Artykuł napisany przez 3:52 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Cloudboom Echo 3

ON Cloudboom Echo 3 Wprowadzenie

On jest obecnie najpopularniejszą marką butów do biegania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymałem więcej pytań o moje buty On niż o buty jakiejkolwiek innej marki. W moim lokalnym specjalistycznym sklepie z butami do biegania powiedzieli mi, że sprzedaż On gwałtownie wzrosła i jest to obecnie jedna z najlepiej sprzedających się marek, mimo że jest najdroższa.

Osobiście nie uważam, że buty do biegania On działają lepiej niż jakakolwiek inna marka, ale sprzedają się jako szwajcarska marka premium i nie próbują konkurować ceną. Ich niepowtarzalne, unikalne projekty Cloudtec są tym, co fascynuje zarówno biegaczy, jak i osoby niebędące biegaczami. Przyznaję, że cholewki On są najwygodniejsze i najlepiej dopasowane w grze. Muszę im to przyznać.

Ostatnie 2 buty On, które recenzowałem, Cloudsurfer i Cloudmonster, były fantastyczne. Kontynuowałem używanie obu butów w mojej rotacji po ich zrecenzowaniu. Podobało mi się w nich to, że nie były twarde jak poprzednie buty On i miały naprawdę wciągające przejścia podczas jazdy.

Cloudboom Echo 3 to flagowy model maratoński On, który kosztuje aż 290 dolarów. Jego wysokość wynosi 37 mm w pięcie i 28 mm w przedniej części stopy, czyli znacznie poniżej limitu World Athletics. Waży 7,6 uncji (215 g), co jest konkurencyjne i ma dokładnie taką samą wagę jak Adidas Adios Pro 3.

Cloudboom Echo 3 został całkowicie odnowiony i po raz pierwszy używają pianki podeszwy środkowej Helion HF, która jest wykonana z Pebaxu. Twierdzą, że jest to ich najszybszy but wyścigowy.

ON Cloudboom Echo 3 – pierwsze wrażenia

Zamówiłem ten but na międzynarodowej stronie internetowej On, gdy tylko pojawił się na rynku. Większość rozmiarów była dostępna, ale godzinę później pozostało tylko kilka rozmiarów. Zostaną one uzupełnione we wrześniu.

Kiedy po raz pierwszy wyjąłem Cloudboom Echo 3 z pudełka, byłem rozczarowany wykończeniem buta. Do podeszwy zewnętrznej przyklejone były zaschnięte kawałki kleju, a z wnętrza buta wystawała luźna nitka. Zdecydowanie nie sprawiały wrażenia butów za 290 dolarów.

Mój pierwszy bieg był sesją powtórzeń wzniesień. Moim pierwszym spostrzeżeniem było to, że jazda była o wiele twardsza, niż się spodziewałem. Czułem się bardziej jak w półmaratonie niż w pełnym biegu. Czułem lekki rocker w przedniej części stopy, który pomagał nieco przyspieszyć przejścia, a karbonowa płyta była wyjątkowo sztywna.

Nie wydawał mi się tak mocny, jak niektóre inne super buty. Pianka podeszwy środkowej nie była tak kompresyjna ani energiczna jak w butach z najwyższej półki.

Butem, który najbardziej mi przypominał, był Kiprun KD900X z Decathlonu, ale Cloudboom Echo 3 był nieco bardziej miękki i znacznie wygodniejszy. Oba buty mają twardą podeszwę środkową PEBA.

Cholewka ON Cloudboom Echo 3

Podobnie jak w przypadku większości butów On, cholewka Cloudboom Echo 3 jest ich najlepszą cechą: jest lekka, wygodna i ma dobrą blokadę. Materiał nie jest najbardziej oddychający, ale nie wchłania żadnych płynów.

Język jest cienki i częściowo klinowy tylko z jednej strony, więc nie ma nadmiernego poślizgu języka. Nie ma poślizgu pięty, ale muszę użyć węzła biegacza. Pod zwykłymi oczkami znajdują się dodatkowe oczka dla dodatkowych opcji sznurowania, co jest obecnie rzadkością w butach do biegania.

Pasuje do rozmiaru, ale jest wąski, więc nie nadaje się dla biegaczy z szeroką stopą. Moją ulubioną rzeczą w cholewce są sznurowadła, które mają silikon wi chropowatą teksturę, która sprawia wrażenie naprawdę wysokiej jakości.

Podeszwa ON Cloudboom Echo 3

Cloudboom Echo 3 ma właściwości jezdne, które nie przypominają super buta maratońskiego. Jest bardziej wyczuwalne podłoże i wydaje się nieco płaskie, nie ma zbyt dużego zwrotu energii.

