Artykuł napisany przez 6:25 am Stres, Zdrowie psychiczne

Stres związany z COVID-19 może wpływać na samopoczucie fizyczne

COVID-19 dotknął wszystkie zakątki świata – a wraz z nim pojawił się strach, niepokój i smutek. Eksperci twierdzą, że pandemia odbiła się na zdrowiu psychicznym i samopoczuciu wielu osób ze względu na rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych, izolację społeczną, ciągły wewnętrzny monolog niektórych osób z pytaniem „czy mam wirusa?” i nie tylko.

Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, a według ekspertów stres może czasami objawiać się fizycznie. Tak więc, jeśli masz migreny, nie masz okresu, straciłeś włosy lub miałeś inne nieprawidłowości w codziennym życiu, może to być spowodowane stresem związanym z pandemią.

„Pomyśl o tym jak o erozji” – powiedział w wywiadzie Craig Sawchuk, psycholog z Mayo Clinic. „To po prostu prowadzi do zużycia w czasie”.

Mogą jednak istnieć inne przyczyny tych problemów. Dolegliwości, których ktoś doświadcza w stresującym czasie, nie powinny być przypisywane wyłącznie stresowi, a Klinika Mayo zaleca, aby objawy zostały ocenione przez lekarza.

Dai Sugano/The Mercury News via Getty Images

Student uniwersytetu trzyma znak podczas wiecu domagającego się lepszego doradztwa i usług w zakresie zdrowia psychicznego dla wszystkich studentów 2 grudnia 2021 r. w Santa Clara w Kalifornii.

Według ekspertów w dziedzinie psychologii, gdy ludzie są pod wpływem stresu psychicznego, centralny układ nerwowy reaguje na walkę lub ucieczkę.

Sawchuk powiedział, że ciało zużywa dużą ilość energii, aby poradzić sobie z jakimkolwiek zagrożeniem, dlatego ludzie mogą doświadczyć przypływu adrenaliny, podwyższonego tętna, podwyższonego ciśnienia krwi, cięższego oddechu i napiętych mięśni.

Ze względu na ilość energii potrzebnej do radzenia sobie z tym, co powoduje stres, ważne narządy, mięśnie i układy kradną zasoby z innych nieistotnych układów w ciele, powiedział Kory Floyd, profesor komunikacji i psychologii na University of Arizona.

„Umysł mówi sobie: 'te systemy są ważne, ale nie są ważne, jeśli stawką jest nasze przetrwanie'”. Floyd powiedział ABC News. „Kiedy odciągasz zasoby od tych systemów, nie funkcjonują one optymalnie, dlatego też cierpimy na bóle brzucha, mamy trudności z zajściem w ciążę, boli nas głowa lub mamy trudności z zasypianiem”.

Kiedy ten ostry stres trwa przez długi czas – jak w przypadku pandemii, która trwa prawie dwa lata – może powodować kłopoty dla mniej istotnych układów organizmu i zakłócać ich funkcje.

Frederic J. Brown/AFP via Getty Images, FILE

Znaki przypominające ludziom o zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu masek na twarz stoją w centrum handlowym w Monterey Park w Kalifornii, 14 czerwca 2021 r.

„To prawie tak, jakby pokrętło głośności współczulnego układu nerwowego było cały czas podkręcane” – powiedział Sawchuk w wywiadzie dla ABC News. „Powoduje to wyłączenie innych układów, takich jak trawienie i reprodukcja. To tutaj pojawiają się takie rzeczy jak brak miesiączki, niski popęd płciowy… wypadanie włosów i problemy związane ze skórą, ponieważ nie przechodzimy w tryb regeneracji”.

Stres zaczyna głęboko wpływać na ludzi fizycznie. Eksperci twierdzą, że może to wyglądać inaczej u każdej osoby, ale niektóre objawy są bardziej powszechne niż inne.

„Ciało może wytworzyć tylko tyle objawów” – powiedział Sawchuk. „Kiedy patrzymy na każdą osobę, może ona mieć tendencję do wyrażania swojego niepokoju lub doświadczania stresu na różne sposoby. Więc dla niektórych osób może to oznaczać na skórze”, takich jak trądzik lub łuszczyca.

Sawchuk dodał: „U innych osób może to objawiać się po prostu wyczerpaniem”.

Psychologowie kliniczni, z którymi rozmawiała ABC News, twierdzą, że zaobserwowali wzrost liczby zgłoszeń bólów głowy, migren i zaburzeń snu wśród pacjentów podczas pandemii.

Przewlekły stres może również powodować problemy trawienne i żołądkowe. Niski popęd płciowy i brak cykli miesiączkowych – które nie są spowodowane ciążą – mogą być również oznakami, że stres zaczyna zakłócać układ rozrodczy.

Jedno z badań opublikowanych w Journal of Dermatological Treatment wykazało, że krótkoterminowe przypadki łysienia plackowatego związanego ze stresem, zaburzenia autoimmunologicznego powodującego wypadanie włosów, wzrosły po rozpoczęciu pandemii, a naukowcy spodziewali się, że liczba ta będzie nadal rosnąć. Oczekiwano również wzrostu innych chorób dermatologicznych związanych z psychiatrią, w tym łuszczycy i przewlekłej pokrzywki.

Bóle w ciele, zwłaszcza napięcie w szczęce i szyi, mogą być również spowodowane stresem.

Cindy Ackrill, redaktor w American Institute of Stress, mówi, że nie ma wstydu w podejmowaniu kroków w celu złagodzenia stresu i poprawy zdrowia psychicznego. Problemy te nie zostaną odwrócone w mgnieniu oka, mówi Ackrill, ale istnieją proste sposoby na rozpoczęcie procesu leczenia.

Steve Russell/Toronto Star via Getty Images, FILE

Znak w oknie firmy wyraża frustrację z powodu blokad, 5 kwietnia 2021 r., w Ontario w Kanadzie.

„Pierwszą rzeczą jest zauważenie, co cię pobudza, a co uspokaja” – powiedział Ackrill. „Możesz zacząć je ponownie równoważyć – co wyczerpuje twoją energię, a co cię ponownie pobudza – abyś mógł opracować strategię ponownego połączenia tych elementów w bezpośrednim odczuciu stresu”.

Eksperci twierdzą, że pozostawienie kwestii związanych ze stresem bez kontroli może prowadzić do poważnych, długoterminowych problemów zdrowotnych. Jeśli masz objawy przewlekłego lub silnego stresu, poszukaj pomocy.

„Poszukaj drobnych różnic, które możesz wprowadzić” – radzi Ackrill. „Pójście spać pięć minut wcześniej, spędzenie pięciu minut na rozmowie telefonicznej z przyjacielem. Poszukaj drobnych zmian, których możesz dokonać, a które nie wydają się zbyt pracochłonne”.

Ackrill dodał: „Żyjemy w świecie, który jest bardzo stresujący i wszyscy razem wyruszamy w podróż, aby dowiedzieć się, jak to zrobić”.

Oryginalny post

Kiara Alfonseca

(Visited 4 times, 1 visits today)
Close