Artykuł napisany przez 7:41 pm Odżywianie, Podstawy żywienia

Zarządzanie wagą u osób z niepełnosprawnością intelektualną

Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną umysłowo, może ona potrzebować pomocy i wsparcia, aby utrzymać zdrową wagę.

Niektóre osoby mogą

mieć

niedowagę, ponieważ ich niepełnosprawność oznacza na przykład trudności z jedzeniem lub połykaniem

.

Inne

osoby

mogą mieć

nadwagę, ponieważ cierpią na schorzenia zwiększające ryzyko otyłości, takie jak zespół Downa lub zespół Pradera-Williego

.

Jak sprawdzić

czyjąś wagęWskaźnik masy

ciała

(BMI) jest użyteczną miarą tego, czy ktoś ma zdrową wagę dla swojego wzrostu.

Możesz sprawdzić BMI osoby, którą się opiekujesz, korzystając z naszego kalkulatora zdrowej wagi BMI

.

Jeśli niepokoi Cię czyjaś wagaJeśli

niepokoi Cię waga osoby, którą się opiekujesz, spróbuj pomóc jej zrozumieć zagrożenia dla zdrowia wynikające z niedowagi lub nadwagi.

Rozmowa, w której uczestniczy osoba z niepełnosprawnością intelektualną, opiekunowie i pracownicy wspierający, jest dobrym sposobem na rozpoczęcie wprowadzania zmian w stylu życia.

Lekarz pierwszego kontaktu

może również sprawdzić, czy nie ma problemów medycznych, które mogą być przyczyną zmian

wagi.

Niektóre leki mogą wpływać na wagę, na przykład.

Zdrowe odżywianie w celu kontroli wagi

  • Zakupy spożywcze: wspieraj osobę, którą się opiekujesz, w planowaniu posiłków z tygodniowym wyprzedzeniem. Pomóż jej dokonywać zdrowych wyborów, korzystając z przewodnika Eatwell i spiszcie razem listę zakupów. Używanie obrazków jest pomocne, jeśli osoba ta robi zakupy sama i ma problemy z czytaniem. Zdjęcia zdrowej żywności można znaleźć na stronie A Picture of Health lub Easyhealth.
  • Pomiędzy posiłkami: zachęcaj osobę, którą się opiekujesz do dokonywania zdrowszych wyborów przy zakupie przekąsek, na przykład zamieniając herbatniki na owoce lub słodkie napoje na squash lub wodę bez cukru.
  • Poza domem: jeśli osoba, którą się opiekujesz, regularnie jada na mieście w stołówce lub w ośrodku dziennym, zachęcaj ją do dokonywania zdrowych wyborów z menu i poproś personel o wsparcie w tym zakresie.
  • Wielkość porcji: jeśli osoba, którą się opiekujesz, je duże porcje podczas posiłków, zachęć ją do ich nieznacznego zmniejszenia. W czasie posiłków wypełniaj połowę talerza warzywami lub sałatką.
  • Zapisuj: jeśli czujesz, że osoba, którą się opiekujesz, nie odżywia się prawidłowo, zapisuj, co je, a czego nie, by stworzyć obraz jej nawyków żywieniowych.

Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia, aby pomóc osobie, którą się opiekujesz w kontrolowaniu wagi, udaj się z nią na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Lekarz ogólny

może

doradzić w sprawie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Mogą być również dostępne programy zarządzania wagą w społeczności, które są odpowiednie dla osób z trudnościami w uczeniu się – poproś lekarza ogólnego o więcej informacji

.

Coroczne

badania lekarskieJeśli

osoba, którą się opiekujesz, znajduje się w rejestrze osób niepełnosprawnych w uczeniu się prowadzonym przez lekarza ogólnego, zostanie jej zaproponowane coroczne

badanie lekarskie.

Jest to dobra okazja, aby porozmawiać o wszelkich problemach z wagą.

Wskazówki dotyczące przy

bierania na wadze

Jeśli osoba, którą się opiekujesz musi przytyć, zwiększenie wielkości porcji może pomóc. Lub Spróbuj zaoferować mniejsze posiłki i przekąski w ciągu dnia.

Jeśli nadal nie mogą jeść dużo lub ich waga jest niska, może być konieczne zaoferowanie specjalnych pokarmów lub napojów wzbogaconych o kalorie, oprócz ich zwykłej diety. Często zawierają one dodatkowe witaminy i minerały.

Lekarz rodzinny

może doradzić w sprawie żywności wzbogaconej o kalorie i suplementów, a także przepisać je w razie potrzeby. Może on również skierować osobę, którą się opiekujesz, do dietetyka, jeśli potrzebuje ona więcej wsparcia.

Uzyskaj więcej porad dla dzieci z niedowagą i dorosłych z niedowagą

.

Aktywność fizyczna i trudności w uczeniu sięĆwiczenia

są kluczem do zarządzania wagą. Pomaga spalić kalorie osobom, które muszą schudnąć. Może również pobudzić apetyt

u osób, które muszą przytyć.

Zapytaj osobę, którą się opiekujesz, jakie aktywności ją interesują. Spróbuj pomyśleć o takich, które wpiszą się w jej rutynę i które sprawią jej przyjemność.

Jeśli możesz, zorganizuj jakąś regularną aktywność fizyczną i wspieraj osobę, którą się opiekujesz, aby upewnić się, że tak się stanie.

Mobilnym dorosłym w wieku od 19 do 64 lat zaleca się codzienną aktywność

fizyczną

i

wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, takich jak jazda na rowerze lub szybki

spacer

, przez co najmniej 5 dni w tygodniu

.

Można to podzielić na mniejsze ilości, na przykład 3 krótkie 10-minutowe spacery.

Special Olympics Great Britain pomaga osobom z trudnościami w uczeniu się zaangażować się w sport – zobacz ich stronę na Facebooku

.

Więcej informacji

Strona ostatnio przeglądana: 22 grudnia 2020 r.
Termin następnego przeglądu: 22 grudnia 2023

r.

(Visited 34 times, 1 visits today)
Close