Artykuł napisany przez 11:56 am Odżywianie, Podstawy żywienia

Diety o bardzo niskiej kaloryczności

Dieta o bardzo niskiej kaloryczności to nadzorowany klinicznie plan żywieniowy, który zakłada spożywanie około 800 kalorii dziennie lub mniej. Są one czasami rozważane dla osób otyłych i poważnie otyłych, które zarządzają cukrzycą, zamierzają mieć operację lub przygotowują się do leczenia płodności.

Dieta zazwyczaj polega na zastąpieniu normalnego jedzenia niskokalorycznymi koktajlami, zupami, batonami lub kaszą zawierającą mleko.

Bardzo niskokaloryczne diety są dla dorosłych, którzy są otyli i poważnie otyłych, zdefiniowane jako posiadanie BMI ponad 30 i 40, i trzeba szybko schudnąć. Nie są one pierwszą opcją zarządzania otyłością i nie powinny być stosowane rutynowo.

Diety o bardzo niskiej kaloryczności powinny być stosowane tylko pod nadzorem lekarza przez maksymalnie 12 tygodni. Nie należy stosować diety o bardzo niskiej zawartości kalorii, jeśli nie zasugerował tego lekarz pierwszego kontaktu.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii są trudne do przestrzegania

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii są mniej prawdopodobne, aby być kompletne pod względem odżywczym, ponieważ dostarczają znacznie mniej kalorii niż potrzeba do utrzymania zdrowej wagi. Zalecana dzienna dawka kalorii wynosi 2500 dla mężczyzn i 2000 dla kobiet.

Nie jest to dieta łatwa do przestrzegania. Efekty uboczne mogą obejmować:

 • uczucie głodu
 • uczucie niskiego poziomu energii
 • suchość w ustach
 • zaparcia lub biegunki
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • skurcze
 • przerzedzenie włosów

Podczas gdy diety o bardzo niskiej zawartości kalorii mogą prowadzić do krótkotrwałej utraty wagi, jest prawdopodobne, że waga powróci po zakończeniu diety.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii nie są długoterminową strategią kontroli wagi i powinny być stosowane jedynie jako część szerszego planu.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii nie są odpowiednie dla większości osób

Jeśli uważasz, że dieta o bardzo niskiej zawartości kalorii może być dla Ciebie korzystna, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii nie są odpowiednie, jeśli jesteś:

Przeczytaj o spożywaniu zrównoważonej diety

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu uzna, że dieta niskokaloryczna może być dla ciebie korzystna, powinien upewnić się, że

 • dieta jest kompletna pod względem odżywczym
 • dieta jest stosowana przez maksymalnie 12 tygodni (stale lub z przerwami)
 • że po zakończeniu diety otrzymasz stałe wsparcie.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii są najbardziej restrykcyjną formą diety, poważnie ograniczającą ilość spożywanych kalorii, dlatego też ważny jest nadzór medyczny.

Możesz być również zainteresowany:

Strona ostatnio przeglądana: 18 listopada 2019
Termin następnego przeglądu: 18 listopada 2022 r.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Close