Artykuł napisany przez 4:43 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Mizuno Wave Duel Pro

Mizuno Wave Duel Pro Wprowadzenie

Smooth Speed Assist firmy Mizuno to jedna z najbardziej innowacyjnych technologii butów do biegania ostatnich kilku lat.

Ta agresywna konstrukcja ma odciętą piętę i ma zachęcać do szybkich zwrotów. Odcięcie pięty nie tylko pozwala butowi być lżejszym, ale jest także sposobem na obejście limitu wysokości stosu 40 mm nałożonego przez World Athletics na oficjalne wyścigi.

Moje pierwsze doświadczenie ze Smooth Speed Assist miało miejsce w Wave Rebellion Pro, super bucie maratońskim Mizuno. Stwierdziłem, że jest to niezwykle przyjemny but, jednak był bardzo niestabilny ze względu na wycięcie w środkowej części stopy. Ścigałem się w nim w półmaratonie, ale zmagałem się ze stabilnością na ostatnich kilometrach – czułem duży nacisk na kostki.

Wave Dual Pro to but na krótkie dystanse, przeznaczony do biegów na 10 km i poniżej. Posiada technologię Smooth Speed Assist z jeszcze większym odcięciem pięty i bardziej agresywną konstrukcją niż jego większy brat, Wave Rebellion Pro.

Konkuruje z innymi super butami na krótkie dystanse, takimi jak Nike Streakfly, Adidas Takumi Sen i New Balance Pacer.

Kosztuje 240 euro, czyli około 257 dolarów, znacznie więcej niż inne. Wave Duel Pro jest obecnie bardzo rzadkim i trudnym do kupienia butem. Jest dostępny tylko w niektórych częściach Europy i Azji. Udało mi się upolować parę na Tajwanie.

Mizuno Wave Duel Pro Pierwsze wrażenia

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Wave Duel Pro, pomyślałem, że to but koncepcyjny ze względu na radykalny projekt. Sposób, w jaki but mógł balansować na przodostopiu, był niepodobny do niczego, co kiedykolwiek widziałem i byłem naprawdę ciekawy, jak osoba uderzająca piętą, taka jak ja, znajdzie jazdę.

Kiedy przymierzyłem go w sklepie, pole palców wydawało się bardzo wąskie, więc zdecydowałem się kupić go o pół rozmiaru większy niż mój zwykły rozmiar. Rozmiar o pół rozmiaru większy pasuje do mnie idealnie ze skarpetami średniej grubości.

Mój pierwszy bieg był treningiem interwałowym. Podczas rozgrzewki, w spokojnym tempie, Wave Duel Pro wydawał się naprawdę dziwny i niezręczny – jakbym chodził na szczudłach. Czułem się tak, jakby moje stopy były skierowane w dół, do ziemi. Podczas treningu czułem się znacznie lepiej: płynniej i bardziej naturalnie.

Zaskoczyła mnie twardość – była o wiele twardsza niż w Wave Rebellion Pro, mimo że ma tak grubą podeszwę środkową. But zachęcał do uderzania śródstopia / przodostopia (z powodu braku pięty), ale nie zauważyłem zbytniego rockera w przedniej części stopy. Czułem się szybko ze względu na jego twardą jazdę, ale nie czułem dużego wsparcia prędkości. Zachęcały do szybkiej rotacji.

Dzień po treningu moje kostki były tak sztywne, że musiałem pominąć mój łatwy bieg. Moje kostki nie odczuwały takiego obciążenia od czasu, gdy zacząłem nosić karbonowe buty.

Cholewka Mizuno Wave Duel Pro

Wave Duel Pro ma minimalistyczną cholewkę – nic wymyślnego, ale spełnia swoje zadanie. Materiał jest cienki, oddychający i w ogóle się nie rozciąga.

Blokada jest świetna, ale musiałem użyć węzła biegacza. Język bez klinów jest cienki, ale nie ma poślizgu języka ani nacisku sznurowania na górną część stóp.

W kołnierzu nie ma zbyt wiele amortyzacji, a materiał jest twardy, więc nie nosiłbym z nim naprawdę cienkich skarpet.

Śródstopie i przodostopie mają normalną szerokość, ale pole palców jest naprawdę wąskie, więc sugeruję zwiększenie o pół rozmiaru.

