Artykuł napisany przez 4:09 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Puma Fast-R Nitro Elite 2

Puma Fast-R Nitro Elite 2 Wprowadzenie

Fast-R to jeden z najbardziej unikalnych i interesujących projektów super butów dostępnych obecnie na rynku. Żadna inna marka nie jest na tyle odważna, aby odsłonić tak dużą część delikatnej płyty węglowej buta i nie mieć sekcji śródstopia.

Miałem zastrzeżenia do Fast-R, kiedy po raz pierwszy pojawiły się 2 lata temu, ale po ich zrecenzowaniu przyznałem, że projekt działa i nie jest sztuczką.

Kiedy recenzowałem oryginalny Fast-R, podobała mi się jego jazda, ale stwierdziłem, że sekcja pięty jest nieco zbyt twarda. Czułem też, że nie ma wystarczającej amortyzacji na pełny maraton. Nigdy się w nich nie ścigałem, ale używałem ich do treningu szybkości.

W ciągu ostatnich dwóch lat większość długodystansowych sportowców Puma wybrała inny model Puma, Deviate Elite 2, który miał płynniejsze przejścia i lepszą amortyzację pięty. Była to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja spośród 2 super butów Puma do biegów długodystansowych.

Fast-R 2 ma taką samą konstrukcję jak oryginalna wersja, ale z kilkoma poważnymi zmianami. Pianka podeszwy środkowej jest inna, wysokość stosu została zwiększona, a płytka z włókna węglowego została ulepszona. Kosztuje również 10 USD więcej i waży o 0,6 uncji (17 gramów) więcej niż jego poprzednik.

Podczas premiery pierwszej wersji wystąpiły pewne problemy z dostawami i niezwykle trudno było zdobyć parę. Tym razem Puma wykonała lepszą robotę, udostępniając Fast-R 2. Wydaje się, że wciąż dostępnych jest wiele par.

Puma Fast-R Nitro Elite 2 Pierwsze wrażenia

Moim pierwszym biegiem była 400-metrowa sesja interwałowa. Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem, było to, o ile bardziej miękka była część pięty. W wersji 1 twarda pięta sprawiała wrażenie, jakby pod moją piętą znajdował się kamień. W wersji 2 pięta była bardziej miękka niż przednia część stopy.

Model Fast-R 2 był nieco powolny ze względu na swoją wagę i miękką amortyzację. Czułem, że wkładam dużo wysiłku, aby zwiększyć tempo. Nie były tak szybkie jak inne buty z włókna węglowego.

Inną rzeczą, którą zauważyłem, było to, że płyta z włókna węglowego była sztywniejsza niż w pierwszej wersji. Sprawiło to, że jazda była bardziej sztywna i mniej naturalna.

Cholewka Puma Fast-R Nitro Elite 2

Fast-R 2 ma dobrą cholewkę. Jest to konstrukcja półbutów i nadal można używać węzła biegacza. Górna siatka jest oddychająca, ale w dotyku przypomina plastik i nie rozciąga się. Przypomina mi to Vaporweave w Vaporfly Next%.

Blokada jest świetna, ale zakładka na piętę podnosi się nieco za wysoko i drażni mojego Achillesa podczas chodzenia. Podczas biegania nie zauważam tego. Uważam, że dopasowanie jest zgodne z rozmiarem. Mają wąskie śródstopie i przodostopie, ale nie sugeruję zwiększania rozmiaru o pół rozmiaru, ponieważ długość byłaby zbyt duża.

W mojej parze cholewka zaczyna oddzielać się od podeszwy środkowej w przedniej części stopy, co jest rozczarowujące w przypadku butów za 260 USD. Jakość wykonania Fast-R nie jest tak wysoka, jak w przypadku innych super butów.

Jednostka podeszwy Puma Fast-R Nitro Elite 2

Największą aktualizacją w tej nowej wersji Fast-R jest to, że pięta została zmieniona z EVA na znacznie bardziej miękką piankę Nitro Elite, która jest mieszanką TPU z domieszką azotu. Pięta i przednia część stopy są teraz takie same.oam.

Uważam, że część pięty jest znacznie bardziej miękka niż część przedniej części stopy. Powoduje to uczucie zapadania się, gdy uderzam piętą, więc przejścia od pięty do przedniej części stopy nie są zbyt płynne. Pięta jest nieco „lepka”. Spadek wynosi 8 mm, ale wydaje się znacznie niższy ze względu na to, że część pięty jest tak miękka.

