Artykuł napisany przez 5:40 pm Stres, Zdrowie psychiczne

4 oznaki wypalenia u nastolatka – i jak mu w tym pomóc

Od wieków słyszą o egzaminach. Nic więc dziwnego, że wiele nastolatków czuje się przytłoczonych, gdy nadchodzi sezon egzaminacyjny. Aby pomóc Ci dostrzec wypalenie u nastolatka, omówimy 4 oznaki, na które należy zwrócić uwagę, a także 4 sposoby, w jakie możesz go wesprzeć, aby mógł poczuć się jak najlepiej.

Oznaki wypalenia u nastolatków

  1. Nie śpią lub nie jedzą dobrze.
  2. Są o wiele bardziej drażliwi.
  3. Chcą spędzać cały swój czas samotnie.
  4. Tracą zainteresowanie rzeczami, które normalnie lubią.

1. Nie śpią lub nie jedzą dobrze.

Lęk przed egzaminem może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne nastolatka. Myśli typu: „Nie zdam” lub „Muszę dobrze wypaść, bo inaczej nie dostanę się na dobrą uczelnię” mogą nie dawać im spać o każdej porze. Sen jest tak ważny dla ich dobrego samopoczucia, więc chcesz zdusić ich zmartwienia w zarodku. Jako rodzic będziesz znać znaki ostrzegawcze, kiedy dziecko nie ma wystarczającej ilości snu. Czy wyglądają na zmęczonych? Czy zasypiają w klasie lub o dziwnych porach dnia? Czy są bardziej drażliwe niż zwykle?

A kiedy są zestresowani, ich apetyt również może ucierpieć. Czy pomijają posiłki? Zostawiają dużo jedzenia na talerzu? A może je mnóstwo śmieciowego jedzenia? Zarówno niedojadanie, jak i przejadanie się są czerwonymi flagami, jeśli chodzi o ich dobre samopoczucie – i mogą oznaczać, że czują się przytłoczeni.

2. Są o wiele bardziej drażliwi.

Jeśli wpadają w złość lub mają załamania nerwowe, może to oznaczać, że odczuwają presję. Lata nastoletnie i tak są trudne, a ich mózgi przechodzą wiele zmian. Ale jeśli widzisz dużą różnicę w ich nastroju w sezonie egzaminacyjnym, może to być oznaką wypalenia. Być może mają luki w nauce i wyładowują się, ponieważ po prostu nie radzą sobie z nauką. Albo przepracowują się, ponieważ martwią się, że nie są wystarczająco dobrzy. Bez względu na przyczynę stresu – istnieje duża szansa, że odbije się to na osobach w ich otoczeniu.

3. Chcą spędzać cały swój czas samotnie.

To, co sprawia, że wykrycie wypalenia jest trudniejsze w przypadku nastolatków, to fakt, że i tak lubią spędzać więcej czasu sami. Ale gdy nie spotykają się z przyjaciółmi i trzymają się z dala od siebie bardziej niż zwykle, może to być znak, że mają trudności. Istnieją zachowania, na które można zwrócić uwagę. Na przykład, jeśli leżą w łóżku, wpatrując się w sufit lub w ekrany przez wiele godzin – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, co się dzieje.

4. Straciły zainteresowanie rzeczami, które zwykle lubią.

Hobby i zainteresowania są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia nastolatka. Pomagają zachować równowagę. Ale jeśli odsuwają się od rzeczy, które kochają – takich jak trening piłki nożnej lub nawet oglądanie ulubionych programów, może to być znak, że są przepracowani.

Jak możesz pomóc im przez to przejść

To całkowicie normalne, że martwisz się, gdy nastolatek przechodzi przez stresujący okres. Ale nadal jest wiele rzeczy, które możesz zrobić jako rodzic, aby im pomóc. Sezon egzaminacyjny jest trochę jak maraton, a dotarcie do mety wymaga regularnego dbania o siebie.

  1. Regularnie rozmawiaj z dziećmi.
  2. Pomóż im zaplanować czas na odpoczynek.
  3. Udzielaj im porad dotyczących zarządzania ekranami.
  4. Sięgnij po wsparcie.

1. Regularnie rozmawiaj z nimi na czacie.

Regularne rozmowymnie razem ułatwia nastolatkowi otwarcie się. Dr Louise Egan, psycholog dziecięcy, mówi, że ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego nastolatek tak ciężko pracuje nad sobą. Czy uważa, że nie jest wystarczająco dobre? Czy martwi się o to, co myślisz? Spędzanie regularnego czasu z nastolatkiem oznacza, że możesz uzyskać lepszy obraz tego, dlaczego jest tak niespokojny. „Nie ma szybkiego rozwiązania” – mówi dr Egan. Ale jeśli posadzisz nastolatka na miejscu kierowcy, pytając go: „Co mogę zrobić, aby pomóc?”, możesz być zaskoczony, jak się otworzy. A dzięki wielu rozmowom i zachętom możesz pomóc im wypracować bardziej zrównoważoną relację z rewizją.

2. Pomóż im zaplanować czas na odpoczynek.

Harmonogram powtórek może pomóc nastolatkowi pozostać na bieżąco. Oznacza to również, że mogą się zrelaksować, ponieważ zaplanowali czas na naukę. Aby ich dzień był bardziej zrównoważony, mogą wpleść w niego zabawne zajęcia. Zachęć ich do uwzględnienia w harmonogramie takich rzeczy jak „wycieczka do kina” lub „spotkanie z przyjaciółmi”. Jeśli nadal są zestresowani spędzaniem czasu z dala od powtórek, powiedz im, jak przerwy pomagają ich mózgowi lepiej się uczyć.

Oto coś, czym możesz podzielić się ze swoim przepracowanym nastolatkiem:

3. Udziel im porad dotyczących zarządzania czasem spędzanym przed ekranem.

Czas spędzany przed ekranem nie jest zły – w rzeczywistości istnieje wiele pomocnych zasobów edukacyjnych, z których mogą korzystać podczas powtórek. Ale ekrany mogą mieć również negatywny wpływ na ich samopoczucie, przeszkadzając im w zasypianiu. A kiedy nie śpią dobrze, wpływa to na wszystko – od ich nastroju po sposób, w jaki się uczą. Zachęcaj ich do oderwania się od ekranów na 1-2 godziny przed snem. A jeśli po prostu nie mogą rozstać się z telefonem, niech zmienią ustawienia na tryb nocny, tak aby niebieskie światła były przynajmniej wyłączone.

4. Sięgnij po wsparcie.

Są chwile, kiedy po prostu potrzebują pomocy eksperta. Niezależnie od tego, czy jest to korepetytor (jeśli ich niepokój wynika z luk w nauce), czy pracownik służby zdrowia – są ludzie i organizacje, które mogą pomóc nastolatkom.

Oto kilka dobrych zasobów, z których można skorzystać, zgodnie z zaleceniami NHS:

Oczywiście porady ekspertów są zawsze przydatne, ale to Ty wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, czy Twoje dziecko zmaga się z trudnościami. Dzięki kilku z tych wskazówek oraz Twojej zachęcie i wsparciu, nastolatek może przejść przez egzaminy spokojny i pewny siebie.

Oryginalny wpis MYTUTOR DLA RODZICÓW

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close