Artykuł napisany przez 9:08 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy Yerba Mate może pomóc w odchudzaniu?

Branża suplementów jest domem dla wielu mikstur, ziół i przypraw, które twierdzą, że doprowadzą nas do słodkiego punktu spalania tłuszczu, który jednocześnie wspiera utratę wagi i nasze zdrowie. Ostatnio słyszę szepty na temat Yerba Mate, południowoamerykańskiego zioła, o którym mówi się, że ma…

  • Moc kawy
  • Korzyści zdrowotne herbaty
  • Poprawiające nastrój działanie czekolady

które razem mogą pomóc nam pozbyć się nadwagi. Aby dowiedzieć się, czy jest w tym jakaś prawda, przyjrzałem się nauce, aby sprawdzić, czy szum stojący za twierdzeniami o utracie wagi Yerba Mate jest prawdziwy.

kluczowe wnioski

  • Badania pokazują, że Yerba Mate ma działanie przeciwzapalne i ochronne na komórki
    wpływając korzystnie na kilka aspektów zdrowia

  • Badania kliniczne dowodzą, że spożywanie Yerba Mate przed ćwiczeniami może poprawić metabolizm tłuszczów, prowadząc do utraty wagi.

  • Badania pokazują, że Yerba Mate może poprawić poziom energii fizycznej i psychicznej, jednocześnie wyzwalając termogenezę i ograniczając apetyt – apetyt – utratę wagi

Yerba Mate: Podsumowanie

Yerba Mate to południowoamerykańska herbata ziołowa wytwarzana z rośliny Ilex paraguariensis. Napar jest zwykle przygotowywany poprzez suszenie łodyg i liści rośliny nad ogniem, a następnie moczenie ich w gorącej wodzie w celu przygotowania herbaty. Podczas gdy napar jest dość popularnym sposobem spożywania rośliny, istnieją również bardziej kompaktowe formy rośliny Ilex paraguariensis, takie jak kapsułki i proszki.

Obecnie natknąłem się na kilka szeroko zakrojonych badań wykazujących działanie Yerby, przy czym jedno z badań potwierdziło, że może ona przynieść znaczne korzyści dla naszego zdrowia, wywierając działanie przeciwzapalne i ochronne na komórki, ale skąd pochodzi teoria utraty wagi?

Cóż, wszystko leży w kilku bioaktywnych związkach (substancjach roślinnych, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie człowieka), które wykraczają poza działanie przeciwzapalne i ochronę komórek. Jedno z badań nad wpływem Yerba Mate na utratę tkanki tłuszczowej przyniosło interesujące wyniki.

Dane wykazały, że spożywanie Yerba Mate przed ćwiczeniami poprawia metabolizm tłuszczów podczas lekkich i umiarkowanych ćwiczeń, co oznacza po prostu, że pomaga organizmowi spalać więcej tłuszczu podczas rutynowych ćwiczeń. Przekształca to Yerba Mate w pomoc przedtreningową, która może pomóc w szybszym osiągnięciu celów.

Yerba Mate i jej potencjalna rola w odchudzaniu

Po zagłębieniu się w badania, odkryłem, że Yerba Mate może pomóc w utracie wagi poprzez:

Wzmocnienie kofeiny

Badania pokazują, że Yerba Mate zawiera taką samą ilość kofeiny jak filiżanka kawy, co stanowi delikatny zastrzyk energii, który może poprawić nasz poziom energii fizycznej i psychicznej. Oznacza to, że jest bardziej prawdopodobne, że będziesz przestrzegać diety i schematów ćwiczeń, wspierając lepsze wyniki odchudzania. Działanie pobudzające pomaga również przyspieszyć metabolizm i zachęca organizm do zużywania większej ilości kalorii na energię, co prowadzi do większej utraty tłuszczu i mniejszego jego magazynowania.

Zawartość kofeiny w Yerba Mate wpływa również korzystnie na termogenezę – uczestnicy badania obejmującego dawkę 3150 mg Yerba Mate dziennie stwierdzili, że spożycie może podnieść temperaturę ciała na tyle, aby osiągnąć stan termogeniczny, umożliwiając łagodną utratę tłuszczu. Chociaż nie sprawi to, że będziesz topnieć jak kostka lodu w letni dzień, ten łagodny efekt termogeniczny może przełożyć się na kilka dodatkowych spalonych kalorii.

Poskromienie apetytu

Ograniczanie apetytu i zachcianek to tradycyjne podejście do odchudzania, które nnigdy nie zawodzi. Dane z badania badającego skutki spożycia Yerba Mate w połączeniu z innymi składnikami odchudzającymi wykazały, że ziołowy eliksir pomógł ograniczyć apetyt, wywołać uczucie sytości, poprawić nastrój, skupienie i energię bez wywoływania poważnych skutków ubocznych. Oznacza to, że może pomóc spożywać mniej kalorii, przyczyniając się do utraty tkanki tłuszczowej i utrzymania wagi.

Dawkowanie i skutki uboczne

Badania, próby i dane naukowe, o których wspomniałem powyżej, dotyczyły jedynie krótkotrwałego stosowania Yerba Mate w dawkach od 1000 do 3200 mg dziennie. Jest to zgodne z badaniami, które pokazują, że najskuteczniejsze dawki Yerba to 3 filiżanki (330 ml każda), 1,5 litra lub 1000-3200 mg (w zależności od formy) dziennie przez średnio 60-90 dni.

Ten zakres dawek nie spowodował żadnych poważnych skutków ubocznych i przyniósł efekty, które nieznacznie poprawiły utratę wagi. Oznacza to, że Yerba Mate jest bezpieczna do spożycia, ale stosowanie jej samodzielnie w nadziei na osiągnięcie znacznej utraty tkanki tłuszczowej nie zadziała. Zamiast tego można ją stosować z korzystnym planem diety i ćwiczeń w celu kontroli wagi.

Ostatnie słowo

Utrata masy ciała może być trudna, więc jeśli istnieje godna pomocna dłoń, która jest bezpieczna i skuteczna, zdecydowanie warto spróbować. Jeśli chodzi o Yerba Mate, przyjrzałem się kilku badaniom i próbom, które dają jej zielone światło w zakresie bezpieczeństwa wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Potencjalne korzyści Yerba Mate dla utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia są z pewnością obiecujące, a dowody wskazują na właściwy kierunek, ale pamiętaj, że nie jest to magiczne zaklęcie, które może przeciwdziałać złej diecie lub nieaktywnemu stylowi życia, więc najlepiej połączyć stosowanie ze zrównoważoną dietą i regularnymi ćwiczeniami, aby uzyskać zauważalne rezultaty.

Ludzie też czytali…

Najnowsze artykuły

Sam jest pasjonatem zdrowia i fitnessu, który od ponad 10 lat interesuje się suplementami, fitnessem i dobrym samopoczuciem. Jest założycielem Urodowa Fit Maniaczka – marki zajmującej się zdrowiem i odnową biologiczną oraz posiada wiele certyfikatów fitness, w tym certyfikaty treningu osobistego i żywienia. Sam pracuje jako trener personalny od trzech lat i jest oddany pomaganiu swoim klientom w osiąganiu ich celów fitness i prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Wierzy, że zdrowy styl życia ma kluczowe znaczenie dla szczęśliwego i satysfakcjonującego życia i jest zaangażowany w dzielenie się swoją wiedzą i pasją z innymi.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close