Artykuł napisany przez 8:20 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Dlaczego poziom testosteronu u mężczyzn spada?

Od razu na wstępie: zapomnij o tym, co słyszałeś o niskim testosteronie w mediach społecznościowych. Nie ma dowodów na to, że promienie UV zwiększają produkcję T (bez względu na część ciała), a jedzenie dużej ilości steków i „bycie alfa” nie sprawi, że komórki Leydiga będą pompować więcej T.

Ale jedna rzecz, którą mogłeś usłyszeć, jest poprawna – poziom testosteronu jest na historycznie niskim poziomie. I to nie dlatego, że mężczyźni podejmują pracę biurową lub zostają w domu z dziećmi. Dzieje się tak, ponieważ nasza współczesna dieta jest pełna tłuszczu, nie ćwiczymy prawidłowo, a świat jest wypełniony toksycznymi chemikaliami.

Istnieje kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Zdrowie testosteronu jest ważne i ważniejsze jest, aby mieć rację, niż potwierdzać nasze uprzedzenia. Zajmijmy się więc faktami.

Co musisz wiedzieć:

  • Prawie każdy czynnik obniżający poziom testosteronu u mężczyzny zależy od decyzji.

  • Niższy poziom testosteronu nie wynika z „nastawienia”, ale z kilku innych czynników zdrowotnych.

  • Spadek testosteronu (niezwiązany z wiekiem) można odwrócić poprzez zmianę stylu życia.

Spadki w populacji na przestrzeni czasu

Wiele czynników, które tutaj przeanalizujemy, jest podobnych do tego, co prowadzi do niskiego poziomu testosteronu u poszczególnych osób. Przyjrzymy się jednak całej populacji. Oznacza to, że chociaż możesz wiedzieć, że tkanka tłuszczowa prowadzi do niskiego T u jednego mężczyzny, nadal musimy zobaczyć, jak to się dzieje na dużych obszarach męskiej populacji.

Pomaga nam to zobaczyć, że nie ma wielkiego spisku mającego na celu pozbawienie nas naszego T. To, co naprawdę się dzieje, to miliony mężczyzn dryfujących zgodnie z tym, co łatwe, a to zabija ich T.

Tkanka tłuszczowa

Dane są dostępne: otyłość zabija testosteron. Obecnie ponad 40% ludzi jest otyłych. Zanim przyjrzymy się indywidualnym czynnikom, takim jak ćwiczenia, brak aktywności lub dieta – i zanim przeskoczymy do króliczych nor na temat czyjejś polityki lub preferencji kulturowych – po prostu delektujmy się tymi danymi.

Wraz ze wzrostem masy ciała i procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w populacji, nasz testosteron spada. Podczas gdy możemy debatować nad tym, co prowadzi do epidemii otyłości (choć w społeczności medycznej debata jest w dużej mierze niewielka), fakt pozostaje faktem: dopóki jako społeczeństwo nie przestaniemy przybierać na wadze, nasze poziomy T będą cierpieć.

Nie chodzi o to, czy ćwiczysz, ale jak ćwiczysz

Wielu z was może się zastanawiać: „Okej, więc jeśli będę ćwiczyć wystarczająco dużo, mogę zwiększyć poziom testosteronu?”. Niezupełnie. Wiele badań – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet – wykazało, że przetrenowanie w sportach wytrzymałościowych zmniejsza produkcję testosteronu.

Może to być częściowo odpowiedzialne za fakt, że 20% młodych mężczyzn ma niski poziom T. Dziwnym trafem nie chodzi o to, że młodzi mężczyźni prowadzą niemęski styl życia – być może niektórzy z nich przesadzają z ekstremalnymi ćwiczeniami.

Obsesja na punkcie jazdy na rowerze, biegania i innych treningów wytrzymałościowych może być częściowo odpowiedzialna za ogólnopopulacyjne spadki T, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku dekad.

Jesteśmy tym, co jemy

Mechanizmy nie są do końca jasne. Istnieje jednak coraz więcej zdrowej żywności, która może zmieniać poziom hormonów. Tak więc, gdy społeczeństwo staje się zdrowsze i wszyscy staramy się lepiej odżywiać, możemy nieumyślnie obniżać poziom naszego T.

