Artykuł napisany przez 4:44 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Altra AltraFWD Experience

Altra FWD Experience Wprowadzenie

AltraFWD Experience to najnowszy model butów do biegania szosowego firmy Altra, który stanowi radykalną zmianę w stosunku do pierwotnych zasad firmy Altra, polegających na ukształtowaniu obszaru palców w kształcie stopy i platformie o zerowym spadku. AltraFWD Experience ma 4 mm spadek od pięty do palców i węższy obszar palców niż wiele modeli Altra.

Bardzo trudno jest porównać ten but do innych Altrasów z wyżej wymienionych powodów, ale ten but wypada dość podobnie do wielu innych marek butów do biegania. To solidny but, który nie jest spektakularny w żadnym obszarze, ale nie ma też żadnych większych wad (chyba że jesteś purystą Altry).

Pierwsze wrażenia z użytkowania Altra FWD Experience

Moje pierwsze wrażenia z AltraFWD Experience były dość mieszane.

Jako ogólne buty do biegania są w porządku. Czułem się w nich naprawdę dobrze od razu po wyjęciu z pudełka, a mój pierwszy bieg w nich nie zmienił mojego zdania na ten temat. Wygodne. Rozmiar zgodny z oczekiwaniami. Dobre czucie. Nie ma na co narzekać.

Z wyjątkiem tego, że jako Altra i jako ktoś, kto nosi Altry od ponad 10 lat, było kilka kwestii, które były natychmiast widoczne. AltraFWD Experience kontynuuje trend węższego przodostopia niż to, z którego Altra jest tradycyjnie znana.

Niekoniecznie są wąskie w porównaniu do większości butów do biegania, ale są bardziej dopasowane w przedniej części stopy niż wiele butów Altra, które są dostępne od jakiegoś czasu (Instinct, Escalante, Lone Peak, Superior).

Dodatkowo, 4 mm drop w AltraFWD Experience jest dość oczywisty dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do platformy Altra z zerowym dropem. Spadek jest oczywiście niewielki, ale nie jest nieistotny i od razu go zauważyłem.

Cholewka Altra FWD Experience

Cholewka AltraFWD Experience to bezszwowa siateczka, która dobrze oddycha i jest dość wygodna. Miseczka pięty jest wyściełana, aby zapewnić wygodne, ale nie ciasne dopasowanie, które jest wygodne na pięcie, jednocześnie utrzymując ją na miejscu.

Jedynym drobnym problemem, jaki mam z cholewką, jest to, że jest węższa niż spodziewałbym się w przypadku Altry, chociaż ten trend nieco ciaśniejszego dopasowania wydaje się być bardziej powszechny w każdym nowym modelu. To powiedziawszy, ogólnie nie jest to wąski but i nie doświadczyłem żadnych pęcherzy ani gorących punktów w przedniej części stopy / palcach.

Podeszwa Altra FWD Experience

Podeszwa AltraFWD Experience składa się z gumowej podeszwy zewnętrznej i formowanej kompresyjnie podeszwy środkowej z pianki EVA. Te dwa elementy dobrze ze sobą współpracują, zapewniając bardzo płynną jazdę bez względu na rodzaj biegu – od łatwych kilometrów regeneracyjnych po ciężkie treningi. Podeszwa środkowa/podeszwa zewnętrzna w tym bucie mierzy 28 mm na palcach i 32 mm na pięcie. Podeszwa AltraFWD Experience zapewnia przyjemne połączenie komfortu, ochrony i wyczucia podłoża. Lubię być w stanie „czuć” ziemię pod stopami, ale nie chcę czuć każdego kawałka gruzu, który napotykam, i czuję, że ten but wykonał naprawdę dobrą robotę, nawlekając tę igłę.

Przyczepność zapewniana przez podeszwę zewnętrzną również była naprawdę dobra jak na buty szosowe. Pomiędzy kilkoma deszczowymi biegami i bieganiem w dół szlaku spacerowego pokrytego liśćmi / igłami sosnowymi, można się było spodziewać kilku poślizgnięć. Mogę szczerze powiedzieć, że nie miałem żadnych problemów z przyczepnością w tych butach, nawet gdy warunki były bardzo wątpliwe.

Podeszwa AltraFWD Experience różni się od wszystkich innych butów Altra, jakie kiedykolwiek nosiłem z dwóch powodów: 4 mm obniżenie pięty i jej rockerowy kształt. Altra twierdzi, że kształt rocker „daje poczucie bycia napędzanym do przodu z każdym krokiem i zapewnia efektywny start palców bez odrywania się od naturalnego kroku„.

Nie zauważyłem żadnego uczucia napędu podczas noszenia AltraFWD Experience, ale zauważyłem, że wielokrotnie ścierałem stopy na chodniku podczas fazy wymachu podczas każdego biegu w tych butach, co rzadko zdarza mi się w innych butach. Wydaje mi się więc, że rockerowy kształt przynajmniej trochę zaburza mój naturalny krok.

Ogólnie rzecz biorąc, podeszwa AltraFWD Experience jest w porządku. Kształt rocker wydaje się bardziej chwytem marketingowym niż czymkolwiek innym, ale poza tym nie mam żadnych skarg.

Nie jestem fanem 4-milimetrowego dropu wyłącznie dlatego, że jest on nieoczekiwany dla Altry, ale podeszwa nie sprawiła moim stopom żadnych problemów, odkąd zacząłem nosić te buty.

Wnioski z użytkowania Altra FWD Experience

Myślę, że to mogła być najtrudniejsza recenzja butów, jaką kiedykolwiek napisałem dla Running Shoes Guru.

Z jednej strony AltraFWD Experience to dobry but. Jak powiedziałem wcześniej w mojej recenzji, nie jest on naprawdę spektakularny w żadnym konkretnym obszarze, ale nie mam też żadnych skarg na ten but. To solidny but typu „zrób wszystko”.

Nosiłem go do krótkich / łatwych biegów w środku tygodnia, długich weekendowych biegów i treningów szybkościowych i działał dobrze bez względu na to, o co go prosiłem. Śmiało założyłbym AltraFWD Experience na wyścig szosowy, od 5 km do maratonu, i jestem w pełni przekonany, że sprawdziłby się w każdym środowisku wyścigowym.

Moja trudność w pisaniu tej recenzji polega na tym, że jako but Altra, po prostu nie spełnia moich oczekiwań. Nieco węższy obszar palców można wybaczyć, ale spadek o 4 mm jest takim odejściem od tego, co ta marka reprezentowała przez lata, że trudno mi na to spojrzeć.

Ogólnie? But jest solidny i można mieć pewność, że wytrzyma wiele, wiele kilometrów.

Jako but przejściowy dla biegacza, który nigdy nie nosił Altra i może trochę obawia się przeskoczyć od razu do konfiguracji z zerowym dropem? AltraFWD Experience może być odpowiednim butem.

Ale jeśli jesteś fanem marki Altra od lat, a buty z zerowym dropem są czymś, do czego jesteś przyzwyczajony i czego pragniesz? W takim przypadku ten but Cię rozczaruje.

Czy będę nadal nosić te buty? Tak, będę. Ta para butów ma jeszcze wiele kilometrów życia, a ja nie jestem osobą, która wyrzuca buty, które nadal mi służą.

Ale czy kupiłbym kolejną parę AltraFWD Experiences? Nie, absolutnie nie.

(Visited 26 times, 1 visits today)
Close