Artykuł napisany przez 6:43 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Nike Pegasus 41

Nike Pegasus 41 Wprowadzenie

Nowe i ulepszone. A jednak stare i takie same. Tak brzmi nagłówek reklamy Pegasus z 2005 roku, która zainspirowała projektantów podczas tworzenia modelu Pegasus 41.

Podczas projektowania Pegasusa większy nacisk położono na drugą część tego sloganu, „stary i taki sam”, niż na pierwszą część. Mając tak dużą rzeszę fanów, dlaczego mieliby kiedykolwiek chcieć zmienić jazdę starego, dobrego Pegasusa?

Zeszłoroczny Pegasus był wielkim 4-0. 40 lat to ogromny kamień milowy dla butów do biegania, ale wszystko, co otrzymaliśmy, to wersja ze zaktualizowaną cholewką. Był w porządku w dziale wydajności. Nie było w nim nic złego, ale po prostu wydawał mi się nudny. Nie był ani energiczny, ani wciągający.

Pegasus jest jednym z najpopularniejszych butów do biegania, ale zauważyłem, że większość użytkowników Pegasusa to nie zapaleni biegacze, ale entuzjaści siłowni lub fitnessu. Są one używane do codziennego noszenia, treningu crossowego, a także do biegania. Początkujący biegacz może zacząć od Pegasusów, ale potem przesiądzie się na coś innego i nigdy nie wróci.

Co dwa lata Pegasus jest aktualizowany od góry do dołu, więc tegoroczny Pegasus 41 otrzymał nową piankę podeszwy środkowej, nową konstrukcję cholewki i zaktualizowaną podeszwę zewnętrzną.

Waży 10,5 uncji (297 g) w rozmiarze US 9, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z Pegasus 40, który ważył 9,7 uncji (275 g). Ma również o 4 mm grubszą podeszwę środkową zarówno w pięcie, jak i przedniej części stopy.

Pegasus 41 otrzymał podwyżkę ceny i kosztuje teraz 140 USD, czyli tyle samo co Saucony Ride, Brooks Ghost, ASICS Cumulus i Adidas Supernova Rise.

Nike Pegasus 41 – pierwsze wrażenia

Moim pierwszym biegiem był 21-kilometrowy bieg w stałym tempie. Jazda w nowych butach była przyzwoita, ale nie oszałamiająca. Spodziewałem się nieco bardziej miękkiej jazdy dzięki podeszwie środkowej ReactX, ale twarda poduszka powietrzna Zoom w przedniej części stopy sprawiła, że czułem się bardzo podobnie do poprzednich wersji Pegasusa.

Z 37 mm wysokości podeszwy w pięcie, jest on teraz klasyfikowany jako but treningowy o wysokiej wysokości podeszwy, ale dziwnie nadal czuł się jak but o średniej wysokości podeszwy. Nie był tak amortyzowany jak inne buty do codziennego użytku, takie jak Ride 17 lub Supernova Rise, które mają niższą wysokość podeszwy niż Pegasus.

Cholewka była prawdopodobnie najlepiej dopasowana i najwygodniejsza ze wszystkich poprzednich Pegasusów, które wypróbowałem. Pasowała mi jak ulał i nie wymagała regulacji w trakcie biegu.

Cholewka Nike Pegasus 41

Tegoroczna cholewka Pegasusa jest dla mnie najważniejszym elementem buta. Jest przestronna, ale nie za luźna i sprawia wrażenie pluszowej. Siateczka jest również bardziej oddychająca niż w poprzednich wersjach.

Blokada stopy jest naprawdę dobra, a odblaski z boku palców, języka i pięty zapewniają bezpieczeństwo. Pół-wiązany język nie ślizga się i ma idealną ilość wyściółki.

Dopasowanie jest dla mnie idealnie dopasowane. Ma dopasowany krój, który jest wygodny dla większości kształtów stóp, ale jest również dostępny w szerszych szerokościach.

Jednostka podeszwy Nike Pegasus 41

Jeśli miałeś nadzieję, że jazda Pegasus 41 będzie bardziej ekscytująca, wciągająca i zabawna, będziesz sfrustrowany, ponieważ jazda jest nadal bardzo „Pegasus”: przewidywalna i spójna. Tylna część stopy jest bardzoy bardziej miękki niż Pegasus 40, ale przednia część stopy jest podobna pod względem miękkości ze względu na poduszkę powietrzną zajmującą dużą część przedniej części stopy.

Jest to drugi model Nike do treningu szosowego, w którym zastosowano ReactX (mieszanka TPE + EVA): pierwszym był InfinityRN 4. Jest to bardzo gęsta, gumowa pianka podeszwy środkowej, która nie jest energiczna – nie ma zbyt dużego odbicia. Jest o lata świetlne za innymi piankami nowej generacji, które są nadkrytyczne lub mają w sobie PEBA. Nike twierdzi, że jest o 13% bardziej responsywna niż poprzednia wersja React, ale w rzeczywistości nie czuję różnicy.

W przedniej części stopy znajduje się charakterystyczna dla Pegasusa jednostka Zoom Air i uważam, że ciśnienie powietrza w niej jest zbyt wysokie. Sprawia to, że but jest bardzo twardy, ponieważ tylna część stopy musi pasować do twardości przedniej części stopy, w przeciwnym razie różnica będzie zbyt duża. Poduszka powietrzna ma również bardziej płaski profil niż w Pegasus 40 i 39. Nie wybrzusza się tak bardzo, więc przednia część stopy wydaje się cieńsza. Duża poduszka powietrzna znajduje się powyżej punktu zgięcia w przedniej części stopy i działa jako środek usztywniający, dzięki czemu przednia część stopy jest sztywniejsza niż w innych butach do codziennego treningu.

