Artykuł napisany przez 4:14 am Depresja, Zdrowie psychiczne

5 porad jak rozmawiać z nastolatkiem o używaniu substancji – Pick the Brain

Wychowywanie dzieci jest trudnym zadaniem, które tylko wzmacnia się, gdy to dziecko staje się nastolatkiem. Okres dojrzewania to czas odkrywania, kim się jest, i często testuje się jego granice. Dlatego tak ważne jest, aby porozmawiać z nastolatkiem, zanim zacznie on testować swoje granice w zakresie używania substancji. Rozpoczęcie zażywania narkotyków lub alkoholu w młodym wieku może prowadzić do bardzo niezdrowych zachowań i może zaprowadzić je na niebezpieczne terytorium.

Z tego powodu bardzo ważna jest rozmowa, ponieważ badania wykazały, że dzieci, które mają jasne zasady dotyczące używania substancji, rzadziej wpadają w poważne kłopoty. Jako rodzic możesz zastosować się do wskazówek, które ułatwią Tobie i Twojemu nastolatkowi tę trudną rozmowę.

Uświadom im swoje zasady

Po pierwsze, rozmawiając z nastolatkami o używaniu alkoholu lub innych substancji odurzających, należy jasno przedstawić im swoje zasady i konsekwencje ich łamania.

Dzięki jasnemu przekazaniu zasad i konsekwencji nastolatek będzie wiedział, jakie jest jego stanowisko, a w ostatecznym rozrachunku pomoże to w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku ze względu na jasno określone granice. Pomaga to także w sytuacji, gdy osoby z otoczenia naciskają na nastolatka, aby spróbował narkotyków lub alkoholu, wykorzystując rodziców i zasady jako wymówkę, aby powiedzieć „nie”.

Wyjaśnij się

Ważne jest również, aby wiedzieć, że nie można po prostu rzucić garść zasad na nastolatka bez wyjaśnienia uzasadnienia dla zasady.

Określenie wszystkich ograniczeń dotyczących używania substancji i podanie logicznych powodów pomoże nastolatkowi poczuć się jak w prawdziwej rozmowie z dorosłym. Używanie sformułowania „bo ja tak powiedziałem” będzie miało negatywny wpływ na rozmowę z nastolatkiem. Młodzież musi czuć, że może być z Tobą otwarta i zadawać pytania.

Dobrą zasadą podczas rozmów z nastolatkami jest mówienie do nich w taki sam sposób, w jaki sami chcielibyśmy, aby do nas mówiono. Nastolatki potrafią wyczuć, że traktujesz je protekcjonalnie, dlatego ważne jest, aby wiedziały, że w ostatecznym rozrachunku same będą podejmować decyzje w tej sprawie. Jeśli chcesz, aby podejmowali dobre decyzje, traktuj ich jak dorosłych, których chcesz, aby się stali.

Pozwól im mówić i słuchać

Kolejną ważną wskazówką podczas prowadzenia trudnej rozmowy na temat używania substancji jest umożliwienie nastolatkowi mówienia i uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia.

Łatwo jest wpaść w pułapkę chęci podzielenia się z nastolatkiem jak największą ilością swojej mądrości i wiedzy, ale on również potrzebuje możliwości mówienia, zadawania pytań i otwarcia się. Należy pozwolić nastolatkowi na wyrażenie swoich uczuć i wątpliwości.

Możliwość wypowiedzenia się może być także pomocna w zrozumieniu, w jakim punkcie znajduje się jego wiedza na temat różnych substancji. Można wykorzystać tę okazję do zadawania pytań, takich jak: „co wiesz o używaniu alkoholu?”. Im bardziej nastolatek czuje, że jego punkt widzenia jest cenny, tym chętniej będzie uczestniczył w rozmowie.

Dowiedz się, dlaczego nastolatek może już używać substancji

W trakcie rozmowy z nastolatkiem może się okazać, że już wcześniej sięgał po substancje psychoaktywne. Kiedy to nastąpi, istotne będzie poznanie powodów, bez osądzania.

Istnieją różne powody, dla których nastolatek zaczął używać narkotyków lub alkoholu – czy to w celu opanowania lęku lub depresji, czy też w celu nawiązania kontaktów społecznych z rówieśnikami. Okazywanie ciekawości co do powodów może pomóc im poczuć się mniej osądzanymi i bardziej skłonnymi do otworzyć się. Pozwoli to również na wgląd w życie nastolatka, dzięki czemu będziemy wiedzieć, gdzie potrzebuje on dodatkowego wsparcia.

Wiedz, jak i kiedy interweniować

Wreszcie, jeśli okaże się, że nastolatek używa substancji, należy zachować czujność i obserwować, czy używanie substancji nie pogarsza się. Wtedy trzeba wiedzieć, jak i kiedy interweniować.

Należy zachęcać nastolatka do szczerości i otwartości, ale także informować go, że pomoże mu się zabezpieczyć. Może to oznaczać konieczność przyjrzenia się leczeniu uzależnień u nastolatków, jeśli ich używanie dotarło do tego punktu, lub konieczność szukania profesjonalnej pomocy u terapeuty.

Rozmowa z nastolatkiem o używaniu substancji to delikatny taniec. Jednak przestrzeganie tych wskazówek pomoże złagodzić ciężar i utrzymać otwartą i szczerą komunikację z nastolatkiem.

ZDOBĄDŹ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje nadmiernie zapracowanym i przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, by móc osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które odczuwają kobiety, gdy stają przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak skupić się na trzech obszarach twojego życia, w których chcesz się doskonalić, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Close