Artykuł napisany przez 4:00 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Mizuno Neo Vista

Mizuno Neo Vista Wprowadzenie

Kiedyś był czas, kiedy gwarantowano, że Mizuno zawsze będzie jeździć jak Mizuno ze względu na charakterystyczną płytkę Mizuno Wave: twardą, wspierającą i skrzypiącą. Prawidłowe ułożenie płytki Wave zajmowało trochę czasu, co również było cechą charakterystyczną Mizuno.

Nie można już tego powiedzieć o Mizuno. Wave Rebellion Pro to prawdopodobnie najdzikszy i najbardziej szalony projekt buta ostatnich 5 lat: jest agresywny, innowacyjny i ma jazdę jak żaden inny. Ten but biegowy jest całkowitym przeciwieństwem bezpiecznych, typowych projektów Mizuno.

Teraz Mizuno koncentruje się na stronie treningowej z butem inspirowanym Wave Rebellion Pro 2 i Flash 2. Neo Vista został nazwany „tajemniczym butem” przez Mizuno, kiedy zaprezentowali go na The Running Event w zeszłym roku.

Nie podali nazwy buta ani nazwy nowej pianki podeszwy środkowej. ASICS zastosował podobną taktykę marketingową, gdy wprowadził na rynek całkowicie białą wersję modelu Nimbus 25 bez brandingu.

Mizuno nazywa go swoim pierwszym super-trenerem, ale mają już Wave Rebellion Flash 2, który ma wszystkie technologie, aby zostać sklasyfikowanym jako super-trener. Neo Vista jest jednak pierwszym butem do biegania Mizuno o wysokości powyżej 40 mm.

Mizuno Neo to linia butów zaprojektowanych z myślą o środowisku. Są one wykonane z materiałów zaprojektowanych w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Linia składa się z modeli Wave Neo Wind, Wave Neo Ultra i Neo Vista. Na stronie internetowej Mizuno twierdzą, że sadzą 2 drzewa za każdy sprzedany Neo Wind lub Neo Ultra.

Neo Vista jest o 20 gramów lżejszy niż Neo Ultra i twierdzi, że ma o 83% większą amortyzację niż Neo Ultra, ale nie podają, jak to zmierzyli. Neo Vista został zaprojektowany jako wszechstronny codzienny trener do każdego rodzaju biegania.

Pierwsze wrażenia z użytkowania Mizuno Neo Vista

Mój pierwszy bieg w Neo Vista był 15-kilometrowym biegiem o stałym tempie. Zupełnie nie tego się spodziewałem. Spodziewałem się naprawdę energicznej, propulsywnej jazdy, takiej jak New Balance SC Trainer v2 lub Hoka Mach X.

Neo Vista wydawał się być łatwym treningiem dziennym lub regeneracyjnym. Jazda była jeszcze bardziej miękka niż sobie wyobrażałem i przypominała mi ASICS Nimbus 26. Oba buty mają cholewki o bardzo miękkiej konstrukcji, ale Neo Vista była bardziej miękka.

Wysokość podeszwy (44,5 mm) jest podobna do wysokości podeszwy ASICS Superblast (45,5 mm), ale Neo Vista wydaje się być znacznie niżej przy ziemi ze względu na to, jak bardzo się kompresuje. Neo Vista sprawiała wrażenie, jakby miała poniżej 40 mm wysokości stosu.

Cholewka Mizuno Neo Vista

Mam mieszane uczucia co do rozciągliwej, przypominającej skarpetę cholewki Neo Vista. Z jednej strony jest wygodna i zapewnia dobrą blokadę, ale z drugiej strony jest bardzo ciepła i nadaje całemu butowi swobodny, swobodny charakter, a nie wyczynowy.

System sznurowania ma wadę konstrukcyjną: sznurowanie przechodzi wewnątrz buta, między pierwszym a drugim oczkiem. Sznurowanie można wyczuć po wewnętrznej stronie buta, ponieważ jest to płaska koronka, która się skręca, więc skręcona koronka tworzy punkt nacisku na kostkę – bardzo trudno jest utrzymać płaską koronkę w miejscu, w którym wchodzi do środka buta. Nie ma również możliwości użycia węzła biegacza ze względu na konstrukcję buta.

Materiał pęcznieje i fałduje się, gdy wiążę sznurówki, ale fałda nie denerwuje mnie podczas biegania. Buty są dobrze dopasowane, co najlepiej sprawdza się w przypadku wąskich stóp o małej objętości. Jeśli masz szerokie stopy, może być konieczne zwiększenie rozmiaru o pół rozmiaru.

Podeszwa Mizuno Neo Vista

Jest dość oczywiste, że Mizuno zainspirowało się modelem New Balance SC Trainer w wersji 1 podczas projektowania Neo Vista. Istnieją pewne zauważalne podobieństwa między tymi dwoma butami: konstrukcja buta, głęboki kanał centralny, elastyczna płytka i ponad 40 mm wysokości podeszwy.

