Artykuł napisany przez 1:20 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Adidas Adizero Takumi Sen 10

Adidas Adizero Takumi Sen 10 Wprowadzenie

Otrzymałem wiele gniewnych komentarzy po mojej recenzji Takumi Sen 8, w których biegacze nie zgadzali się ze mną co do mojej oceny buta. Po prostu się z nim nie dogadywałem. Po pierwszych 2 biegach w nim nabawiłem się pęcherzy i czułem, że nie jest tak szybki jak inne buty biegowe. Nie testowałem wersji 9, ale była to tylko zmiana cholewki.

W dzisiejszych czasach nie widzę wielu biegaczy stojących na linii startu lokalnych wyścigów szosowych 5K i 10K w Takumi Sen lub innych krótkodystansowcach, takich jak Streakfly, Cielo lub SC Pacer, mimo że są one znacznie tańsze niż super buty na długie dystanse.

Wynika to z faktu, że buty do biegów długodystansowych oferują większe wsparcie prędkości dzięki grubszej podeszwie środkowej i sztywniejszym płytkom. Większość biegaczy (w tym ja) wolałaby ścigać się na 5 lub 10 km w super butach maratońskich niż w nowoczesnych płaskich butach wyścigowych, takich jak Takumi.

Dlaczego więc Takumi Sen w ogóle istnieje? Adidas twierdzi w opisie produktu, że jest to biegacz na 10 km zbudowany z myślą o szybkości. Jest uderzająco podobny do Adios Pro 3, ale ma cieńszą podeszwę środkową. Mierzy 33 mm w pięcie i 27 mm w przedniej części stopy.

Niektórzy, bardziej wydajni biegacze (którzy nie chcą tak dużego wsparcia prędkości) wolą lżejszy model wyścigowy z większym wyczuciem podłoża. Takumi Sen jest właśnie dla nich. Przez ostatnie 2 lata nie używałem go do wyścigów, ale regularnie używałem go jako buta treningowego do interwałów i sprintów górskich. Podobał mi się fakt, że był bardziej stabilny i elastyczny niż super but maratoński. To sprawiło, że pracowałem ciężej podczas treningów, co sprawiło, że byłem sprawniejszy przed wyścigami.

Sen 10 otrzymał kilka znaczących aktualizacji, ale nadal jeździ podobnie do ostatnich 2 wersji. Zyskał trochę na wadze, ale ma tę samą wysokość stosu i tę samą cenę. Waży teraz 200 g (7,1 uncji), co oznacza wzrost o 19 g (0,7 uncji) dla męskiego modelu UK 8.5.

Adidas Adizero Takumi Sen 10 Pierwsze wrażenia

Takumi Sen 8 był dla mnie za wąski, więc zdecydowałem się na pół rozmiaru większy Sen 10 i czułem się znacznie bardziej komfortowo, ale nadal bardzo wąsko w śródstopiu. Myślę, że mógłbym zwiększyć rozmiar o kolejne pół rozmiaru, ponieważ mam płaski łuk i nadal czuję, jak przyśrodkowa strona wciska się w mój łuk.

Mój pierwszy bieg był 20-kilometrowym biegiem w stałym tempie z 4 x 1 km interwałami w tempie maratońskim na końcu. Podczas sekcji o stałym tempie but był przeciętny, ale podczas szybszych interwałów pod koniec, to był moment, kiedy ożył. Łatwo było zwiększyć tempo i czułem się o wiele przyjemniej.

Pierwszą różnicą, którą zauważyłem, było to, że przednia część stopy była sztywniejsza i bardziej sprężysta niż w Sen 8. Spowodowało to szybszą jazdę podczas pierwszego biegu. Cholewka była również wygodniejsza i nie miałem żadnych pęcherzy.

Takumi Sen 10 wydawał się szczuplejszą, twardszą wersją Boston 12. Nie przypominał mi Adios Pro 3, ponieważ Adios Pro ma bardziej agresywny rocker w przedniej części stopy z większym zwrotem energii.

Byłem zadowolony z wydajności Sen 10 podczas pierwszego biegu i zdecydowanie czułem się jak w butach startowych.

Cholewka Adidas Adizero Takumi Sen 10

Wyścigowa cholewka Takumi Sen 10 jest lekka, cienka i wyjątkowo oddychająca. Stopa Blokada jest dobra, ale odczuwam wyraźne uczucie łuku ze względu na wąskie śródstopie, więc muszę nosić grube skarpety, aby zapewnić dodatkową ochronę przed pęcherzami.

Ma cienki, bez klinów język, który zsuwa się podczas biegu i wbija się w górną część mojej stopy. To ten sam problem, który miałem z Adidas Boston 12 i za każdym razem, gdy się zatrzymuję, muszę ponownie podciągnąć język, aby pozbyć się nacisku.

Dopasowanie jest zgodne z rozmiarem, ale jeśli masz płaskostopie, możesz rozważyć zwiększenie rozmiaru o pół rozmiaru, aby uzyskać dodatkową szerokość śródstopia. Ma normalną przednią część stopy z bardzo wąskim śródstopiem i piętą. Ten biegacz nie jest odpowiedni dla szerokich stóp lub wrażliwych łuków.