On twierdzi, że ich nowa podeszwa środkowa Helion HF jest wyjątkowo miękka i ma miękką amortyzację, ale ja się z tym nie zgadzam. Jeśli uwielbiasz miękką piankę ZoomX w Vaporfly i ProFly X w Rocket X 2, będziesz rozczarowany twardą Cloudboom Echo 3. Podeszwa środkowa Cloudboom to twardy Pebax, który nie kompresuje się zbytnio pod obciążeniem. Przypomina nieco twardszą wersję Lightstrike Pro Adidasa.

W Cloudboom Echo 3 przebiegłem każdy rodzaj biegu, od łatwego, przez interwały, po tempo i próg. Nie ma wszechstronnego charakteru jazdy. Wynika to z twardości podeszwy środkowej pod stopami. Po prostu nie czuję się komfortowo, gdy biegam wolniej niż 5:30 minut na kilometr (8:52 na milę). Ożywa tylko wtedy, gdy przyspieszam.

Czuję, że najlepiej nadaje się do wyścigów na krótkich dystansach do półmaratonu, interwałów i krótkich biegów tempowych. Możesz w nim przebiec pełny maraton, jeśli lubisz mocne podbiegi. Zrobiłem 41-kilometrowy bieg, ale nie był on wygodny; w drugiej połowie pragnąłem bardziej miękkiego buta.

Cloudboom Echo 3 ma szeroką płytkę z włókna węglowego – tak szeroką, że widać ją po obu stronach podeszwy środkowej. To naprawdę sztywna płyta, która nie wygina się zbytnio. Sztywna płyta sprawia, że podczas biegów w tempie uptempo czuje się szybkość, ale podczas powolnych biegów jest to niewygodne.

Dla lekkiego biegacza, takiego jak ja (60 km), uważam, że podeszwa środkowa jest zbyt twarda, aby w pełni zaangażować płytkę, więc nie czuję dużego wsparcia prędkości, mimo że jest ona agresywnie umieszczona. Pod płytką znajdują się unikalne szczeliny w przedniej części stopy i pięcie, ale nie zauważyłem, aby miało to wpływ na jazdę.

Kolejną unikalną cechą Cloudboom Echo 3 jest wkładka, która ma cienkie, silikonowe paski wklejone w przednią część stopy. Paski te zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać stopy na miejscu. Paski te można wyczuć pod przodostopiem, więc jazda nie jest płynna, ale można się do tego przyzwyczaić.

Trwałość jest największą słabością Cloudboom Echo 3. Podeszwa zewnętrzna nie jest płaska, więc podniesione części chwytają podłoże. Zauważyłem znaczne zużycie zewnętrznej bocznej części śródstopia i pięty. Na pudełku podano nawet, że jego żywotność wynosi 4 maratony – to mniej niż 170 km dla buta za 290 USD.

Przyczepność jest doskonała. Jeden z moich biegów odbył się w lekkim deszczu i czułem przyczepność przez cały bieg.

Wnioski ON Cloudboom Echo 3

Jestem rozczarowany Cloudboom Echo 3 i oczekiwałem od niego więcej. Nie znajduje się w moich 2 najlepszych maratonach. Uważam, że but jest zbyt twardy i nie oferuje tak dużego napędu, jak inne buty do biegów długodystansowych. Rocker w przedniej części stopy również nie jest zbyt wyraźny, więc nie przyspiesza tak bardzo przejść.

Za 290 dolarów po prostu nie warto. Jest to drugi najdroższy obecnie dostępny but do biegania (po Adidas Prime X Strung) i ma wyjątkowo niską trwałość, więc trzeba go oszczędzać na wyścigi. Kosztuje 40 dolarów więcej niż inne doskonałe buty do biegania, takie jak Vaporfly 3, Rocket X 2 i Adios Pro 3, które są szybsze i bardziej miękkie.

Poleciłbym Cloudboom Echo 3 tylko tym, którzy szukają butów wyścigowych z wygodną cholewką i twardą podeszwą. Jeśli jesteś fanem butów On Running, prawdopodobnie będziesz z nich zadowolony, ponieważ On shoButy Cloudboom Echo 3 generalnie mają twardą podeszwę, ale nie ma w nich tego wyjątkowego efektu Cloudtec.

W kolejnej wersji zwiększyłbym miękkość podeszwy środkowej o około 30 procent, zwiększyłbym wysokość stosu do maksymalnie 40 mm i sprawiłbym, że podeszwa zewnętrzna byłaby płaska, aby równomiernie rozłożyć zużycie na większej powierzchni. Te zmiany sprawiłyby, że buty byłyby bardziej konkurencyjne i trwalsze.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close