Artykuł napisany przez 7:10 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Hoka Mach X

Hoka One One Mach X Wprowadzenie

Jeśli chodzi o linię butów, Hoka ma buty do biegania dla prawie każdego rodzaju biegu. Od łatwych biegów (Clifton i Bondi), przez trening szybkości (Mach 5), po wyścigi (Carbon X 3 i Rocket X 2), Hoka ma wszystko pod kontrolą.

Brakuje jednak jednego rodzaju butów: platerowanego trenera prędkości, towarzysza maratończyków.

Wersja Endorphin Speed, Boston, Magic Speed, Deviate Nitro lub Zoom Fly firmy Hoka nie istniała: trwalsza, bardziej przystępna cenowo wersja ich super butów na dzień zawodów.

Stało się to jedną z najpopularniejszych obecnie kategorii butów do biegania, ponieważ są to buty platerowane dla mas.

Możesz użyć wyjątkowego Hoka Mach 5 do treningu szybkości, ale nie oferuje on tak dużego napędu jak zwykły towarzysz treningu, ponieważ nie ma płytki w podeszwie środkowej. Nie ma też nic wspólnego z Rocket X 2.

Mimo że ma tę samą nazwę, Mach X ma niewiele wspólnego z Mach 5. Ma więcej wspólnego z Rocket X 2; oba mają piankę Pebax w podeszwie środkowej i oba mają gumę na podeszwie zewnętrznej.

Rocket X 2 jest obecnie moim ulubionym butem do maratonów i gdyby nie jego cena i trwałość, używałbym go każdego dnia. Tańsza, bardziej wytrzymała wersja Rocket X 2 byłaby marzeniem.

Mach X waży 266 g (9,4 uncji) w męskim rozmiarze US 9. Jest o wiele cięższy niż Mach 5, który waży 232 g (8,2 uncji) i Rocket X 2, który waży mniej więcej tyle samo co Mach 5. Kosztuje 180 USD, czyli powyżej ceny, jaką można zapłacić za większość platerowanych, szybkich trenerów.

Hoka One One Mach X Pierwsze wrażenia

Kiedy przymierzyłem Mach X w sklepie, przymierzyłem mój zwykły rozmiar, a także o pół rozmiaru większy, ponieważ Hoki mają tendencję do wąskiego przodostopia i palców. Rozmiar o pół rozmiaru większy był znacznie wygodniejszy, więc go kupiłem.

Moim pierwszym biegiem był 20-kilometrowy bieg progresywny, który wahał się od 5:45 na km (9:17 na milę) do 4:30 (7:15 na milę). Byłem zdumiony jego wydajnością. Czułem się miękko i pluszowo przy łatwym tempie, a jednocześnie zwinnie i zwinnie na progu.

Był bardziej miękki, niż się spodziewałem, a płyta była bardziej elastyczna, niż się spodziewałem. Przejścia były płynne, a dopasowanie doskonałe. Bardzo łatwo było mi przyspieszyć.

Buty, które mi przypominały to Hoka Rocket X 2 i Puma Deviate Nitro 2.

Rocket X 2, ponieważ oba mają tę samą super miękką piankę podeszwy środkowej Profly X, a Deviate Nitro 2, ponieważ ma również elastyczną płytkę z energiczną podeszwą środkową.

Cholewka Hoka One One Mach X

Cholewka Mach X jest bardzo dobra, pod warunkiem, że masz stopy o średniej lub wąskiej szerokości, ponieważ ogólne dopasowanie jest po wąskiej stronie i nie występuje w szerokiej wersji. Ze względu na wąską cholewkę musiałem zwiększyć rozmiar o pół rozmiaru i myślę, że większość biegaczy będzie musiała zwiększyć rozmiar.

Język jest płaski i częściowo klinowaty. Lekko zsuwa się podczas biegania, ale sznurowanie nie uciska górnej części stopy, więc nie jest to problem. Kołnierz jest lekko wyściełany, a blokada pięty jest doskonała, ale muszę używać węzła biegacza.

Siateczka cholewki jest lekka, więc oddychalność jest dobra. Sznurowadła są płaskie, grube i szerokie – sprawiają wrażenie, jakby należały do butów z maksymalną amortyzacją. Wolałbym cieńsze sznurowadła, takie jak te w Rocket X 2. Logo Hoka jest odblaskowe, a na pięcie znajduje się również odblaskowy pasek.

HokaPodeszwa One One Mach X

Hoka zwykle stosuje konwencję nazewnictwa „X” dla butów w ofercie, które mają płytkę węglową w podeszwie środkowej, jednak Mach X ma tylko płytkę Pebax. Myślę, że bardziej odpowiednią nazwą byłaby „Hoka Rocket” bez „X”.