Inną zauważalną zmianą jest płytka z włókna węglowego. Jest teraz sztywniejsza i wydłużona z przodu, z odsłoniętym czubkiem. Puma twierdzi, że zapewnia to dodatkowy napęd poprzez zwiększenie ostatniego punktu kontaktu z podłożem. W rzeczywistości nie zauważyłem różnicy i jest to bardziej sztuczka niż funkcjonalna funkcja.

Pod względem zwrotu energii pianka Nitro Elite firmy Puma jest za innymi super piankami, takimi jak ZoomX, Lightstrike Pro, FuelCell i FF Turbo+. Nie odbija się tak szybko, więc nie jest tak sprężysta ani sprężysta. W każdym dniu tygodnia wybrałbym piankę opartą na PEBA zamiast Nitro Elite.

Wysokość podeszwy środkowej została zwiększona i wynosi teraz maksymalnie 40 mm w pięcie. Sprawia to, że jest ona znacznie lepiej amortyzowana i lepiej dostosowana do dystansu maratonu. Najdłuższym biegiem, jaki odbyłem w Fast-R 2, był 33-kilometrowy sobotni bieg w większości w stałym tempie z 10-kilometrowym odcinkiem maratońskim.

Ten długi bieg był komfortowy, ale nie do końca łatwy. Nie ma tu zbyt wiele rockera w przedniej części stopy (w porównaniu do innych super butów), więc trzeba trochę ciężej pracować, aby się odepchnąć. Nie jest też tak łatwo wejść w rytm, jak w przypadku butów z agresywnym rockerem.

Stabilność jest przyzwoita jak na tak wysoki but. Wynika to z szerokiej podstawy przedniej części stopy. Podczas biegania w Fast-R 2 moje stopy zawsze czują się bardzo stabilnie i nie jest to zbyt wymagające dla moich kostek. Czuję się naprawdę

Guma Pumagrip na podeszwie zewnętrznej jest obfita. Cała przednia część stopy jest pokryta grubą gumą, z wyjątkiem środkowego wgłębienia. Istnieją 2 owalne kawałki gumy, które chronią piętę, a trwałość podeszwy zewnętrznej jest powyżej średniej. Myślę, że mogliby zmniejszyć ilość gumy w przedniej części stopy, czyniąc ją cieńszą lub używając jej mniej, aby obniżyć wagę.

Przyczepność jest wyjątkowa. Używałem Fast-R 2 w deszczu co najmniej 3 razy i nie miałem żadnych problemów z poślizgiem.

Puma Fast-R Nitro Elite 2 Wnioski

Fast-R 2 jest teraz biegaczem długodystansowym i ma wystarczającą amortyzację na pełny maraton. Rozczarowujące jest to, że pięta jest tak miękka, a przejścia z pięty do przedniej części stopy są tak powolne. Ten but jest bardziej odpowiedni dla osób biegających śródstopiem i przodostopiem niż piętą.

W porównaniu do oryginalnego Fast-R, wydaje się wolniejszy. Jest cięższy, bardziej miękki, a przejścia są wolniejsze. Na długie dystanse wybrałbym Fast-R 2; na krótkie dystanse wybrałbym Fast-R 1.

Dla mnie Fast-R 2 bardziej przypomina but treningowy ze względu na swoją wagę i toporność. Nie lubię go do interwałów i treningów – wydaje się wolniejszy niż inne super buty i nie jest tak wydajny.

Przy cenie 260 dolarów nie mogę go polecić. Istnieją tańsze buty wyścigowe, które są szybsze i mają lepszą jakość wykonania. Wciąż jednak zapewnia przyjemną, wyjątkową jazdę z głęboką amortyzacją i za każdym razem nie mogę się doczekać biegania w nim. Lubię używać go do łatwych i spokojnych biegów, ale nie jest to dokładnie to, do czego został zaprojektowany.

Puma musi używać PEBA w podeszwie środkowej swoich butów biegowychaby być konkurencyjnym. Mieszanka TPU zastosowana w Fast-R 2 po prostu nie spełnia oczekiwań; nie jest wystarczająco lekka i nie jest wystarczająco energiczna.

Jeśli chodzi o gamę biegów długodystansowych Puma, myślę, że większość sponsorowanych przez Pumę sportowców i większość nieelitarnych biegaczy nadal wybierze Deviate Elite zamiast Fast-R; jest tańszy, lżejszy i płynniejszy.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close