Artykuł napisany przez 5:18 am Depresja, Zdrowie psychiczne

Dlaczego budowanie relacji jest kluczem do osobistego i zawodowego sukcesu?

Nawiązywanie głębokich, znaczących i autentycznych relacji z innymi jest istotnym aspektem sukcesu osobistego i zawodowego. Liczne badania wykazały, że więzi społeczne są niezbędne dla naszego ogólnego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Mimo to ludzie często pomijają ich znaczenie w swoim życiu. Jest ku temu wiele powodów.

Po pierwsze, gorączkowy charakter współczesnego życia może wiązać się z długimi godzinami pracy i różnymi innymi obowiązkami. W rezultacie ludzie nie przeznaczają odpowiedniej ilości czasu na pielęgnowanie swoich relacji z innymi.

Po drugie, zostaliśmy rozpieszczeni przez prostotę łączenia się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stymuluje nas to do nawiązywania większej liczby kontaktów kosztem ich jakości, a jednocześnie utrudnia odnalezienie się w ogromnym cyfrowym morzu ludzi.

Po trzecie, niektóre osoby mogą nie dostrzegać znaczenia właściwych relacji w swoim życiu. Mogą woleć skupić się na poszerzaniu swojej profesjonalnej sieci kontaktów niż na pogłębianiu węższej liczby powiązań. W końcu tego uczy nas większość guru sukcesu.

Jak więc łączenie się z innymi ludźmi może poprawić twoje życie?

Relacje poprawiają zdrowie

Wiosną 2022 roku pojawiła się fala publikacji na temat epidemii samotności w Stanach Zjednoczonych, takich jak ta historia opublikowana w New York Times. Wywołało to dyskusję na temat negatywnego wpływu samotności na ludzi. Rzeczywiście, istnieje wiele badań, które dowodzą znaczenia wysokiej jakości komunikacji z innymi dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że samotność równa się wypaleniu 15 papierosów dziennie i czujemy się mniej zestresowani, gdy mamy system wsparcia innych ludzi. Kilka badań wykazało, że silniejsze relacje zmniejszają śmiertelność – osoby z lepszymi kontaktami społecznymi mają tendencję do przeżywania tych, którzy mają ich mniej. Więzi społeczne promują bardziej przemyślane podejście do zdrowia, ponieważ masz ludzi, którym na tobie zależy i chcesz być w jak najlepszej formie również dla nich.

Relacje pomagają w rozwoju osobistym

Podobnie jak znaczące relacje motywują nas do lepszego dbania o nasze zdrowie, wspomagają one rozwój osobisty. Pomagają nam rozwinąć silniejsze poczucie własnej wartości. Kiedy komunikujemy się z innymi ludźmi, jesteśmy zmuszeni do konfrontacji z własnymi wartościami, przekonaniami i emocjami. Uczymy się identyfikować i wyrażać nasze potrzeby i pragnienia, co może prowadzić nas do większej samoświadomości i pewności siebie. Uczymy się również wyznaczać granice i wyrażać swoje zdanie, co jest kluczową umiejętnością dla rozwoju osobistego.

Co więcej, możemy wybrać kontakty towarzyskie z ludźmi, którzy motywują nas do lepszego działania. Łatwiej jest prowadzić zdrowy tryb życia, jeśli otaczają nas osoby, które mają taki sam cel jak my. Łatwiej jest nauczyć się nowej umiejętności, jeśli zanurzysz się w społeczności ludzi o podobnych poglądach. Powszechnie wiadomo, że nasz krąg społeczny wpływa na naszą osobowość, więc możemy się rozwijać, nawiązując relacje z naszymi wzorami do naśladowania.

Poza tym, łącząc się z innymi ludźmi, jesteśmy bardziej zmotywowani do odkrywania otaczającego nas świata. Łatwiej jest opuścić strefę komfortu, będąc w towarzystwie innych ludzi. Odwiedzanie galerii, restauracji i festiwali przynosi więcej zabawy i radości, jeśli ktoś inny przeżywa to samo doświadczenie u twojego boku. Wzbogacamy wspólne doświadczenia, gdy omawiamy je ze sobą. Zasadniczo inni ludzie są niezbędni do poszerzania naszych horyzontów.