Kiedy recenzowałem Bondi X, okazało się, że jego płyta węglowa jest zbyt sztywna, a podeszwa środkowa zbyt twarda. Rezultatem była naprawdę blokowa jazda, która nie była naturalna. Bardziej miękka podeszwa środkowa Mach X w połączeniu z bardziej elastyczną płytą Pebax to idealna równowaga zapewniająca szybką, ale wygodną jazdę.

Chciałbym jednak, aby płyta Pebax była nieco sztywniejsza, aby jazda była bardziej podobna do Rocket X 2.
Nadal jest znacznie sztywniejsza niż płyta w Endorphin Speed 3, więc jeździ bardziej jak trenażer prędkości niż codzienny trenażer, czego chcę. Niektórzy towarzysze treningu czują się zbyt zrelaksowani, zbyt powolni, gdy chcesz przyspieszyć – Boston 12 i Endorphin Speed 3 są tego przykładem.

Endorphin Speed jest liderem kategorii (pod względem popularności), jeśli chodzi o towarzyszy treningowych, ale Mach X bije go pod względem stabilności i napędu. Mach X ma szerszą podstawę, dzięki czemu jest znacznie bardziej stabilny. Sztywniejsza płyta w Mach X pomaga również w stabilności i sprawia, że przednia część stopy jest bardziej sprężysta.

Jeśli chodzi o wszechstronność, Mach X może być najbardziej wszechstronnym butem, jaki testowałem w tym roku. Mógłbym w nim wystartować w maratonie, mogę w nim robić interwały, biegi tempowe, a nawet łatwe biegi, ale najlepiej sprawdza się przy prędkościach 5 minut na km (8:03 na milę) lub szybszych, ponieważ ma dobry zwrot energii i musisz osiągnąć określoną prędkość, aby poczuć, że płytka Cię wspomaga.

W podeszwie środkowej Mach X znajdują się 2 warstwy pianki: Profly X na wierzchu dla komfortu i żywotności, a pod nią warstwa twardszej pianki CMEVA dla dodatkowej trwałości i wsparcia.

W przedniej części stopy znajduje się więcej pianki Profly X niż w pięcie, dzięki czemu przednia część stopy jest bardziej miękka niż tylna, co zapewnia naturalne przetoczenie podczas przejścia. CMEVA w tylnej części stopy rozciąga się w górę, aby zapewnić większą stabilność w tylnej części buta.

Podeszwa zewnętrzna jest naprawdę dobrze zaprojektowana i ma idealne rozmieszczenie gumy. Zwykle na zewnętrznej bocznej części pięty guma zatrzymuje się na krawędzi podeszwy zewnętrznej, ale w Mach X guma owija się wokół krawędzi podeszwy środkowej. Prowadzi to do lepszej trwałości dla osób uderzających piętą. Nie mam prawie żadnego widocznego zużycia na mojej parze, a zwykle jestem bardzo surowy dla podeszew zewnętrznych.

Uważam, że przyczepność podeszwy zewnętrznej jest nieco niewystarczająca na mokrych nawierzchniach. Konstrukcja podeszwy zewnętrznej jest płaska, a guma jest twarda, więc nie trzyma się zbyt dobrze mokrych powierzchni.

Wnioski dotyczące Hoka One One Mach X

Ze wszystkich butów, które testowałem w ubiegłym roku, Mach X był jednym z tych, które najbardziej mi się podobały. Ma wszystko, czego szukam w trenerze prędkości: jest miękki, trwały, wygodny i może z łatwością przyspieszyć.

Mach X jest teraz moim ulubionym trenażerem do jazdy szybkiej. Kosztują 180 dolarów, czyli o 20 dolarów więcej niż przeciętne buty do szybkiej jazdy, ale moim zdaniem są tego warte. Cholewka jest naprawdę wygodna (w rozmiarze o pół rozmiaru większym), a jej wydajność podczas biegów uptempo jest imponująca. Wszystko w nim działa spójnie i wydaje się niezwykle dopracowane jak na but do biegania pierwszej generacji.

Jest to idealny towarzysz treningowy dla zawodnika Rocket X 2, jeśli lubisz oszczędzać swoje super buty na wyścigi. Oba mają przyjemne, miękkie, energetyczne uczucie pod stopami ale Mach X jest znacznie, znacznie trwalszy dzięki dodatkowemu pokryciu podeszwy zewnętrznej.

Mach X jeździ zupełnie inaczej niż Mach 5, jeśli myślisz o aktualizacji. Ma bardziej miękką, sprężystą jazdę niż Mach 5, a lądowania nie są tak wyściełane. Mach X ma lepszą wszechstronność i trwałość, ale kosztuje 40 USD więcej.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Close