Główną różnicą między tymi dwoma super trenażerami jest to, że Neo Vista ma znacznie bardziej miękką jazdę niż SC Trainer z mniejszym zwrotem energii. Ma również bardziej elastyczną płytkę i przednią część stopy niż New Balance.

Czuje się najlepiej, gdy biegnę wolniej niż 6 minut na kilometr. Zapewnia mnóstwo miękkiej amortyzacji, gdy moje nogi są zmęczone i nie martwię się o swoje tempo. Jestem w stanie podkręcić tempo do tempa maratońskiego na krótkie okresy, ale nie jest to wygodne i czuję się trochę tak, jakbym biegał po materacu.

Płyta Neo Vista jest płaska, w przeciwieństwie do serii SC Trainer, która ma wypukłą płytę, która może przechowywać i zwracać więcej energii. Rezultatem jest bardziej płaska, mniej żywa jazda niż w serii SC Trainer. Neo Vista ma również mniej wyraźny rocker w przedniej części stopy.

Neo Vista to jedne z najbardziej miękkich butów do biegania, jakie testowałem, a ich nowa pianka Enerzy NXT zachowuje się jak starsza wersja FuelCell, która nie zawierała PEBA. Enerzy NXT jest pianką EVA, więc nie posiada odbicia, które ma PEBA (lub nawet TPU).

Podeszwa środkowa kompresuje się tak bardzo, że bieganie wydaje się miękkie. Jeśli jesteś ciężkim biegaczem, bieganie będzie zbyt miękkie, a amortyzacja niewystarczająca.

Neo Vista ma Smooth Speed Assist, który jest wbudowany w geometrię podeszwy środkowej. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia napięcia mięśni i promowania uderzenia śródstopia, podobnie jak technologia M Strike firmy Skechers, dzięki czemu podeszwa środkowa ma kształt łodzi, z rockerem w tylnej i przedniej części stopy.

Mój najdłuższy bieg w tych butach wyniósł 32 kilometry (w łatwym tempie) i czułem się komfortowo, amortyzowany i płynnie przez cały bieg. Ma delikatny rocker w przedniej części stopy, co sprawia, że jest nieco bardziej wydajny, ale rocker jest wyciszony ze względu na miękkość podeszwy środkowej.

Ze względu na miękkość podeszwy środkowej, istnieje pewne odchylenie, więc Neo Vista nie jest idealny dla ciężkich nadpronatorów, którzy potrzebują wsparcia. Jestem lekkim nadpronatorem i uważam, że jest wystarczająco stabilny, nawet podczas długich biegów.

Cała podeszwa zewnętrzna jest chroniona warstwą miękkiej gumy, która sprawia, że lądowania są bardzo miękkie. Guma ta jest ponadprzeciętna, jeśli chodzi o trwałość. Moja para wykazuje niewielkie oznaki zużycia po 80 km. Trakcja nie jest tak dobra na mokrych nawierzchniach ze względu na to, jak płaska i gładka jest guma podeszwy zewnętrznej.

Wydrążony centralny kanał na podeszwie zewnętrznej jest najdłuższym i najszerszym, jaki widziałem w butach do biegania.

Pomaga w śledzeniu linii prostej, sprawia, że jazda jest bardziej miękka i pozwala na znaczną oszczędność wagi. Myślałem, że małe kamienie mogą w nim utknąć, ale jak dotąd nigdy się to nie zdarzyło.

Wnioski dotyczące Mizuno Neo Vista

Naprawdę podobały mi się ri testowanie Neo Vista. Czuje się niesamowicie dopracowany jak na but do biegania pierwszej generacji, a jego super miękka jazda jest powiewem świeżości dla Mizuno. Nadal przełamuje formę Mizuno. Poza kontekstem Neo Vista to dobry but do biegania, ale nie do końca robi to, co reklamuje Mizuno.

Myślę, że pianka Enerzy NXT wymaga pewnych poprawek, ponieważ nie ma wystarczającego zwrotu energii i jest zbyt miękka. Wolałbym również tradycyjną cholewkę zamiast wkładki, ponieważ konstrukcja wkładki ma pewne problemy.

Kiedy myślę o super-trenerach, myślę o naprawdę wszechstronnych, uniwersalnych butach, takich jak Superblast, SC Trainer v2 i Kinvara Pro, które mają zdolność do przyspieszania. Neo Vista nie może konkurować z tymi super-trenerami, jeśli chodzi o szybkość – jest zdecydowanie zbyt miękki.

Neo Vista to gloryfikowany trenażer z maksymalną amortyzacją, który kosztuje 20 USD więcej niż inne trenażery z maksymalną amortyzacją. Będę go używać tylko do łatwych i regeneracyjnych biegów w mojej rotacji. Powinien być bliższy cenie 160 USD.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Close