Wybieraj relacje zamiast networkingu

Networking jest modnym słowem od wielu lat i często jest reklamowany jako klucz do sukcesu w każdej branży. Jest to jednak dość wąskie i ograniczające, ponieważ jest to formalna rzecz, która często nie wykracza daleko poza formalne przedstawienie się, wymianę wizytówek i sztywne zapytanie o sprawy związane z pracą. Może to być powierzchowne i transakcyjne, z niewielkim uwzględnieniem budowania prawdziwych relacji.

Nawiązywanie relacji wiąże się z inwestowaniem czasu i wysiłku w poznawanie ludzi na głębszym poziomie. Wiąże się to z budowaniem zaufania, relacji i wzajemnego szacunku. Jednym z głównych powodów, dla których budowanie relacji jest lepsze niż networking, jest to, że pozwala na bardziej naturalne i organiczne połączenie, które może być bardziej korzystne w dłuższej perspektywie.

Kiedy zbudujesz z kimś silną relację, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie efektywnie współpracować. Możesz dzielić się pomysłami, zasobami i wiedzą, co może prowadzić do bardziej udanych partnerstw i współpracy. Kiedy nawiążesz z kimś prawdziwą więź, jest bardziej prawdopodobne, że ta osoba będzie cię wspierać w twoich przedsięwzięciach. Będą bardziej skłonni polecić cię innym, zapewnić ci możliwości i pomóc ci osiągnąć twoje cele.

Wybieraj kontakty osobiste zamiast internetowych

Podczas gdy komunikacja online i media społecznościowe mogą być pomocne w utrzymywaniu kontaktów, badania wykazały, że łączenie się offline w prawdziwym życiu ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Badanie opublikowane w czasopiśmie Computers in Human Behavior wykazało, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do poczucia samotności i izolacji społecznej. W przeciwieństwie do tego, stwierdzono, że osobiste interakcje promują poczucie więzi i zmniejszają poczucie samotności. Przeprowadzono również badania wykazujące, że ludzie czują się lepiej, gdy nawiązują kontakty towarzyskie zarówno cyfrowo, jak i osobiście, niż gdy nie nawiązują kontaktów towarzyskich. Jednak ludzie, którzy spotykają się osobiście, czuli się lepiej niż ci, którzy socjalizowali się cyfrowo.

Co więcej, osobiste kontakty z innymi mogą prowadzić do uwalniania oksytocyny, hormonu, który promuje poczucie zaufania i więzi. Dlatego ważne jest, aby oprócz komunikacji online priorytetowo traktować interakcje twarzą w twarz z innymi. Może to obejmować takie działania, jak spotkania z przyjaciółmi na kawę lub uczestnictwo w wydarzeniach społecznościowych. Podejmując wysiłek łączenia się z innymi offline, możemy poprawić nasze ogólne samopoczucie i wzmocnić nasze relacje społeczne.

Relacje z innymi to supermoc, jeśli są nawiązywane w sposób przemyślany i z otwartym sercem. Ludzie wnoszą wartość do naszego życia i pomagają nam rozwijać się zarówno jako ludzie, jak i profesjonaliści. Przynoszą również wiele radości i dobrych wspomnień.

—-

Ilya Rouss jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Teleporting, ekosystemu dla samozatrudnionych, w którym można znaleźć każdy rodzaj aktywności na drodze do samodoskonalenia.

Założył i zainwestował w międzynarodową markę rowerową Forestal z własną fabryką produkcyjną. Partner w Xplusone APP, firmie tworzącej aplikacje mobilne dla wyselekcjonowanych rynków w różnych branżach. Partner w korporacji motoryzacyjnej EBRO, legendarnej hiszpańskiej marce z pierwszym elektrycznym pickupem.

Ilya ma ponad 15-letnie doświadczenie w branży technologicznej, marketingu sportowym i przemyśle motoryzacyjnym.

POBIERZ KSIĄŻKĘ<br />ERIN FALCONER!

Erin pokazuje zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, aby osiągnąć więcej. Tradycyjne książki na temat produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które kobiety odczuwają w obliczu listy rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak wyzerować trzy obszary swojego życia, w których chcesz się wyróżniać, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić na zewnątrz lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close