Artykuł napisany przez 1:59 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja ASICS Gel Trabuco 12

Asics Gel Trabuco 12 Wprowadzenie

Asics Gel Trabuco 12 to najnowsza wersja butów marki zapewniających stabilność na długich dystansach.

Trabuco jest bardziej skoncentrowany na szlakach niż Gel Venture i ma mniejszą amortyzację niż lżejszy, maksymalistyczny Trabuco Max.

Za 140 USD Gel Trabuco 12 jest porównywalny cenowo z innymi wysokiej jakości butami do biegania na długich dystansach w terenie, stworzonymi dla neutralnych biegaczy ze średnim poziomem amortyzacji, takimi jak Brooks Cascadia lub Hoka Challenger.

Model Trabuco 12 jest cięższy od swoich konkurentów ze średnim poziomem amortyzacji i waży 285 g (10,1 uncji) w przypadku kobiet lub 314 g (11,1 uncji) w przypadku mężczyzn.

Dla porównania, damski model Cascadia 17 waży około 9,8 uncji, a Challenger 7 około 7,7 uncji. Trabuco 12 ma średni spadek 8 mm od pięty do palców, czyli tyle samo co Cascadia i więcej niż Challenger, który ma spadek 5 mm.

Gel Trabuco 12 został zbudowany z myślą o stabilności i jest wyposażony w opatentowaną technologię żelową tylnej części stopy, która poprawia absorpcję uderzeń w piętę i adaptacyjny system prowadzenia.

Szeroki kształt podeszwy ułatwia zrównoważone lądowanie po każdym kroku lepiej niż niektóre Hokasy z tym samym zamiarem. Ta stabilność ma być najbardziej pomocna, gdy potrzebujesz dodatkowej stabilności podczas dłuższego biegu.

Wrażenia z użytkowania Asics Gel Trabuco 12

Podczas gdy Gel Trabuco 12 był cięższy jak na but niemaksymalistyczny, stwierdziłem, że poświęcenie wagi zostało nadrobione stabilnością, niezawodnością i komfortem.

Podczas gdy pierwsze (z wielu) biegi odbywały się na zaśnieżonym i oblodzonym terenie, dobrze radziły sobie również na zwykłych drogach, zakurzonych pustynnych singletrackach i skalistym terenie.

Najlepiej radziły sobie jednak na łagodniejszych, szerszych szlakach i utwardzonych nawierzchniach, gdzie można było otworzyć krok i przyspieszyć. W przypadku wąskich singletracków i bardziej technicznego terenu (szlaki z gruzem, kamieniami lub dużą ilością korzeni) mogą wydawać się niewygodne i mniej zwrotne.

Jednak przyczepność była niezawodna na wszystkich powierzchniach, więc nie uważałbym stromości szlaku za czynnik ograniczający te buty.

Ich właściwości stabilizujące w połączeniu ze sprężystą reakcją podeszwy środkowej z pianki Flytefoam Blast sprawiają, że jest to doskonały trener do rejestrowania kilometrów, a nawet dłuższych treningów szybkościowych.

Ponadto Gel Trabuco 12 oferuje odpowiednią ochronę i wyjątkową trwałość. Rozważyłbym je na dłuższy wyścig, w którym teren jest zróżnicowany, ale nie znacząco techniczny, zwłaszcza gdybym miał obawy o stabilność (powiedzmy z powodu wcześniejszej lub utrzymującej się kontuzji).

Ochrona Asics Gel Trabuco 12

Właściwości ochronne modelu Gel Trabuco 12 były wystarczające we wszystkich warunkach testowych. Elastyczna płyta skalna między podeszwą środkową a podeszwą zewnętrzną zapobiegała penetracji i uderzeniom skał i korzeni pod stopami.

Utwardzone materiały na wzmocnionym podnosku chronią przednią część stopy przed uderzeniami kamieni i innymi zagrożeniami na szlaku. W błotniste dni drobne kamienie i odłamki dostawały się do wnętrza buta.

Było to irytujące, ale nie utrudniało znacząco biegu. Buty mają punkty mocowania ochraniaczy na języku i pięcie, jeśli potrzebna jest dodatkowa ochrona przed gruzem lub śniegiem.

Wytrzymałość Asics Gel Trabuco 12

RufaPo przebiegnięciu ponad 50 mil w Gel Trabuco 12 jedyną oznaką zużycia jest podnosek. Poza tym wyglądają na wyjątkowo odporne na zużycie w niektórych ściernych i błotnistych warunkach.

