Artykuł napisany przez 5:28 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Zarządzanie stresem w późniejszym życiu

Wraz z wiekiem często marzymy o wolności podróżowania, próbowania nowych hobby i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Z niecierpliwością czekamy na czas bezpieczeństwa ekonomicznego bez kłopotów związanych z codziennym chodzeniem do pracy. Jednak rzeczywistość rzadko pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Straty i zyski związane z nowymi rolami w naszym życiu mogą prowadzić do okresów stresu, których się nie spodziewaliśmy.

Zakończenie kariery zawodowej może oznaczać większą swobodę, ale wiąże się również z utratą wymagającej pracy, relacji, codziennej rutyny i poczucia celu. Niektóre osoby mogą czuć, że mają zbyt dużo wolnego czasu i tęsknią za wymaganiami świata pracy. W takim przypadku warto opracować strukturę naszego czasu, aby zmniejszyć stres związany z nowym wyzwaniem.

Zadawanie sobie prostych pytań może pomóc w skupieniu się i dodaniu celu. Pytania takie jak „Jakie rzeczy chcę osiągnąć w następnym miesiącu? W następnym roku?” „Jak te cele przekładają się na codzienne zadania lub cele?” mogą w znacznym stopniu pomóc nam wdrożyć się w nową rutynę. Planowanie naszych dni wokół celów krótkoterminowych to świetne miejsce na rozpoczęcie.

Nasza nowa rutyna może obejmować rozpoczęcie lub zwiększenie roli wolontariusza. Wolontariat może zapewnić osobiste spełnienie i satysfakcję, przynosząc jednocześnie korzyści społeczności. Rola wolontariusza może dać nam poczucie celu i pozwolić na wykorzystanie swoich umiejętności w znaczący sposób, jednocześnie utrzymując regularny kontakt z różnymi osobami.

Nasze relacje ze współmałżonkiem lub partnerem, a często także z dziećmi, również zmieniają się wraz z wiekiem. Nasz partner może nie doświadczać tych samych stresorów lub nie reagować w ten sam sposób na straty i zyski. Twój współmałżonek może być podekscytowany odejściem z pracy i podjęciem nowych wyzwań, podczas gdy Ty zmagasz się z tą poważną zmianą w życiu.

Kluczową kwestią jest poświęcenie czasu na omówienie tych zmian i związanych z nimi uczuć. Podziel się swoimi potrzebami i uczuciami, wysłuchaj partnera, bądź elastyczny i chętny do podjęcia pewnego ryzyka. Zaplanuj zajęcia, które oboje lubicie, ale także zaplanuj czas na indywidualne zainteresowania.

Nigdy nie przestajemy być rodzicami, jednak ważne jest, abyśmy pamiętali, że rola, jaką odgrywamy w rodzicielstwie, ewoluuje z czasem. Rozczarowanie, zmartwienie lub smutek z powodu członków rodziny mogą wydawać się przytłaczające. Ważne jest, abyśmy porzucili potrzebę rozwiązywania problemów dorosłego dziecka. Zamiast tego należy skupić się na tym, co można zrobić, aby okazać wsparcie.

Aby zmniejszyć stres w naszych relacjach z dorosłymi dziećmi, powinniśmy zdać sobie sprawę, że nie możemy uchronić naszej rodziny przed bólem, utrzymywać komunikację z dziećmi i wnukami, znaleźć kogoś, z kim można porozmawiać o swoich uczuciach i wyznaczyć granice tego, co i ile możemy zrobić.

Jeśli jesteś dziadkiem, doceń tę rolę. Nieporozumienia z dorosłymi dziećmi dotyczące bycia dziadkiem są stresujące, więc porozmawiaj z dziećmi o ich oczekiwaniach. Separacja na odległość, konflikt obowiązków lub pełnienie roli rodzica zastępczego to kolejne źródła stresu.

Stres wynikający z poważnych zmian w życiu nie jest czymś, co możemy naprawić z dnia na dzień, ani czymś, co powinniśmy ignorować. Opracowanie sposobów radzenia sobie i eliminowania stresu w naszym życiu jest czymś, co musimy traktować priorytetowo.

Musimy również zdawać sobie sprawę, że to, co działa na nas, może nie działać na osoby wokół nas. Samodzielny długi spacer może pomóc wyeliminować stres. Przyjaciel może jednak preferować spacer z kimś innym.se, aby porozmawiać o stresie, którego doświadczają. Wsłuchaj się w swoje ciało, dowiedz się, co działa dla Ciebie i podejmij zobowiązanie, aby najpierw zadbać o siebie, a następnie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby wesprzeć osoby wokół Ciebie.

Musimy również zdawać sobie sprawę, że bez względu na to, jak bardzo się staramy, czasami samodzielne poradzenie sobie ze stresem może nie być możliwe. Jeśli tak jest, poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół lub profesjonalistów. Przyjęcie pomocy od innych może być kluczem do postępu w naszej nowej życiowej podróży.

Źródło: Iowa State University Extension & Outreach.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zarządzania zasobami rodzinnymi lub rozwoju dorosłych i starzenia się, skontaktuj się z Marais des Cygnes Extension District w Paola pod numerem (913) 294-4306 lub Mound City pod numerem (913) 795-2829, napisz na adres [email protected] lub odwiedź stronę internetową: www.maraisdescygnes.k-state.edu.

Kathy Goul, agent ds. rodziny i nauk konsumenckich

Zdjęcie autorstwa Nashua Volquez-Young: https://www.pexels.com/photo/woman-wearing-red-hat-and-sunglasses-1729931/

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close