

Stres

Cholesterol jest prekursorem zarówno testosteronu, jak i kortyzolu (hormonu stresu), co prowadzi do odwrotnej korelacji między nimi. Zwiększona produkcja jednego z nich może prowadzić do obniżonej produkcji drugiego. Zwiększony stres (a tym samym kortyzol) jest zatem związany z niskim poziomem testosteronu.

Siedzący tryb życia

Trening oporowy i inne formy energicznych ćwiczeń zwiększają poziom testosteronu. I odwrotnie, siedzący tryb życia wiąże się z niskim poziomem testosteronu.

Aby najpierw wykluczyć którąkolwiek z tych przyczyn jako główną przyczynę spadku testosteronu, Joe mówi, że lekarze często zalecają najpierw wprowadzenie zmian w stylu życia. Poziom testosteronu jest następnie monitorowany przez kolejne tygodnie i miesiące, gdy wprowadzane są różne zmiany stylu życia i hormonów, aby sprawdzić, co działa, a co nie i co może być przyczyną niskiego poziomu testosteronu. Dopiero gdy zmiany stylu życia nie przyniosą znaczącej poprawy poziomu testosteronu, można stać się odpowiednim kandydatem do TRT.

Joe często mówi o swoim zaangażowaniu w pozytywny styl życia. Zwraca szczególną uwagę na przyjmowane pokarmy i suplementy diety. Ponadto drastycznie ograniczył ilość spożywanego alkoholu. Trzyma się ścisłej rutyny snu i przestrzega skomplikowanego schematu fitness, który łączy ćwiczenia cardio, podnoszenie ciężarów i sztuki walki (Joe posiada czarne pasy w taekwondo i brazylijskim jiu-jitsu). Ostatecznym celem jest zwiększenie elastyczności, wytrzymałości i siły, a także podniesienie poziomu testosteronu.

Przywrócenie młodzieńczego poziomu hormonów, a nie podniesienie ponad normę

Joe często powtarzał, że celem TRT jest przywrócenie normalnego poziomu testosteronu, a nie jego przekraczanie. Bez wstępnego testowania przed przepisaniem, groziłoby to wysokim poziomem testosteronu i wszystkimi związanymi z tym skutkami ubocznymi i długoterminowym ryzykiem. Odradza mężczyznom w wieku 40 lat i młodszym przyjmowanie TRT, chyba że jest to wyraźnie zalecane przez lekarza jako ostateczność.

Dla młodszych osóbZamiast tego sugeruje on stosowanie ziołowych środków leczniczych, takich jak fadogia agrestis i tongkat ali. Fadogia agrestis to roślina pochodząca z Afryki Zachodniej, która tradycyjnie była stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym niskiego libido i stanów zapalnych. Tongkat ali to krzew występujący w Azji Południowo-Wschodniej, stosowany w medycynie tradycyjnej do zapobiegania lub leczenia różnych schorzeń.

Widziałem wiele badań, które wykazały, że Fadogia agrestis i Tongkat ali mogą w naturalny sposób poprawić produkcję testosteronu.

Znaczenie nadzoru medycznego i badań

Leczenie TRT jest rozwiązaniem dostępnym wyłącznie na receptę. W rzeczywistości jest to podawanie syntetycznego sterydu. Podobnie jak w przypadku każdego leczenia sterydami, istnieje ryzyko dla zdrowia. Nie można przecenić potrzeby nadzoru lekarza. Joe twierdzi, że stosowanie TRT musi być poprzedzone testami potwierdzającymi niedobór testosteronu. Chciałbym wyjaśnić, że testowanie powinno obejmować badanie krwi pod kątem wystarczalności składników odżywczych i zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

To samo dotyczy HGH. Stosowanie powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy istnieje udowodniony niedobór. Zastrzyki z HGH mogą prowadzić do: zespołu cieśni nadgarstka, zatrzymania płynów, podwyższonego poziomu cukru we krwi, a także bólu mięśni i stawów.

Podsumowanie

Badania pokazują, że normalny poziom testosteronu spada wraz z wiekiem o około jeden procent każdego roku. Z osobistego doświadczenia Joe wynika, że TRT to najszybszy sposób na zwiększenie poziomu testosteronu. Nie jest to jednak pozbawione ryzyka, dlatego ostrzega, że musi być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Wymaga to regularnego monitorowania w celu sprawdzenia działań niepożądanych i potwierdzenia, że poziom testosteronu we krwi nie przekracza pasm bezpieczeństwa. Pamiętaj, że to, co działa dla mnie, może być katastrofalne dla ciebie – i odwrotnie.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close