W kolorach Blackberry i Light Blue również widać bardzo mało zabrudzeń.

Biorąc pod uwagę tę trwałość, czułbym się pewnie, nosząc je podczas długich biegów na ultra dystansie.

Asics Gel Trabuco 12 Responsywność i szybkość

W większości przypadków Gel Trabuco 12 był przyjemny i szybki jak na buty stabilizujące. Technologia FFBlast w podeszwie środkowej była responsywna i sprężysta, przeciwdziałając ciężkości tych butów.

Chociaż nie używałbym ich do szybkiego treningu ze względu na ich ciężkość, mogłem w nich osiągnąć prędkość bliską maksymalnej.

Biegnąc w dół, przenoszą pęd i są łatwe do szybkiego biegania, ale szerokie podeszwy sprawiają, że wysiłek pod górę wydaje się bardziej żmudny. Ponadto szersze basety wydają się mniej zwrotne w terenie terenowym.

Guma ASICSGrip Technology na podeszwie zewnętrznej była wyjątkowo przyczepna na każdym terenie, na którym były testowane. Jedynym momentem, w którym czułem się ograniczony przez podeszwy zewnętrzne, były błotniste warunki, w których podeszwy zewnętrzne gromadziły błoto.

Ogólnie rzecz biorąc, rozważyłbym założenie Gel Trabuco 12 na szybki bieg, jeśli byłby on długi, a stabilność w późniejszej fazie biegu mogłaby być czynnikiem ograniczającym.

Asics Gel Trabuco 12 Komfort i dopasowanie

We wszystkich butach Asics biorę rozmiar o pół rozmiaru większy, a Gel Trabuco 12 nie był wyjątkiem. Chociaż musiałem mocno zaciągnąć sznurówki, aby uzyskać wystarczającą blokadę, długość buta wymagała zwiększenia o pół rozmiaru i zapewniła wystarczającą przestrzeń na palce podczas dłuższych biegów.

Dzięki zoptymalizowanej blokadzie, Trabuco 12 był wygodny podczas wielogodzinnych wysiłków. Technologia Gel i amortyzacja w zapiętku zmniejszają siłę uderzenia i zapewniają doskonałe wsparcie.

Amortyzacja podeszwy środkowej była wystarczająca na całej długości wkładki, ponieważ nie zauważyłem znacznego zmęczenia.

Cholewka z siateczki była oddychająca we wszystkich testowanych warunkach. Dodatkowo, gdy buty przemokły, szybko odprowadzały wilgoć i wysychały.

Asics Gel Trabuco 12 Wnioski

Asics Gel Trabuco 12 to wyjątkowo stabilne buty do biegania w terenie o różnych zastosowaniach.

Chociaż buty stabilizujące nie były wcześniej butami, które uważałem za niezbędną część mojego kołczanu butów do biegania, doceniam wygodę i niezawodność butów stabilizujących w porównaniu z butami maksymalistycznymi do podobnych zastosowań.

Do biegania po drogach i szlakach poza moim domem w zróżnicowanym terenie, który może obejmować warunki zimowe, drogi gruntowe, zakurzone singletracki i nietechniczne szlaki, są one wygodne i niezawodne do pokonywania kilometrów.

Po niedawnej recenzji Hoka Stinson, który jest maksymalistycznym butem do biegania z naciskiem na stabilność, Gel Trabuco 12 sprawił, że ponownie przemyślałem potrzebę wyższego stosu.

Niestety, nie miałem okazji przetestować Gel Trabuco 12 podczas dłuższych wysiłków (dłuższych niż pół dnia lub duży kilometraż), więc nie jestem w stanie porównać zmęczenia i komfortu w butach stabilizujących i maksymalistycznych przy takiej długości wysiłku.

Uważam jednak, że adaptacyjna stabilizacja Asics w Gel Trabuco 12 jest bardziej stabilna niż technologia stabilizacji H-Frame firmy Hoka. Podczas gdy Gel Trabuco 12 ma szeroką podstawę, nie jest tak cnieporęczne i, szczerze mówiąc, przypominające klauna.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam Asics Gel Trabuco 12 za śpiącego w świecie butów trailowych i byłem pod wrażeniem.

Chociaż wybrałbym szybsze buty do wyścigów i szybkiej pracy, nie mogę się doczekać dalszego sznurowania Gel Trabuco 12 do codziennego biegania i wędrówek.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close