Artykuł napisany przez 4:19 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy winpocetyna może pomóc w odchudzaniu?

Gwałtowny rozwój ruchu odchudzającego w ciągu ostatnich pięciu dekad uwolnił morze magicznych rozwiązań dla otyłości, a nowe pojawiają się każdego dnia. Dzisiaj przyjrzymy się winpocetynie jako jednemu z nowszych suplementów na odchudzanie.

Przeprowadzę nas przez jej historię (od której często zaczynają się plotki o skuteczności rośliny lub związku) i sprawdzę, czy śmiałe twierdzenia o jej mocy odchudzającej mają jakiekolwiek podstawy naukowe. Pod koniec tego tekstu powinieneś wiedzieć, czy warto przyjmować winpocetynę w celu kontroli wagi.

Kluczowe punkty

  • Winpocetyna jest sztucznym związkiem pochodzącym z barwinka, znanym z potencjalnego działania kognitywnego i neuroprotekcyjnego.

  • Istnieją pewne dowody sugerujące, że winpocetyna może pomóc w utracie wagi. Badania są jednak niejednoznaczne, a prawie wszystkie badania przeprowadzono na modelach zwierzęcych.

  • Winpocetyna ma doskonały profil bezpieczeństwa, a skutki uboczne występują niezwykle rzadko. Największe obawy dotyczą kobiet w ciąży i rodzących dzieci, u których może ona niekorzystnie wpływać na zdrowie i rozwój płodu.

Czym jest winpocetyna?

Winpocetyna to syntetyczny związek otrzymywany z winkaminy, alkaloidu występującego w liściach barwinka pospolitego. Od wieków jest ona stosowana w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje potencjalne właściwości poznawcze i neuroprotekcyjne, w tym w leczeniu udaru mózgu, krwotoku mózgowego, demencji i utraty pamięci. Uważa się, że winpocetyna poprawia mózgowy przepływ krwi, zwiększa wykorzystanie glukozy w mózgu i wykazuje działanie przeciwutleniające.

Chociaż winpocetyna jest znana przede wszystkim ze swoich potencjalnych korzyści poznawczych, niektórzy zwolennicy w ostatnich latach twierdzili, że może ona również pomóc w utracie wagi. Twierdzą oni, że winpocetyna może przyspieszać metabolizm, hamować apetyt i ułatwiać spalanie tłuszczu. Co jednak mówią na ten temat dostępne dowody naukowe?

Badania naukowe nad winpocetyną i utratą masy ciała

Winpocetyna od dziesięcioleci jest badana pod kątem jej roli w zdrowiu poznawczym. Jej miejsce w odchudzaniu pozostaje jednak na marginesie – a ilość badań w tym zakresie odzwierciedla właśnie to. Nieliczne istniejące badania dotyczą zwierząt.

Jednym z nich jest badanie z 2019 r., w którym oceniano wpływ suplementacji winpocetyną na myszy karmione normalną lub wysokotłuszczową dietą. Naukowcy odkryli, że w obu dietach winpocetyna blokowała przyrost masy ciała. Zmniejszyła również rozmiar i masę komórek tłuszczowych, co wskazuje, że może wspomagać leczenie otyłości.

Badania opublikowane w 2022 r. wykazały, że winpocetyna może być obiecująca w leczeniu otyłości. Badanie to było znaczące ze względu na jego podejście. Naukowcy przeanalizowali obszerną bazę danych związków zatwierdzonych przez FDA i wybrali tylko dziewięć, które wykazały zmniejszenie zawartości tłuszczu u glisty z nadwagą. Dalsze badania przesiewowe zredukowały je do zaledwie czterech związków – jednym z nich była winpocetyna. W rzeczywistości winpocetyna była jednym z zaledwie dwóch związków, które były związane z utratą tłuszczu we wszystkich przypadkach użycia.

Pomimo tych dwóch badań, nadal nie jestem przekonany o zdolnościach winpocetyny jako środka odchudzającego. Opieranie się na badaniach na zwierzętach sprawia, że ekstrapolacja wyników na utratę wagi u ludzi jest w najlepszym razie spekulatywna. Uważam, że obecnie nie ma wystarczających dowodów na poparcie twierdzenia, że winpocetynatine bezpośrednio promuje utratę wagi u ludzi.

Skutki uboczne i dawkowanie

Jeśli chodzi o suplementy odchudzające, winpocetyna z łatwością kwalifikuje się jako jeden z najbardziej łagodnych. Ma tak imponujący profil bezpieczeństwa, że naukowcy badali nawet inne korzyści terapeutyczne, które można by z niej uzyskać.

Niemniej jednak, w niezwykle rzadkich przypadkach, niektórzy użytkownicy przyjmujący wysokie dawki winpocetyny mogą doświadczać łagodnego dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, w tym skurczów żołądka, nudności, niestrawności, zawrotów głowy, zaczerwienienia, bólu głowy i zaburzeń snu. W jeszcze rzadszych przypadkach użytkownicy mogą mieć wysokie ciśnienie krwi i krwawienie.

Pomimo gwiezdnej historii bezpieczeństwa, winpocetyna może być niebezpieczna dla jednej grupy demograficznej – kobiet w ciąży. Jedno z przełomowych badań wykazało, że wiąże się ona ze znacznym ryzykiem poronienia lub innych uszkodzeń płodu.

Jeśli chodzi o utratę wagi, badania i stosowanie winpocetyny są wciąż w powijakach. Dlatego też nie ustalono dawki odchudzającej. Jednak suplementy odchudzające zazwyczaj zawierają od 5 do 30 mg winpocetyny dziennie.

Podsumowanie

Istnieje szansa, że winpocetyna rzeczywiście może mieć pozytywny wpływ na utratę wagi. Na chwilę obecną nie ma jednak twardych dowodów na poparcie tej tezy. Badania są nieliczne i obejmują wyłącznie zwierzęta. Potrzebne są bardziej rygorystyczne i kontrolowane badania z udziałem ludzi, aby ustalić ostateczny związek z kontrolą wagi. Na razie proponowałbym twardą przepustkę.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Close