Artykuł napisany przez 8:06 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Nike Alphafly 3

Nike Alphafly 3 Wprowadzenie

Alphafly Next% 2 był moim zdaniem najbardziej rozczarowującym butem 2022 roku. Prawie każdy znany mi biegacz, który biegał w tym bucie (w tym ja), nabawił się pęcherzy na łuku stopy ze względu na to, jak wąskie było śródstopie i jak agresywnie zwężało się do wewnątrz, tuż przed częścią łukową.

Było to potwornie złe dla biegaczy z płaskimi łukami, a dla większości biegaczy, którzy mieli ten problem z łukiem, był on bezużyteczny podczas wyścigów lub ważnych treningów szybkościowych.

Kiedy marka opracowuje nowy but, powinna przeprowadzić tysiące godzin testów z setkami biegaczy, którzy mają różne style biegania i kształty stóp. Najwyraźniej nie zrobiono tego podczas opracowywania Alphafly 2 (lub zrobiono to, ale Nike zdecydowało się nie słuchać opinii). Najgorsze było to, że był to super but premium za 275 USD, najdroższy w ofercie.

Kiedy oryginalny Alphafly został wprowadzony na rynek w 2020 roku, był to jedyny super but premium, wyceniony na 275 USD, czyli o 25 USD więcej niż pozostałe. Teraz prawie każda marka ma własne buty premium, które wymagają astronomicznej kwoty. Adidas Prime X Strung kosztuje nawet więcej niż Alphafly, bo 300 dolarów. Tegoroczne Alphafly 3 (podobnie jak zeszłoroczne Vaporfly 3) podrożały o 10 dolarów.

W asortymencie wyścigowym Nike, Vaporfly jest znacznie bardziej popularny niż Alphafly. Vaporfly jest tańszy, lżejszy, wygodniejszy i ma płynniejszą jazdę.

Większość biegaczy (w tym elita) woli ścigać się w prostszej konstrukcji Vaporfly, jednak w zeszłym roku dwóch najszybszych maratończyków w historii (Kipchoge i Kiptum) wybrało Alphafly 3, w których obaj zdobyli złoto w tych wyścigach.

Kiedy model Alphafly 3 został wprowadzony na rynek 4 stycznia 2024 r., został wyprzedany w ciągu kilku sekund w oficjalnej aplikacji Nike Malaysia. Udało mi się kupić parę kilka tygodni później w Singapurze podczas wielkiego otwarcia nowego flagowego sklepu Nike. Globalna premiera kolejnej kolorystyki odbędzie się 4 kwietnia.

W 2023 roku nie było aktualizacji Alphafly, ale w tym roku otrzymujemy zupełnie nowy, przerobiony Alphafly 3. Nie ma już odsprzężonej przedniej części stopy, ale nadal ma charakterystyczne poduszki powietrzne. W porównaniu do poprzedniej wersji, która była o 9 g (0,3 uncji) cięższa, waży mniej, bo 218 g (7,7 uncji) w męskim rozmiarze US 9. Z nazwy usunięto również „Next%”, co brzmi czyściej i prościej.

Nike Alphafly 3 – pierwsze wrażenia

Byłem rozczarowany wykończeniem Alphafly 3, kiedy wyjąłem je z pudełka. Swoosh z przodu nie był odpowiednio pomalowany z powodu zagnieceń pianki, a między cholewką a podeszwą środkową były szczeliny, na których nie było farby, więc wyglądało na to, że się oddzielają. Nie wyglądało to zbyt dobrze.

Zdecydowałem się kupić je o pół rozmiaru większe od mojego zwykłego rozmiaru, ponieważ Alphafly 2 były trochę za ciasne, zwłaszcza gdy nosiłem grube skarpety, aby chronić moje łuki przed pęcherzami.

Mój pierwszy bieg liczył 25 kilometrów i składał się z 5-kilometrowej rozgrzewki, 10-kilometrowego biegu spokojnego i 10-kilometrowego biegu tempowego. Rozmiar był idealny i pasował jak ulał.

Od razu poczułem, że uczucie kłucia w łuku zostało złagodzone i przez pierwsze 20 kilometrów nie czułem nic. Na ostatnich 5 kilometrach czułem wąskie śródstopie na łukach, ale nie było to bolesne ani niewygodne.

Amortyzacja była o wiele twardsza niż w innych butach.SuperComp Elite v4, który właśnie testowałem, ale zdecydowanie czułem się bardziej agresywny i łatwiej było mi przyspieszyć w Alphafly 3.

Najbardziej podobały mi się płynniejsze przejścia. Czułem się o wiele bardziej naturalnie niż w poprzednich Alphafly i łatwiej było wejść w rytm.

