Artykuł napisany przez 12:18 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy teakryna może pomóc w odchudzaniu? | Dowody i badania

Czasami odnoszę wrażenie, że świat suplementów odchudzających nieustannie przesuwa granice i zapuszcza się w coraz to nowsze i bardziej nieprawdopodobne związki. Być może jest to w dużej mierze spowodowane wyścigiem o zdobycie wielomiliardowego rynku suplementów odchudzających. Uzasadnieniem dla producentów może być to, że jeśli zaprezentujesz coś nowatorskiego, prawdopodobnie uzyskasz przewagę jako pierwszy.

I być może to właśnie jest przyczyną rosnącej promocji teakryny jako środka wspomagającego odchudzanie. Jej najbardziej zagorzali fani twierdzą, że jest to akcelerator utraty tłuszczu. Postanowiłem dowiedzieć się, czy jest to prawda w oparciu o istniejące badania naukowe. Czytaj dalej, aby zobaczyć moje odkrycia.

Najważniejsze informacje

  • Teakryna to związek występujący w niektórych roślinach, w tym w Camellia assamica i Cupuacu, znany z potencjalnego działania poznawczego i pobudzającego.

  • Niektóre badania sugerują, że teakryna może mieć wpływ na utratę masy ciała poprzez zwiększenie wydatku energetycznego. Badania te są jednak ograniczone i niejednoznaczne.

  • Teakryna może być łagodniejszym stymulantem niż kofeina, ale ma skutki uboczne, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach.

Czym jest teakryna?

Teakryna jest naturalnie występującym związkiem występującym w różnych roślinach, w tym w Camellia assamica (rodzaj dzikiej herbaty znanej również jako herbata kucha) i Cupuacu (owoc tropikalny). Występuje również w niewielkich ilościach w niektórych innych roślinach, takich jak kakao i guarana.

Jest ona strukturalnie podobna do kofeiny i posiada niektóre z jej właściwości pobudzających, ale uważa się, że działa dłużej i rzadziej powoduje drżenie, niepokój i spadki energii, z których słynie kofeina. Uważa się, że teakryna zwiększa energię, zwiększa czujność, poprawia koncentrację, zmniejsza zmęczenie i poprawia nastrój.

W świecie suplementów zdrowotnych teakryna może być najbardziej znana ze swoich korzyści poznawczych. Wielu producentów suplementów i influencerów fitness twierdzi, że może ona również wspomagać odchudzanie. Opiera się to na przekonaniu, że może ona przyspieszać metabolizm, hamować apetyt i zwiększać spalanie tłuszczu. Przeanalizowałem dostępne dowody naukowe, aby sprawdzić prawdziwość tych twierdzeń.

Badania nad teakryną i utratą wagi

Nie byłoby błędem założenie, że pojawienie się teakryny jako środka wspomagającego odchudzanie jest w dużej mierze spowodowane jej cechami wspólnymi z kofeiną. Niemniej jednak, nie możemy przyjąć takiego założenia. Dowiedzmy się, co mówią badania. Słowo przestrogi – istnieje bardzo niewiele badań dotyczących teakryny i utraty wagi.

Energia

Podobnie jak w przypadku kofeiny, wydaje się, że energia ma być głównym punktem sprzedaży roli teakryny jako przyspieszacza odchudzania. Jedno z najbardziej wnikliwych badań dotyczących wpływu teakryny w tym zakresie zostało opublikowane w 2022 roku.

15 zdrowych osób poddano suplementacji placebo 100 mg, 200 mg lub 400 mg teakryny, a następnie oceniono siedem dni później. Naukowcy odkryli, że teakrynie towarzyszył wzrost energii, motywacji do ćwiczeń, zmniejszenie zmęczenia i poprawa koncentracji. Najlepsze wyniki uzyskano przy dziennej dawce 200 mg.

Niemniej jednak, było to małe badanie, z którego wynikami byłbym ostrożny. I pokażę ci dlaczego.

Jak kofeina, ale nie jak kofeina

Badania opublikowane w 2019 roku dotyczyły wpływu na wydajność ćwiczeń oporowych wśród 12 wytrenowanych i sprawnych mężczyzn. Badani przyjmowali kofeinę, teakrynę, teakrynę-kafeine combo lub placebo. Jedynie grupa kofeinowa wykazała znaczący wzrost energii do ćwiczeń, skupienia i motywacji. Teakryna nie miała żadnego wpływu na te wskaźniki.

Trzeba przyznać, że to również było małe badanie. Jednak wyniki wydawały się spójne z większym badaniem opublikowanym w 2016 roku, w którym stwierdzono, że suplementacja 200-300 mg teakryny nie miała wpływu na energię, skupienie i motywację do ćwiczeń.

Lepiej z kofeiną?

Wyniki mogą być inne, gdy teakryna jest stosowana w połączeniu z kofeiną, jak wykazało badanie z 2015 roku. Wygląda na to, że teakryna podkreśla działanie kofeiny poprawiające energię i nastrój. Nawiasem mówiąc, gdy teakryna jest stosowana w suplementach zdrowotnych, zwykle występuje w połączeniu z kofeiną.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne dowody naukowe dotyczące wpływu teakryny na utratę wagi są ograniczone i niejednoznaczne.

Bezpieczeństwo

Teakryna może być łagodniejszym stymulantem niż kofeina, ale nie oznacza to, że jest pozbawiona skutków ubocznych, zwłaszcza gdy jest przyjmowana w dużych dawkach. U niektórych osób mogą wystąpić łagodne skurcze żołądka, nudności, biegunka, drażliwość, niepokój lub trudności ze snem.

W oparciu o istniejące badania, optymalna dawka dla utraty wagi wynosi od 100 do 300 mg dziennie, chociaż badania nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla dawek tak wysokich jak 400 mg.

Wnioski

Teakryna szturmem wdarła się do świata odchudzania, w dużej mierze podążając za kofeiną. Zwolennicy obiecywali wszystkie korzyści zdrowotne kofeiny bez żadnych wad. Jednak, jak pokazują badania, teakryna niekoniecznie ma tak wieloaspektowe korzyści dla utraty wagi, jak kofeina.

Wydaje się być korzystna dla kontroli wagi tylko wtedy, gdy jest stosowana w połączeniu z kofeiną, a nie samodzielnie. Z tego powodu powiedziałbym, że teakryna ma marginalne korzyści dla kontroli wagi. Nie jest to związek, z którym można wiązać nadzieje w walce z nadwagą.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close