Artykuł napisany przez 5:31 am Stres, Zdrowie psychiczne

Trzy sposoby występowania stresu traumatycznego i sposoby radzenia sobie z nim

Nierzadko ludzie mają doświadczenia, po których czują się przygnębieni. Często wydarzenie to może być tak traumatyczne, że powoduje, iż czujemy się zestresowani przez dni, tygodnie, miesiące – a czasem nawet lata – po tym, jak miało miejsce.

Stres traumatyczny może objawiać się na kilka sposobów emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak może on wyglądać w tych trzech różnych formach.

Emocjonalnie

Jeśli doświadczyłeś traumatycznego wydarzenia i zmagasz się ze stresem traumatycznym, Twoje emocje mogą stać się niezwykle intensywne. To może zawierać: Mieć częstych wybuchów złości, początek ataków paniki lub nawet uczucia wielkiego smutku i straty.

Inny sposób traumatycznego stresu manifestuje emocjonalnie jest gdy ludzie rozłączają od ich emocji zupełnie i czują numb nowych wydarzeń lub bodźców. To jest ochronna reakcja zapobiegać ich układ nerwowy od dostawać przeciążonego.

Fizycznie

Ze względu na podwyższone emocje, można doświadczyć fizycznych objawów stresu traumatycznego. To może pojawić się na różne sposoby w całym ciele. Niektórzy ludzie mogą doświadczać płytkiego lub szybkiego oddychania, bólu w klatce piersiowej lub bólu głowy. Inni zgłaszają, że mają napięte mięśnie lub czują się spięci na całym ciele, albo że są niespokojni i mają trudności z relaksem i spokojnym siedzeniem.

Podczas gdy niektórzy ludzie odczuwają fizyczne napięcie lub ból w całym ciele, nie dotyczy to wszystkich. Niektórzy mogą znaleźć się na przeciwległym krańcu spektrum; często zdarza się, że ludzie czują się całkowicie fizycznie odłączeni.

Ja no jest rzadki dla kogoś doświadczającego traumatycznego stresu strefować out i czuć jakby no są połączeni z ich fizycznym ciałem lub światem wokoło one. Może temu towarzyszyć również przytępienie pięciu zmysłów (węchu, dotyku, smaku, słuchu i wzroku). Niektóre osoby czują się tak, jakby ich ciała były pozbawione ciężaru – lub doświadczają zawrotów głowy.

Psychicznie

Stres traumatyczny wpływa również na nasze samopoczucie pod względem poznawczym. Kiedy doświadczamy objawów stresu traumatycznego pod względem psychicznym, możemy mieć natrętne myśli skoncentrowane na teraźniejszości (i na tym, jak poradzić sobie z traumatyczną sytuacją), na przyszłości (ze względu na wątpliwą wizję teraźniejszości) lub na tym, co jest przyczyną stresu traumatycznego.

Alternatywnie, osoba może mieć mgłę mózgową i nie być w stanie uzyskać dostępu do słów lub myśli. Może to wyglądać tak, że dana osoba jest bardzo zdezorientowana lub doświadcza utraty pamięci. Niektórzy ludzie mają trudności z opisaniem lub rozpoznaniem swoich emocji. Jest to sposób, w jaki mózg próbuje chronić ciało. Próbuje on wyłączyć wszelkie „niepotrzebne” działania, aby skupić się na skanowaniu w poszukiwaniu zagrożenia i bezpieczeństwa.

Jak radzić sobie ze stresem traumatycznym

Podczas przeżywania stresu traumatycznego ważne jest, aby zrelaksować się i uziemić swój umysł i ciało, aby poczuć się bezpiecznie. Wykorzystanie technik uziemienia lub interwencji mindfulness pomaga regulować ciało i wysyłać do mózgu wiadomości mówiące: „Jestem bezpieczny.” Praktykowanie tych interwencji pozwala mózgowi i ciału skupić się na chwili obecnej zamiast na przeszłym traumatycznym doświadczeniu, które powoduje u nas stres. NAMI oferuje kilka strategii pomagających osobom radzić sobie ze stresem traumatycznym. Do niektórych skutecznych metod należą:

5-4-3-2-1 Ćwiczenie

5 – Patrz: Rozejrzyj się wokół siebie w poszukiwaniu pięciu rzeczy, które możesz zobaczyć i powiedz je na głos.

4 – Poczuj: Zwróć uwagę na swoje ciało, pomyśl o fnasze rzeczy, które możesz poczuć i powiedz je na głos.

3 – Słuchaj: Posłuchaj trzech rzeczy, które możesz usłyszeć (ruch uliczny, ćwierkanie ptaków itp.) i powiedz je na głos.

2 – Powąchaj: Powiedz dwie rzeczy, które możesz powąchać. Jeśli w danej chwili nic nie czujesz, wymień na głos swoje dwa ulubione zapachy.

1 – Smak: Powiedz jedną rzecz, którą smakujesz. Jeśli nie możesz nic skosztować, nazwij swoją ulubioną rzecz do smakowania.

4-2-6 Ćwiczenie oddechowe

Wdychaj powietrze przez nos do liczby czterech. Przytrzymaj to przez dwa. Wydychaj powoli przez usta do sześciu razy. Robiąc to aktywujesz część swojego systemu nerwowego, która pomaga Twojemu ciału się uspokoić.

Ostatecznie, traumatyczny stres może mieć trwały wpływ na nas. Ja może wpływać nasz mózgi, ciała i jak reagujemy stresors po traumatycznym wydarzeniu – na emocjonalnym, fizycznym i umysłowym poziomie. Te manifestacje traumatycznego stresu mogą wahać się od łagodnych do poważnych, ale niezależnie od intensywności, objawy mogą być zarządzane. Jeśli zmagasz się, spróbuj wykorzystać techniki uziemienia i działania mindfulness, aby poradzić sobie i iść do przodu.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close