Głośne uderzenia stopy nadal były obecne i nie musiałem prosić nikogo przede mną, aby przesunął się na bok – słyszeli, jak nadjeżdżam. Z obu butów dochodziły również piski za każdym razem, gdy moje stopy uderzały o podłoże.

Cholewka Nike Alphafly 3

Nowa cholewka Atomknit 3.0 jest znacznie ulepszona w stosunku do poprzedniej wersji, a kwestia blokowania pięty została rozwiązana. Wyściółka po wewnętrznej stronie zapiętka jest grubsza, a blokada stopy jest teraz dla mnie doskonała, mimo że jest to konstrukcja buta, która nie ma możliwości wykonania węzła biegacza.

Jeśli chodzi o rozmiar, zamówiłem pół rozmiaru więcej niż zwykle i cieszę się, że to zrobiłem, ponieważ dopasowanie jest idealne w przypadku średnich lub grubych skarpet. Biegacze, którym nie podobało się ciasne dopasowanie wersji 2 w ich prawdziwym rozmiarze, powinni kupić pół rozmiaru więcej w wersji v3. Ma ciasne, wyścigowe dopasowanie, które jest wąskie i nie jest przeznaczone dla szerokich stóp.

Oddychalność jest fantastyczna, nawet gdy noszę grube skarpety. Niestety nie ma odblasków, ponieważ jest to but wyścigowy. Doskonałe, karbowane sznurowadła, które nigdy się nie rozwiązują, są nadal dołączone.

Podeszwa Nike Alphafly 3

Alphafly 3 nie jest spektakularnie wyjątkowy w żadnym z działów: nie jest szalenie sprężysty, nie ma ekstremalnego rockera ani nie ma lekkiej jak piórko konstrukcji. To, co robi dobrze, to zapewnia głęboko amortyzowaną, stabilną jazdę, która jest płynna i mocna. Innymi słowy, całość jest większa niż suma wszystkich jej części.

Można to również powiedzieć o Vaporfly 3, ale główna różnica polega na poduszkach powietrznych w przedniej części buta Alphafly, które sprawiają, że jest on twardszy i bardziej responsywny. Kiedy zwiększasz tempo, poduszki powietrzne aktywują się, dodając dodatkowego ciągu do jazdy, czego nie ma w Vaporfly ani w żadnym innym super bucie.

W trzeciej wersji poduszki powietrzne zostały zintegrowane z podeszwą środkową, zamiast z niej wystawać. We wszystkich innych wersjach Alphafly, jeśli byłeś osobą uderzającą piętą lub śródstopiem, pokonanie poduszek powietrznych było uciążliwe, ponieważ twarde przodostopie było odłączone od reszty podeszwy środkowej, ale w Alphafly 3 tak nie jest, a przejścia podczas jazdy są znacznie płynniejsze i bardziej płynne. Możesz przetaczać się od pięty aż do przedniej części stopy dzięki nowej podeszwie zewnętrznej z pełnym kontaktem z podłożem, dzięki czemu przejścia są bardziej naturalne.

Ulepszono również sekcję poduszek powietrznych, zwiększając przestrzeń wokół nich. Jeśli spojrzysz na zdjęcia konstrukcji w Internecie, zobaczysz szerszą przestrzeń przed poduszkami powietrznymi, dzięki czemu po obciążeniu mogą się one bardziej rozszerzyć i odbić, umożliwiając większy zwrot energii. Sekcja poduszki powietrznej została przesunięta nieco do tyłu buta, w kierunku śródstopia. Przesuwa to rocker dalej do tyłu i czyni go bardziej odpowiednim dla osób uderzających śródstopiem.

Jeśli chodzi o miękkość amortyzacji, Alphafly 3 ma twardą podeszwę, jedną z najtwardszych wśród tegorocznych super butów. Jeśli lubisz pluszową, miękką amortyzację, to jest to but, którego powinieneś unikać. Początkowo uważałem, żejako jedną z wad buta wymienił „twardą podeszwę”, ale moim zdaniem to właśnie ona sprawia, że but jest tak agresywny i szybki.

Naprawdę lubię używać go do różnych biegów, w tym długich, interwałowych, progowych i spokojnych. Jest dla mnie zbyt twardy do łatwych i regeneracyjnych biegów, ale nie jest przeznaczony do powolnego biegania. Podczas biegów w tempie jest wysoki poziom wspomagania prędkości, więc zwiększenie tempa wymaga mniej wysiłku.

