Artykuł napisany przez 10:16 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Czy stres wpływa na zdolność poczęcia dziecka?

Czy stres związany z wyjątkowo ciężkim rokiem mógł wpłynąć na Twoją zdolność do zajścia w ciążę? Naukowcy twierdzą, że jest to bardzo możliwe.

Para próbująca zajść w ciążę może być narażona na wiele stresu, szczególnie jeśli pojawią się komplikacje. Czy jednak stres może wpływać na zdolność zajścia w ciążę? Nowe badanie wskazuje, że tak.

Courtney Denning-Johnson Lynch, dyrektor epidemiologii reprodukcyjnej w Ohio State University Wexner Medical Center, i współpracownicy odkryli, że kobiety z wysokim poziomem alfa-amylazy, biologicznego wskaźnika stresu mierzonego w ślinie, były o 29 procent mniej narażone na zajście w ciążę każdego miesiąca i ponad dwukrotnie częściej spełniały kliniczną definicję niepłodności w porównaniu do kobiet z niskim poziomem tego enzymu.

Dwa biomarkery stresu: alfa-amylaza i kortyzol

Naukowcy śledzili 501 amerykańskich kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Kobiety te nie miały znanych problemów z płodnością i właśnie rozpoczęły starania o zajście w ciążę. Zespół badawczy obserwował je przez 12 miesięcy lub do momentu poczęcia w ramach badania Longitudinal Investigation of Fertility and the Environment (LIFE) Study. Próbki śliny pobrano od uczestniczek rano w dniu rejestracji i rano po pierwszym dniu ich pierwszego cyklu miesiączkowego, zgodnie z zapisami badaczy. Próbki 373 kobiet przeanalizowano pod kątem alfa-amylazy ślinowej i kortyzolu, dwóch biomarkerów stresu.

Wysoki poziom stresu oznacza niższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

„To już drugie badanie, w którym wykazaliśmy, że kobiety z wysokim poziomem biomarkera stresu, alfa-amylazy ślinowej, mają mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w porównaniu do kobiet z niskim poziomem tego biomarkera. Po raz pierwszy wykazaliśmy, że efekt ten ma potencjalne znaczenie kliniczne, ponieważ wiąże się z ponad dwukrotnie zwiększonym ryzykiem niepłodności wśród tych kobiet” – powiedział Lynch, główny badacz protokołu stresu psychologicznego w badaniu LIFE.

Sugestie łagodzące stres

Lynch zauważył, że wyniki badania powinny zachęcić kobiety doświadczające problemów z zajściem w ciążę do wypróbowania różnych technik redukcji stresu, takich jak joga, medytacja i uważność. Inne wskazówki WebMD dotyczące redukcji stresu obejmują angażowanie się w relaksujące czynności, takie jak czytanie lub ogrodnictwo, regularne ćwiczenia, pracę nad efektywnym zarządzaniem czasem i zdrowe odżywianie. Lynch powiedział również, że ważne jest, aby pary nie obwiniały się za problemy z płodnością.

Przed próbą zajścia w ciążę pozbądź się wszelkich stresorów

„Wyeliminowanie stresorów przed próbą zajścia w ciążę może skrócić czas potrzebny parom na zajście w ciążę w porównaniu do ignorowania stresu” – powiedziała Germaine Buck Louis, dyrektor Division of Intramural Population Health Research w Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) i główny badacz badania LIFE. „Dobrą wiadomością jest to, że kobiety najprawdopodobniej będą wiedziały, która strategia redukcji stresu jest dla nich najlepsza, ponieważ uniwersalne rozwiązanie nie jest prawdopodobne”.

Oryginalny post The South Coast Herald

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close