Podeszwa Mizuno Wave Duel Pro

Jeśli jesteś osobą uderzającą piętą, jazda w Wave Duel Pro będzie dla ciebie bardzo nienaturalna, ponieważ zmusza cię do miUderzenie d-stopą, ponieważ pięta jest tak wysoko nad ziemią. Kiedy uderzam o ziemię, czuję się, jakbym lądował na progu zwalniającym, ponieważ ląduję na części, która zakrzywia się do góry.

Jest to biegówka, która wymaga naprawdę mocnych kostek, ponieważ pięta jest stale nad ziemią. Dla mnie ten but jest przeznaczony tylko na krótkie dystanse i trudno mi było przebiec więcej niż 5 km na raz.

Najlepszą rzeczą w geometrii buta jest to, że automatycznie zwiększa kadencję. Kiedy pięta nie dotyka podłoża, przejścia ze śródstopia do przodostopia są szybkie, ponieważ podeszwa zewnętrzna spędza mniej czasu w kontakcie z podłożem.

Bardzo trudno jest biegać w wolnym tempie w Wave Duel Pro, więc nie sądzę, aby był on bardzo wszechstronny. Cokolwiek wolniejszego niż 5 minut na kilometr i ląduję zbyt daleko z tyłu i mam tendencję do uderzania piętą. Używam go do interwałów, tempa i biegów progowych poniżej 5 kilometrów.

Ma bardzo twarde podłoże, jedno z najtwardszych, jakie testowałem w tym roku. Podeszwa środkowa jest w całości wykonana z Enerzy Lite, która nie kompresuje się zbytnio ani nie ma dużego odbicia. Wolę konfigurację Wave Rebellion Pro z Enerzy Lite na dole i bardziej miękką, sprężystą Enerzy Lite Pro na górze.

Wewnątrz podeszwy środkowej znajduje się płytka wave, która utrzymuje ją sztywną, zapewniając dodatkową stabilność i bardziej wydajne przejścia. Nie jestem pewien jej kształtu, ale wydaje się, że jest to płytka na całej długości, ponieważ podeszwa środkowa jest wyjątkowo sztywna.

Wave Duel Pro to bardzo niestabilny but. Jeśli uważasz, że Prime X jest zbyt niestabilny, powinieneś trzymać się od niego z daleka. Wysokość podeszwy środkowej nie jest tym, co czyni go tak niestabilnym, ale fakt, że tylna część stopy znajduje się nad ziemią, więc nigdy nie czujesz się osadzony. Musiałem zwolnić podczas pokonywania zakrętów.

Przyczepność Wave Duel Pro jest najlepsza, jakiej kiedykolwiek doświadczyłem. Cała podeszwa zewnętrzna jest pokryta małymi, ostrymi wypustkami, które wgryzają się w podłoże. Przypomina mi to podeszwę zewnętrzną, którą można znaleźć w wyścigowych butach płaskich.

Myślę, że trwałość podeszwy zewnętrznej będzie nieco niższa niż w innych butach wyścigowych, ponieważ wypustki są tak agresywne, ale jak dotąd moja para dobrze się trzyma. Żadne z wypustek nie pękły.

Mizuno Wave Duel Wnioski

Wave Duel Pro to najdziwniejszy i najbardziej wyjątkowy but, w jakim biegałem. Nie sądzę, aby pasowały do mojego stylu biegania, ale podobało mi się ich testowanie. Będę nadal używał go do treningu jako narzędzia wzmacniającego moje kostki i zachęcającego mnie do uderzania śródstopia.

Nie będę się w nim ścigać, ponieważ uważam, że super buty maratońskie nadal oferują większe wsparcie prędkości. Wave Duel Pro nie ma przedniego rockera ani napędu sprężynowego, a także nie jest tak lekki.

To bardzo niszowy model, który będzie pasował tylko niektórym biegaczom. Nie polecam go początkującym biegaczom, biegaczom, którzy mocno uderzają piętą lub biegaczom, którzy potrzebują buta wspierającego.

Jeśli chodzi o cenę, to jest zdecydowanie za droga. Inne buty do biegania na krótkich dystansach, takie jak Takumi Sen, SC Pacer i Streakfly, są znacznie tańsze i mają lepszy stosunek jakości do ceny. Ich projekty nie są tak radykalne, ale nie sądzę, aby były wolniejsze niż Wave Duel Pro.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Close