Artykuł napisany przez 12:52 am Depresja, Zdrowie psychiczne

Utrzymanie dobrego samopoczucia podczas zmieniania świata

Wiele osób zaangażowało się ostatnio bardziej w aktywizm społeczny i pracę na rzecz społeczności. Widząc podziały w pozycjach politycznych, możliwościach i doświadczeniach życiowych, wielu z nas zadeklarowało, że nie możemy z czystym sumieniem biernie czekać, aż inni uczynią świat lepszym miejscem. Chociaż praca ta może być satysfakcjonująca, może być również trudna. Czasami wywołuje niepokój, a czasami możesz czuć się zniechęcony postępem, który widzisz (lub nie), lub ogólnie stanem świata. Może pojawić się uczucie przytłoczenia tym wszystkim, co trzeba zrobić, i beznadziei co do tego, jak się sprawy mają. Może się okazać, że naprawdę chcesz się odciąć, a może już się odciąłeś i teraz czujesz się winny. Mamy dobrą wiadomość: badania psychologiczne mają kilka pomysłów na utrzymanie się na powierzchni. Zacznijmy od tego, jak zarządzać emocjami, które towarzyszą tej pracy.

Monitoruj swój nastrój i reaguj na niego: Bądź czujny i zauważaj, kiedy zaczynasz opadać z sił (denerwujesz się na dzieci, trudniej ci wstać z łóżka). Musisz utrzymać się na powierzchni, aby wykonywać tę pracę i pełnić inne role. Co działa dla ciebie, jeśli chodzi o dbanie o siebie? Odkryj na nowo robienie na drutach, muzykę, świece lub miękkie koce. Te rzeczy nie muszą być bardzo czasochłonne.

Pozytywne wzmocnienie: Wybierz przynajmniej kilka działań aktywistycznych, które same w sobie są wzmacniające (czytaj: przyjemne). Idź do społeczności i pracuj z dziećmi. Rób coś z przyjaciółmi, a nie sam (lub idź i poznaj nowego przyjaciela!). Solidarność, potwierdzenie, poczucie, że coś robisz… to mogą być całkiem potężne nagrody!

Wsparcie społeczne: Znajdź kumpla aktywistę, który może zapewnić wsparcie emocjonalne, pomóc zachować perspektywę i przypomnieć o znaczeniu dbania o siebie. Ponadto aktywizm nie musi oznaczać czasu spędzonego z dala od rodziny i innych przyjaciół. Znalezienie sposobu na ich włączenie może pozwolić ci spędzać czas z ważnymi osobami w twoim życiu, jednocześnie wykonując pracę, która ma dla ciebie znaczenie. Dodatkowy bonus: jeśli zabierzesz ze sobą dzieci, będziesz dla nich modelować, jak być zaangażowanym obywatelem.

Uważność: Pasje mogą przejąć kontrolę nad życiem. Może się zdarzyć, że siedząc przy kolacji z rodziną, myślisz o pracy, którą musisz wykonać, aby przygotować się na spotkanie, które masz tego wieczoru. Trudno jest zmienić bieg, a kilka aspektów życia może na tym ucierpieć. Znalezienie pięciu minut dziennie na medytację opartą na oddechu może pomóc w ponownym skupieniu uwagi i zdziałać cuda dla nastroju i zdolności do bycia obecnym.

Kontroluj swoją ekspozycję: Jeśli robisz zbyt wiele, wycofaj się i ćwicz mówienie „nie”. Pamiętaj, że beznadzieja i rozpacz prawdopodobnie nie pomogą twojej sprawie. Ogranicz czas spędzany na oglądaniu, czytaniu lub słuchaniu wiadomości. Miej pod ręką ulubioną (kojącą?) muzykę, którą możesz włączyć, gdy wiadomości zaczną cię stresować. Czytaj fikcję.

Ponowna ocena poznawcza: Czy masz myśli, które ci przeszkadzają? Być może coś w stylu „cały mój stan jest odwrotny do tego, co czuję, więc jaki to ma sens?”. Zastanów się, na ile te myśli są (lub nie są) pomocne. Jakie są konsekwencje takiego myślenia? Czy sprawia, że czujesz się beznadziejnie, przygnębiony, samotny i pozbawiony motywacji? Czy może istnieć inny sposób spojrzenia na sytuację, który wydaje się mniej okropny? Na przykład: „Uff, to ciężka praca”. Nadal realistyczne, ale mniej przygnębiające.

Konkluzja: Nie jesteśmy maszynami. Nie możemy cały czas walczyć. Zwróć uwagę na siebiei ogólnego stanu zdrowia, a także znaleźć sposoby na zrównoważone zaangażowanie w działania społeczne na dłuższą metę.

——

Dr Dara G. Friedman-Wheeler i dr Jamie S. Bodenlos są autorkami książki Being the Change: A Guide for Advocates and Activists on Staying Healthy, Inspired, and Driven, podręcznika samoopieki dla aktywistów pracujących w organizacjach z misją społeczną oraz tych, którzy są zaangażowani w zmiany społeczne poza swoją pracą.

O autorach:

Dara G. Friedman-Wheeler, PhD, jest licencjonowanym psychologiem klinicznym w Maryland i psychologiem badawczym na Uniformed Services University of the Health Sciences. Jest również wykładowcą Beck Institute for Cognitive Behavior Therapy. Prowadzi warsztaty na temat CBT w całym kraju i wirtualnie, a ostatnio zaczęła prowadzić warsztaty na temat „dbania o siebie, dbając o świat” dla osób zajmujących się sprawiedliwością społeczną lub rzecznictwem.

Dr Jamie S. Bodenlos jest licencjonowanym psychologiem klinicznym w Nowym Jorku i profesorem nauk psychologicznych w Hobart and William Smith Colleges w Genewie w stanie Nowy Jork. Jest członkiem Towarzystwa Medycyny Behawioralnej. Prowadzi badania i publikuje w dziedzinie medycyny behawioralnej, uważności i zachowań zdrowotnych. Prowadzi kursy z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej, psychologii klinicznej i medycyny behawioralnej. Oprócz badań naukowych i nauczania, dr Bodenlos wykorzystuje techniki CBT w pracy klinicznej, którą wykonuje w społeczności.

Referencje

Beck, J. S. (2011). Terapia poznawczo-behawioralna: Podstawy i nie tylko, wyd. 2, Nowy Jork: Guilford Press.

Burns, D. D. (1980). Feeling Good: The new mood therapy. New York: Signet.

POBIERZ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, by osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które kobiety odczuwają, stojąc przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak wyzerować trzy obszary swojego życia, w których chcesz się wyróżniać, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić na zewnątrz lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close