Artykuł napisany przez 7:12 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Nike Ultrafly Trail

Nike Ultrafly Trail Wprowadzenie

Technologia obuwia z pewnością rozwinęła się na przestrzeni lat, zwłaszcza wraz z ewolucją super butów.

Jest rzeczą oczywistą, że rynek butów szosowych był głównym beneficjentem tego postępu, ale zaczyna rozszerzać swój zasięg na świat biegów trailowych.

Super buty do biegów trailowych nie są całkowitą nowością, ponieważ Saucony, The North Face i Hoka od jakiegoś czasu mają swoje modele, ale firma znana ze swoich super zawodników nie była nigdzie dostępna aż do teraz.

Nike UltraFly trail to pierwsze wejście firmy do kategorii super butów trailowych do ultramaratonów. Wyposażony jest w pełną podeszwę środkową Zoom X, ale w przeciwieństwie do swoich biegaczy szosowych jest owinięty ciasnym materiałem zewnętrznym, który pomaga go ustabilizować i chronić.

Pełne włókno węglowe FlyPlate znajduje się wewnątrz, zapewniając napęd i ochronę. Być może najbardziej pożądaną zmianą jest dodanie podeszwy zewnętrznej Vibram MegaGrip, która ma na celu zapewnienie stałej, niezawodnej przyczepności.

Jest to ogromny krok naprzód dla Nike, ponieważ przez lata odmawiali używania czegokolwiek innego niż ich własna guma, którą każdy, kto kiedykolwiek posiadał Nike trail runner, może prawdopodobnie potwierdzić, że jest do bani w dziale podeszwy zewnętrznej.

Największym pytaniem jest, jak to wszystko przełoży się na szlaki? Zanurzmy się i dowiedzmy się.

Nike Ultrafly Trail Impressions

Podobnie jak w przypadku każdego testowanego przeze mnie buta trailowego, biegam po każdym możliwym szlaku i zróżnicowanym terenie i bardzo szybko znalazłem ograniczenia UltraFly Trail.

Pozwolę sobie wyjaśnić jedną rzecz, zanim przejdę dalej, jest to but na dzień wyścigu, który został zaprojektowany z myślą o lżejszych, nietechnicznych nawierzchniach, takich jak tocząca się twarda nawierzchnia, drogi pożarowe i przygotowane, wypolerowane szlaki, dlatego biegacze odnieśli w nim tak duży sukces w Western States.

Zdecydowanie nie jest to but do biegania w technicznym terenie lub na pochyłych szlakach.

Naprawdę bardzo chciałem biegać szybko w tego typu terenie, ale po prostu nie mogłem. Czytaj dalej moi przyjaciele, ponieważ przedstawiam dobre i złe strony.

Nike Ultrafly Trail Protection

Z karbonową płytą na całej długości pod stopami nie sądzę, aby można było uzyskać lepszą ochronę niż ta.

Podeszwa zewnętrzna Vibram na całej długości pomaga chronić piankę podeszwy środkowej, ale jej wytrzymałość i sprężystość zapewniła również dodatkową warstwę zbroi dla podstawy mojej stopy.

Z drugiej strony cholewka to zupełnie inna historia.

Siatka Vaporweave jest miękka, cienka i giętka, co sprawia, że jest przewiewna i wygodna, ale nie zapewnia ochrony podczas przesuwania się po skałach lub gruzach, które mogłyby uderzyć w moją stopę z boków.

Wzdłuż palców buta znajduje się nakładka na zderzak, ale zgaduję, że ma ona na celu ochronę Vaporweave, ponieważ zapewnia nieco lepszą ochronę palców niż klapki.

Wytrzymałość Nike Ultrafly Trail

Czas pokaże, jeśli chodzi o trwałość. Nike zastosowało bardzo kreatywne podejście, nakładając gęstą warstwę włókien na piankę ZoomX, chroniąc ją przed otarciami i przebiciami, które z pewnością doprowadziłyby do jej przedwczesnej awarii.

Jednak ZoomX to wciąż ZoomX i jak wielu wie, rozpada się i ściera szybciej niż typowe pianki, ale przy około 70 milach na mojej parze testowej do tej pory trzyma się świetnie.

Cholewka VaporWeave, pomimo swojej cienkiej konstrukcji, również dobrze się trzyma, bez rozdarć i zaczepów, ale wiele z tych kilometrów to przede wszystkim na łagodniejszych trasach, więc należy o tym pamiętać.

Jedyną rzeczą, której mogę przyznać pieczęć trwałości, jest podeszwa zewnętrzna Vibram Litebase, która wielokrotnie udowodniła swoją trwałość i dlatego jest tak szeroko stosowana.