Toksyczne środowisko

Nie, nie mówię o ludziach, których nie lubisz, ani o słowach wyzwalających. Mówię o dosłownie trujących substancjach w naszym powietrzu, żywności i napojach.woda królewska. Nawet kontakt ze zwykłymi tworzywami sztucznymi może uszkodzić nasz układ hormonalny.

Każdego dnia jesteśmy otoczeni, konsumujemy i wchodzimy w interakcje z setkami tych substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną (EDC), które obniżają poziom naszego testosteronu. Nie chcę być polityczny, ale skutki te są największe w Ameryce, gdzie zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby powoduje miliardy dolarów szkód EDC każdego roku.

Co można z tym zrobić?

Środowisko

Nie zalecam nikomu wyruszania na zieloną krucjatę w celu ratowania poziomu T ludzkości. (Ale wszyscy możemy być bardziej świadomi tego, jakim toksynom się poddajemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o ograniczenie spożycia alkoholu (przepraszam, to toksyna), używanie szklanych butelek na wodę zamiast plastikowych, czy po prostu częstszą wymianę filtrów powietrza w naszych pomieszczeniach mieszkalnych. Wszystko, co możesz zrobić, aby poprawić swoje środowisko, poprawi również twoje zdrowie testosteronu.

Ćwiczenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, chcemy regulować naszą masę ciała, ale też nie zabijać się na siłowni. Sekretem jest łączenie treningów o wysokiej intensywności z treningiem siłowym. W jednym z badań mężczyźni, którzy wykonywali treningi w stylu HIIT, odnotowali 30% wzrost testosteronu.

Suplementy

Byłbym niedbały, gdybym nie wspomniał, że istnieje kilka wysokiej jakości opcji uzupełniania codziennej rutyny w celu zwiększenia poziomu testosteronu. W końcu nie możemy zmienić każdego elementu naszego środowiska, a dla wielu z nas po prostu nie możemy sobie pozwolić na całkowitą zmianę naszych nawyków żywieniowych.

W takich przypadkach bezpieczny i skuteczny suplement zwiększający poziom T może być kluczem do zrównoważenia niezliczonych czynników obniżających poziom T. Ale nie wszystkie produkty testosteronowe są sobie równe, dlatego też przygotowaliśmy listę tylko najbardziej naukowo uzasadnionych i dobrze zbadanych dostępnych suplementów zwiększających poziom T. Kliknij tutaj, aby przeczytać.

Co to wszystko oznacza?

Z wyjątkiem indywidualnych obaw, w dużej mierze nic. Nie ma żadnych badań na dużą skalę wykazujących jakąkolwiek szkodę społeczną dla niższych poziomów T. Istnieją pewne kraje, zazwyczaj kraje wyspiarskie, takie jak Japonia i Irlandia, które doświadczyły niższego wskaźnika urodzeń, ale można to przypisać wielu czynnikom, z których żaden nie ma niskiego poziomu T.

Wpływ niskiego poziomu T w społeczeństwie jest w dużej mierze odczuwalny na poziomie indywidualnym. Podniesienie poziomu testosteronu u wszystkich mężczyzn z dnia na dzień nie rozwiąże naszych problemów jako światowej populacji – ale podniesienie poziomu testosteronu może oznaczać różnicę między chorobami serca, cukrzycą, otyłością i utratą mięśni – a starzeniem się jako zdrowy, energiczny i aktywny mężczyzna.

Przemyślenia końcowe

Spadające poziomy T nie są przyczyną wszystkich złych rzeczy dziejących się na świecie. Większość ludzi, którzy tak twierdzą, ma jakiś cel. Naszym celem w Urodowa Fit Maniaczka jest pomoc w poprawie zdrowia i samopoczucia, wewnątrz i na zewnątrz. Dla wielu mężczyzn oznacza to pogodzenie się z czynnikami na dużą skalę, które mogą przyczyniać się do obniżonego T.

Wiele z tych czynników pojawiło się w naszym codziennym życiu z dobrymi intencjami – takimi jak ćwiczenia i spożywanie mniejszej ilości tłuszczu. Ale zrozumienie, w jaki sposób mogą one przyczyniać się do ogólnopopulacyjnego spadku T, może być również niezbędne do zrozumienia, jak odwrócić własne niskie T. I przywrócić je na właściwe tory, abyś mógł pozostać na dobrej drodze.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Close