W Pegasus 41 mogę wykonywać tylko łatwe/regeneracyjne biegi, ponieważ jest zbyt ciężki i nie czuję sprężystości pianki ReactX. To but, który nie chce, abyś przyspieszał. Kiedyś poduszki powietrzne były sprężyste, ale stworzono nowe, przełomowe pianki, a teraz poduszki powietrzne są po prostu przestarzałe i twarde.

Po przebiegnięciu 80 kilometrów w Pegasus 41 przez tydzień i używaniu go do prawie każdego biegu zauważyłem, że moje nogi były bardziej obolałe niż zwykle, szczególnie kolana. Uważam, że nie zapewniają one tak dużej ochrony przed uderzeniami, jak buty treningowe, których zwykle używam.

Pegasus jest teraz jednym z najcięższych butów w swojej klasie, ważąc więcej niż Ghost 16, Ride 17, Cumulus 26 i Clifton 9. To naprawdę rozczarowujące, biorąc pod uwagę, że Pegasus 39 ważył zaledwie 9,2 uncji (261 g), czyli o ponad uncję mniej niż Pegasus 41.

Mój najdłuższy bieg w Pegasus 41 wyniósł 33 kilometry. Nie było to przyjemne doświadczenie ze względu na to, jak twarda i płaska była jazda. Przez cały bieg żałowałem, że nie jest bardziej miękki. Nie ma również rockera, który pomagałby w przejściach, więc jazda jest bardzo oldschoolowa. Dla większości biegaczy Pegasus będzie odpowiedni do biegów na dystansie do 21 kilometrów.

Pegasus 41 ma charakterystyczny dla Pegasusa spadek 10 mm, który sprawia wrażenie staromodnego. Wiele innych codziennych butów treningowych przeszło na drop 8 mm (lub niższy), ponieważ biegacze wolą mieć więcej amortyzacji pod przednią częścią stopy, co zapewnia większy komfort na długich dystansach. Istnieje duża różnica w miękkości między tylną i przednią częścią buta Pegasus, więc lepiej nadaje się dla osób uderzających piętą lub chodzących.

Zauważyłem, że wkładka modelu 41 jest cieńsza niż w poprzednich wersjach, więc nie ma tak dużej miękkości w kroku – nie jest tak miękka. Jest to zauważalne, gdy masz obie wersje na stopach w tym samym czasie.

Podeszwa zewnętrzna z gumy waflowej zapewnia naprawdę dobrą przyczepność. Podczas długiego biegu mocno padało, a przyczepność była znakomita. Podeszwa zewnętrzna nie jest płaska – ma wystające kwadratowe elementy (wafle) zaprojektowane tak, aby trzymać się drogi i innych powierzchni. Powoduje to, że te wystające elementy najpierw uderzają o podłoże i znacznie się zużywają w ciągu pierwszych 100 kilometrów.

Guma zastosowana w Pegasus 41 jest twardsza niż w przeciętnych butach do biegania, dzięki czemu podeszwa zewnętrzna jest stosunkowo trwała choć początkowo wykazuje znaczne zużycie.

Nike Pegasus 41 Wnioski

Może to tylko ja, ale Pegasus 41 nie wydaje się nowy i ulepszony; jest cięższy i nadal nie ma zbyt dużej sprężystości. Czuje się jednak stary i taki sam, więc Nike odniosło sukces w tym aspekcie.

Jeśli nie biegałeś w innych, „bardziej zaawansowanych” butach lub jesteś do nich przyzwyczajony, myślę, że Pegasus 41 będzie dla Ciebie idealny. Jest wygodny, ma wystarczającą amortyzację na dystansach do półmaratonu i wygląda oszałamiająco wizualnie. Jest również zbudowany tak, aby wytrzymać naprawdę długo.

Po tej aktualizacji Pegasus będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej popularnym butem: nie ze względu na swoje osiągi, ale ze względu na swój design. Na stronie Nike kolorystyka Volt jest wyprzedana od tygodni. Marketing Nike jest tak dobry, że Pegasus jest kupowany nie tylko do biegania, ale także do noszenia na co dzień, chodzenia i treningu crossowego.

Jako wydajny but do biegania nie może konkurować ze średniej klasy, neutralnymi butami treningowymi ASICS, Adidas, Saucony, New Balance, Hoka i Brooks. Nie ma tak dużej amortyzacji, wszechstronności ani zwrotu energii.

A teraz, w cenie 140 USD, Pegasus 41 ma jeszcze trudniejszą konkurencję. Nie jest już uważany za „świetny zwrot z każdej zainwestowanej złotówki”. Adizero SL2, Kinvara 15 i Propel v5 podcinają Pegasusa o 20 dolarów.

Wolę cholewkę 41 od 40, ale jazda w 41 po prostu nie jest tak przyjemna. Chociaż ma 4 mm więcej wysokości, nie wydaje się dużo bardziej amortyzowany lub znacznie bardziej miękki. Nowa podeszwa środkowa ReactX nie jest dużym ulepszeniem, a jazda jest nadal nijaka. Nie jest wydajna (brak rockera) ani angażująca, a podczas długich biegów jazda jest szorstka.

Pegasus 41 jest teraz jednym z najcięższych neutralnych butów do codziennego użytku ze średniej półki. Waży tyle samo co Pegasus 34 sprzed 7 lat. Wybrałbym zeszłoroczny model 40 zamiast 41.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close