Artykuł napisany przez 1:33 pm Bieganie, Ćwiczenia

Które marki zdominowały podium głównych maratonów w 2023 roku?

Pojawienie się „super butów” do biegania niewątpliwie zmieniło krajobraz elitarnych biegów maratońskich. Jeszcze 5 marca 2022 r. kobiety ukończyły tylko dwa maratony poniżej 2:17… teraz poprzeczka została podniesiona.

Rekordy głównych wydarzeń na świecie w 2023 r. (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago i Nowy Jork) zostały zatarte przez maratońskich nowicjuszy w nowym obuwiu, które skradło wiele nagłówków gazet zamiast samych biegaczy.

Trzy najlepsze buty do biegania tego roku to zarówno modele Nike, jak i Adidas, jeśli chodzi o dystans maratoński.

Adios Pro 3 znalazł się na szczycie pod względem liczby zebranych medali (9), Adios Po Evo 1 zajął trzecie miejsce z 4 medalami, a następnie Nike Alphafly NEXT% 3 uplasował się pomiędzy nimi z 7 medalami.

Jednak to kolor tych medali ma największe znaczenie. Oba modele Adidas zebrały po dwa złote medale w sześciu głównych wyścigach dla sportowców płci męskiej i żeńskiej, Pro 3 dodały do swojej kolekcji 3 srebrne i 4 brązowe medale. Pro Evo 1 dodał 2 srebrne medale do swoich 2 złotych, podczas gdy Nike zebrał 4 złote medale i 3 srebrne.

Nic więc dziwnego, że liderami w 2023 roku są Nike. Projekt AlphaFly jest po prostu zbyt dobry.

Pomogły zapewnić Eliudowi Kipchoge piąte zwycięstwo w maratonie w Berlinie, cementując go jako jednego z GOAT, jeśli chodzi o 26,2 mili (okej, nie osiągnął celu poniżej 2 godzin, ale cmon?!).

Nie chodzi tylko o złoto, ale także o rekordy… Sifan Hassan i Kelvin Kiptum odcisnęli swoje piętno w Londynie i Chicago.

Powrót Hassan do zwycięstwa na angielskiej ziemi był epicki, udało jej się dogonić stawkę po tym, jak została w tyle, pozornie zmagając się z kontuzją, tylko po to, by przypieczętować wygodne zwycięstwo. A czas Kiptuma był zaledwie 16 sekund gorszy od legendarnego rekordu świata Kipchoge… obaj w swoich londyńskich debiutach…

Następnie obaj sportowcy udali się do Chicago – i wygrali swoje wyścigi w Wietrznym Mieście. Czas 2:13:44 Hassan uczynił ją drugą najszybszą kobietą w maratonie wszechczasów, podczas gdy jej męski odpowiednik pobił rekord świata z czasem 2:00:23 w tym samym modelu butów – tracąc 34 sekundy do rekordu Kipchoge.

Kenijski biegacz ustanowił nowy standard tego, co jest możliwe w biegach maratońskich w wieku zaledwie 23 lat, uzyskując ujemny split w drugim półmaratonie, który obejmował 13:51 5K między kilometrami 30 i 35.

Jakie czary dzieją się w fabryce Nike?!

Wow.

Na wypadek, gdybyś chciał pójść w ich ślady… Nike ogłosiło, że AlphaFly NEXT% 3 będą dostępne dla ogółu społeczeństwa w styczniu 2024 roku.

Następnie jest Adidas Pro Evo 1 – prawdopodobnie lepiej wyglądający super but z pasującą ceną! 500 dolarów za parę… na jeden wyścig (tak, dobrze przeczytałeś). Adidas pozbawił tego buta najważniejszych cech użytkowych (ultralekkość na poziomie 138 gramów), co pomogło Tigstowi Assefie zdobyć złoty medal w Berlinie, bijąc rekord świata w maratonie o ponad 2 minuty z czasem 2:11:53!

Tamirat Tola również odniósł zwycięstwo, ale w Nowym Jorku (w rewelacyjnej biało-różowej gamie) z czasem 2:04:58, prawie całą minutę przed Albertem Korirem na drugim miejscu, który nosił model Pro 3 Adidas….

Evans Chebet zdobył złoty medal w Bostonie w super-butach Asios Pro 3, podobnie jak Rosemary Wanjiru w Tokio w swojej drugiej próbie na dystansie maratońskim. Osiągnęła czas 2:16:28, jeden z najszybszych czasów wśród kobiet.

Nie zapominajmy jednak o takich biegaczach jak On, którzy wygrali dwa główne wyścigi z szybką Helen Obiri, przynosząc do domu bekon w Bostonie i Nowym Jorku (pierwsza kobieta w historii, która dokonała tego w tym samym roku kalendarzowym) w super butach On Cloud Tri1. Są one przeznaczone dla triathlonistów (wskazówka jest w nazwie), ale Obiri wybrała je zamiast Cloudboom Echo 3.0 – super buta do biegania marki.

To wyścig wewnątrz wyścigu dla producentów super butów do biegania, teraz, gdy nowicjusze w tym sporcie mieszają status quo i światowe rankingi w swoich debiutanckich próbach. Nike jest liderem po udanym 2023 roku, ale ponieważ rok 2024 jest rokiem olimpijskim, nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jakie buty zdobędą złoto w Paryżu.