Wąskie śródstopie i wydatny łuk nie sprawiły mi żadnych problemów w wersji 3. Mój najdłuższy bieg wyniósł 35 kilometrów i nie doświadczyłem żadnego dyskomfortu, ale użyłem paska taśmy przeciw pęcherzom na każdym z moich łuków dla dodatkowej ochrony. Wrażenie łuku jest jednak nadal obecne i czuję się, jakbym nosił oldschoolowy trenażer stabilizujący z solidnym klinem łukowym. Biegacze z płaskostopiem, którzy mają wrażliwe łuki, mogą nadal mieć problemy z Alphafly 3.

Podeszwa środkowa modelu Alphafly 3 jest znacznie sztywniejsza niż w jego poprzednikach. W poprzednich wersjach duża część płyty Flyplate z włókna węglowego była odsłonięta pod śródstopiem, tuż przed poduszkami powietrznymi, co pozwalało na pewien stopień elastyczności. W wersji 3 ciągłe dno z większą ilością pianki otaczającej płytkę skutkuje sztywniejszą podeszwą środkową o zwiększonej sprężystości.

Nowa gumowa podeszwa zewnętrzna Fast Shot jest bardziej miękka, dzięki czemu lądowania są bardziej wyściełane i cichsze. Trwałość podeszwy zewnętrznej jest aspektem, który zrobił na mnie wrażenie, chociaż przednia część stopy ma znacznie większe pokrycie gumą niż śródstopie / tylna część stopy, więc osoby uderzające przednią częścią stopy uzyskają najlepszą trwałość podeszwy zewnętrznej. Po 80 kilometrach zauważyłem niewielkie otarcia na odsłoniętej piance i pewne odbarwienia pianki, która ma kontakt z podłożem, ale nie ma to wpływu na jazdę.

Podeszwa zewnętrzna Alphafly 3 jest bardziej płaska niż w poprzednikach, więc zużycie jest znacznie lepiej rozłożone. Zaokrąglony środek tylnej części stopy nie drapie już tak mocno podłoża. Jak dotąd nie miałem żadnych problemów z przyczepnością, ale nie testowałem ich w deszczu. Nie spodziewam się jednak, że będzie to trudne, ponieważ w przedniej części stopy znajdują się wystające wypustki.

Nike Alphafly 3 Wnioski

Alphafly 3 to but biegowy z najwyższej półki. Być może nie ma w nim takiego polotu ani frajdy, jak w innych butach biegowych z najwyższej półki, ale jest to solidny, lekki super but, który zapewnia szybką jazdę. Ma również dużą wszechstronność – może być używany do maratonów i półmaratonów, a także krótszych wyścigów, takich jak 5K / 10K, ze względu na jego twardą jazdę.

Najbardziej podoba mi się w nim to, że po prostu znika na moich stopach. Miażdży biegi długodystansowe i pozwala mi z łatwością utrzymać tempo. Ma świetną głębokość amortyzacji, a nowa cholewka jest niezwykle wygodna. Na pewno wystartuję w nich w maratonie w tym roku.

Wersja 3 jest o wiele lepsza niż jej poprzedniczka: jest lżejsza, gładsza, wygodniejsza i bardziej sprężysta dzięki nowej konstrukcji obudowy jednostki powietrznej i sztywniejszej podeszwie środkowej. Wersja 3 jest właściwie moją ulubioną wersją do tej pory, ponieważ ma najszersze śródstopie i bardziej odpowiada osobom uderzającym piętą niż inne wersje.

Sprawia wrażenie bardziej dopracowanej niż inne wersje, jakby przy jej tworzeniu poświęcono wiele uwagi i testów.

Największym problemem Alphafly 3 jest jego wąskie śródstopie, które nadal będzie problemem dla niektórych biegaczy z niskim łukiem. Fakt, że mam noszenie taśmy przeciw pęcherzom za każdym razem, gdy biegam w nim długo, jest dowodem na to, że nie jest idealny. Żaden inny super but, który wypróbowałem, nie ma tej wady.

Jest też o wiele za drogi. Nie sądzę, że jest wart 285 dolarów i całego tego szumu. Nie ma dużej różnicy w wydajności między Alphafly 3 a tańszymi, kosztującymi 250 USD super butami z najwyższej półki, takimi jak Adios Pro 3 lub Rocket X 2. Zdecydowanie nie nazwałbym Alphafly 3 szczytem butów wyścigowych.

W porównaniu do Vaporfly 3, wolę Alphafly 3, ponieważ czuje się bardziej agresywnie ze względu na twardszą jazdę i bardziej widoczny rocker w przedniej części stopy. Jest nieco lepszy niż Vaporfly 3, ale nie jest lepszy o 25 dolarów.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Close