Wreszcie buty Nike, w których przyczepność i trwałość podeszwy zewnętrznej nie są problemem.

Nike Ultrafly Trail Responsywność i szybkość

Nike wykonał świetną robotę, biorąc energetyczną, miękką piankę o niskiej gęstości i czyniąc ją godną szlaku.

Dokonali tego, kompresując ZoomX wzdłuż ścian bocznych gęstą tkaniną, o której wspomniałem wcześniej. Dzięki temu ściany boczne są twarde, a środek sprężysty, responsywny i miękki.

Tymczasem płyta Flyplate zapewnia strukturę i napęd. Tworzy to dość stabilną platformę z głęboką reaktywną amortyzacją, która pozwala na płynne przejście do przodu, które jest podnoszone przez płytkę.

But ma płynną i energiczną jazdę, ale nie tak dynamiczną, jak bym się spodziewał. To wszystko, co powiedziałem, to to, że Ultrafly jest świetnym butem na gładsze, nietechniczne szlaki, polne drogi, a zwłaszcza od drzwi do szlaku.

Bez wątpienia najlepiej sprawdzają się w szybszym tempie, bardziej uptempo i stabilnie niż szybko, szczególnie na płaskim i pofałdowanym terenie, ale okazało się, że radzą sobie dobrze w prawie każdym tempie, bez szorstkości płyty.

To było dobre, a oto złe. Ten but nie jest przeznaczony do technicznego terenu.

Szersze dopasowanie, bardziej miękka pianka i sztywność boczna sprawiają, że jest niestabilny, gdy próbujesz się wspinać, ostro skręcać lub biegać po czymkolwiek poza camberem, a jeśli nie skręcisz kostki, kilka razy w moim przypadku, sprawi, że będą bolały jak diabli po i przez następne dni.

Naprawdę chciałem być w stanie wbić się w tego typu teren, ale to nie jest but do tego; w rzeczywistości poprowadziły moje tempo w przeciwnym kierunku, ponieważ nie miałem zaufania do buta, zmuszając mnie do powolnego i ostrożnego wyboru ułożenia stopy.

Wreszcie, na stromych podejściach stwierdziłem, że tak naprawdę nie otrzymałem żadnego dodatkowego napędu z płyty i doświadczyłem lekkiego poślizgu pięty

Nike Ultrafly Trail Komfort i dopasowanie

W idealnym terenie, jak opisano powyżej, UltraFly Trail jest niesamowicie wygodnym butem.

But ma miękką, energiczną jazdę, która jest wzmacniana przez płytkę, która w żaden sposób nie jest szorstka ani trudna do aktywacji, co czyni je przyjemnymi przy szybszym tempie.

Większa szerokość sprawia, że są bardzo stabilne pod stopami i naprawdę płynne w kontrolowanym tempie. Zauważyłem, że pasują do rozmiaru, ale moje palce były bliżej końca buta niż bym chciał, ale to prawdopodobnie bardziej mój problem niż Nikes.

UltraFly odziedziczyły tę samą cholewkę Vaporweave co Vaporfly, która jest przewiewna, lekka i oddychająca.

Cholewka jest również bardziej zaprojektowana z myślą o długotrwałym komforcie, a nie o bezpieczeństwie na stromym i technicznym terenie, ponieważ staje się luźna i prawie niemożliwa do zablokowania, a ja prawie udusiłem stopy, próbując to zrobić.

Wnioski dotyczące Nike Ultrafly Trail

Kiedy po raz pierwszy założyłem UltraFly Trail, naprawdę chciałem je pokochać, zwłaszcza dzięki dodaniu podeszwy zewnętrznej Vibram.

But jest świetną opcją na łagodniejsze szlaki, zwłaszcza drogi gruntowe i od drzwi do szlaku. Jednak jego brak wszechstronności i cena 260 USD sprawiają, że trudno mi go sprzedać.

Jeśli pieniądze nie są opcją, ani nie jest to czysty szlak bieganie, to chwyć je, ponieważ są super wygodne i pokochasz sposób, w jaki biegają, szczególnie na drodze.

UltraFly ma kilka naprawdę dobrych cech, ale jest wiele sprzecznych elementów, którymi Nike musi się zająć, aby uczynić z niego naprawdę świetny but trailowy, co jestem pewien, że zrobią, i jestem ciekawy i podekscytowany, aby zobaczyć, w jakim kierunku pójdą i jak jeszcze bardziej wypełnią lukę dla super buta na szlaki.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close