Jednostka podeszwy Adidas Adizero Takumi Sen 10

Największą i najważniejszą zmianą jest to, że Takumi Sen 10 jest szybszy niż poprzednie wersje. Wszystko to dzięki zaktualizowanym prętom EnergyRods, które są sztywniejsze. Sztywniejsze pręty skutkują szybszym przodostopiem, które szybciej wraca do pierwotnej pozycji po zgięciu.

Lubię go znacznie bardziej niż Sen 8 do szybszych wysiłków, takich jak interwały i krótkie biegi tempowe, ponieważ jest szybszy. Najlepiej sprawdza się przy tempie poniżej 4:40 minut na kilometr (7:30 na milę), chociaż nadal nie ścigałbym się w nim, ponieważ nie masz takiego samego poziomu wspomagania prędkości jak maratończyk i nie pomoże ci utrzymać szybkich obrotów przez długi czas.

Nie ma już płytki w pięcie podeszwy środkowej, jak w poprzednich 2 wersjach, która sprawiała, że pięta była twardsza niż przednia część stopy. Teraz EnergyRods rozciągają się do tyłu buta w kształcie „precla”, co skutkuje bardziej spójną, płynniejszą jazdą.

W podeszwie środkowej nadal znajduje się wycięcie w środkowej części stopy, aby zmniejszyć wagę i wyeksponować pręty z włókna szklanego. Sprawia to, że but jest nieco niestabilny dla biegaczy z nadpronacją, chociaż nie uważam go za zbyt niestabilny po bieganiu w wysokich butach, takich jak Wave Rebellion Pro.

Takumi Sen 10 nie jest dobrym butem do długich biegów ze względu na twardość podeszwy środkowej i brak rockera w przedniej części stopy. Najdłuższy bieg, jaki w nich przebiegłem, wyniósł 22 kilometry i miał wystarczającą amortyzację, ale nie czuł się komfortowo ze względu na wąskość. Sprawni biegacze przyzwyczajeni do twardego biegania mogliby z łatwością przebiec w nim półmaraton, ale większość biegaczy uzna twarde bieganie za zbyt trudne na dystansach dłuższych niż 15 km.

Należy również ostrzec, że pomimo zastosowania Lightstrike Pro, najlepszej pianki wyścigowej Adidasa, jazda nadal wydaje się płaska, stąd nazwa „wyścigowa płaska”. Nie ma tak dużego odbicia ani zwrotu energii, jak w grubszych butach wyścigowych, takich jak Adios Pro i Prime X, a także nie ma rockera, który przyspieszyłby przejścia.

Podeszwa zewnętrzna jest teraz pokryta większą ilością gumy po bocznej stronie pięty. W poprzednich wersjach istniała przerwa między gumowymi elementami na zewnętrznej bocznej pięcie i właśnie w tej przerwie zauważyłem duże zużycie. W Sen 10 po bocznej stronie znajduje się 1 długi pasek gumy, który zapewnia lepszą ochronę dla osób uderzających piętą.

Gruba guma Continental chroni przednią część stopy, podczas gdy na śródstopiu i tylnej części stopy znajduje się cienka guma. To mówi nam, że ten but jest przeznaczony dla osób uderzających przodostopiem. Guma na pięcie i śródstopiu jest dość cienka, więc ten but nie ma najtrwalszej podeszwy zewnętrznej i powinien być zachowany na wyścigi lub kluczowe treningi.

Adidas Adizero Takumi Sen 10 Wnioski

Takumi Sen 10 to specjalistyczne narzędzie dla zaawansowanych biegaczy. Jest przeznaczony dla tych wydajnych biegaczy, którzy chcą buta wyścigowego lub treningowego z bardziej naturalną jazdą niż przeciętny super but maratoński. Ma wysoki poziom czucia podłoża i sprawia, że czujesz, że masz kontrolę nad butem, ale czuję, że ci biegacze, którzy noszą Sen 10 na wyścigi, są w gorszej sytuacji niż biegacze, którzy wybierają super buty maratońskie.

Wersja 10 jest lepsza od swojej poprzedniczki, ponieważ jest szybsza. Mimo że zwiększyła wagę, sztywniejsze pręty zapewniają większe wsparcie prędkości i bardziej agresywną jazdę. Ma również bardziej wytrzymałą podeszwę zewnętrzną z dodatkową gumą na pięcie. Będę nadal używać Takumi Sen do treningów, szczególnie sprintów na wzgórzach, ponieważ sprawdza się naprawdę dobrze w krótkich, szybkich seriach.

W porównaniu z innymi biegaczami na krótkich dystansach, Takumi Sen 10 jest szybszy niż Nike Streakfly i New Balance SuperComp Pacer, ale Pacer ma wygodniejszą cholewkę i jest odpowiedni dla większej liczby typów stóp.

Pomimo tego, że kosztuje 70 dolarów mniej niż przeciętny super but do maratonu, prawdopodobnie nie kupiłbym go ponownie. Wolałbym zapłacić więcej, aby uzyskać bardziej miękki, lepiej amortyzowany but biegowy, który zapewnia większe wsparcie prędkości, z którego mogę korzystać podczas wyścigów na krótkich i długich dystansach.

Sen 10 sprawdza się tylko w rotacji 3 butów (lub więcej), w której masz już codzienny trenażer i wytrzymały trenażer prędkości, a następnie możesz używać Sen 10 do wyścigów lub kluczowych treningów. Bardzo cienka guma podeszwy zewnętrznej w części pięty oznacza, że nie jest ona zbyt trwała, więc trzeba ją zachować na specjalne okazje.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Close