Artykuł napisany przez 10:52 am Stres, Zdrowie psychiczne

Jak regulowanie własnych emocji pomaga dzieciom regulować ich emocje?

Chociaż nie ma nic złego w odczuwaniu złości lub zdenerwowania czasami, regulowanie naszych emocji może pomóc naszym dzieciom w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Zdjęcie: Karolina Grabowska via Pexels

Wszyscy doświadczamy emocji w ciągu dnia. Niektóre z nich są pozytywne, a niektóre nie. Niestety, emocje takie jak złość, smutek lub zmartwienie mogą szybko przerodzić się w intensywne uczucia, a kiedy tak się dzieje, zazwyczaj nie wyrażamy naszych uczuć w najzdrowszy możliwy sposób.

Chociaż nie ma nic złego w złości lub zdenerwowaniu z powodu czegoś, co zrobiło dziecko lub coś, co wydarzyło się w pracy, uwolnienie tych emocji z pełną siłą może stanowić problem. Zamiast tego, lepiej jest regulować nasze emocje, szczególnie dla dobra rozwoju naszego dziecka. Kiedy regulujemy nasze uczucia, pomaga to naszym dzieciom zrobić to samo.

Dzieci są wrażliwe na nasze emocje

Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, dzieci są bardzo wrażliwe na emocje otaczających je dorosłych. Amerykański Instytut Stresu twierdzi, że dzieci są szczególnie wrażliwe na emocje takie jak stres, złość czy smutek. Niezależnie od tego, czy faktycznie mówisz lub wyrażasz to, co czujesz, czy nie, dzieci nadal wychwytują aspekty twojego nastroju z mowy ciała, tonu głosu i innych niewerbalnych wskazówek. Niestety, uczucia te mogą szybko udzielić się dzieciom, a nawet popchnąć je do niewłaściwego zachowania.

Według artykułu opublikowanego przez stanowy program Bold Beginnings w Ohio, na nastrój i zachowanie dzieci często bezpośrednio wpływają emocje, które wyczuwają od dorosłych. Z tego powodu dorośli powinni uważać na to, jak prezentują się przed swoimi dziećmi, zwłaszcza w sytuacjach, w których dziecko jest już rozregulowane emocjonalnie. Regulując własne emocje, rodzice mogą pomóc dzieciom w deeskalacji ich uczuć, dzięki czemu wszyscy mogą komunikować się bardziej efektywnie.

Dzieci uczą się z tego, co obserwują

via Pexels/Shvets Productions

Chociaż oczywiste jest, że dzieci mają wpływ na to, co czują ich rodzice, nie jest to jedyna kwestia spowodowana intensywnymi emocjami. W rzeczywistości dzieci są również w dużej mierze pod wpływem tego, co obserwują i często powtarzają te obserwacje, gdy podobne sytuacje pojawią się w przyszłości. Oznacza to, że jeśli krzyczysz na swoje dziecko za coś, prawdopodobnie będzie ono krzyczeć na innych w przyszłych sytuacjach. Lub, jeśli wydajesz się ciągle martwić o pieniądze, twoje dzieci zauważą to i również zaczną się tym martwić.

Z tego powodu Scott Bezsylko, dyrektor wykonawczy Winston Prep Schools, powiedział Child Mind Institute, że dzieci, które widzą, że rodzice zastanawiają się i regulują, są bardziej skłonne do robienia tego samego. To, jak mówi Bezsylko, może ostatecznie pomóc dzieciom w dokonywaniu mądrzejszych wyborów w sytuacjach emocjonalnych, gdy dorosną. Dzieci muszą widzieć, że wykazujesz empatię, współczucie i spokojne reakcje na sytuacje, w których czują się przestraszone, wściekłe lub zdenerwowane, ponieważ uczy je to, że mogą reagować w ten sam sposób w przyszłości.

Co więcej, dzieci mogą nauczyć się umiejętności samoregulacji, obserwując, jak rodzice używają ich w danej chwili w sytuacjach emocjonalnych. Dlatego właśnie praktyka uważności i inne podobne umiejętności są tak ważne dla rodziców, aby wspierać je w domu – każdy czerpie korzyści z tej formy samoregulacji.

Chociaż czasami trudno jest utrzymać własne emocje pod kontrolą w pewnych sytuacjach, może to być pomocne zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Poprzez regulację Dzięki temu dziecko zachowa spokój i nauczy się radzić sobie z sytuacjami w sposób dojrzały i opanowany.

Oryginalny post-www.moms.com

Źródła: Amerykański Instytut Stresu, Bold Beginnings, Child Mind Institute

Dołącz do AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU STRESU

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close