Artykuł napisany przez 1:11 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy Sesamin może pomóc w odchudzaniu?

Utrata masy ciała może wydawać się prostym procesem, który obejmuje kilka kotletów i zmiany w diecie i stylu życia, ale podróż może być dość trudna dla niektórych, a rzeczy takie jak środki wspomagające odchudzanie mogą być łaską zbawienia. Przez lata byłem pytany ponad tysiąc razy, czy naturalne składniki mogą pomóc w przestawieniu organizmu w tryb spalania tłuszczu, takie jak Sesamin, związek uważany za wspomagający procesy spalania tłuszczu poprzez aktywację receptorów związanych z metabolizmem tłuszczu. Ale czy jest w tym jakaś prawda? Przekonajmy się poniżej:

kluczowe odkrycia

 • Sezamina to naturalnie występujący związek występujący głównie w nasionach sezamu i oleju sezamowym.

 • Badania pokazują, że sezamina ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które korzystnie wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zapewniają wsparcie metaboliczne.

 • Stwierdzono, że aktywna forma sezaminy wpływa na pewne receptory, które regulują sposób, w jaki organizm spala kalorie i magazynuje tłuszcz.

Sezamina i utrata masy ciała

Sezamina jest naturalnie występującym związkiem występującym w niektórych źródłach roślinnych, jednak w dużych ilościach występuje w nasionach sezamu i oleju sezamowym. Związek ten stanowi część grupy zwanej lignanami, która ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, uważane za korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zapewniające wsparcie metaboliczne.

Przyglądając się bliżej wsparciu metabolicznemu dla utraty wagi, stwierdzono, że aktywna forma sezaminy aktywuje PPAR alfa (receptor alfa aktywatora proliferatora peroksysomów), specyficzny receptor powszechnie występujący w komórkach mięśni, serca i wątroby. Kiedy PPAR jest aktywowany, wpływa na pewne enzymy i geny, które regulują sposób, w jaki organizm spala kalorie, co jest źródłem wsparcia metabolicznego i możliwej utraty wagi.

Innymi słowy, Sesamin może działać jak mała cheerleaderka dla twojego metabolizmu, dając mu dodatkowy impuls, aby pomóc ci spalić nadmiar kalorii. Należy jednak pamiętać, że wyniki odchudzania wynikające z suplementacji mogą się różnić ze względu na różne czynniki, takie jak

 • Genetyka
 • dieta
 • Nawyki związane z ćwiczeniami
 • Ogólny stan zdrowia
 • Inne czynniki.

Badania nad sesaminą

W jednym z badań zbadano wpływ sezaminy na komórki wątroby i jelit i stwierdzono, że związek ten pozytywnie wpływa na receptor wątrobowy X (LXR), więc w jaki sposób wpływa on na wagę? Pomyśl o tym receptorze jako o kontrolerze wewnątrz naszych komórek, który zarządza procesami takimi jak

 • Tworzenie tłuszczu
 • Obsługa cholesterolu
 • Radzenie sobie ze stanem zapalnym.

Podczas badania Sesamin oddziaływał bezpośrednio z LXR, zachęcając komórki do unikania magazynowania nadmiaru tłuszczu, co oczywiście pomaga w utracie wagi. Ale to nie wszystko – naukowcy zaobserwowali również, że Sesamin może wkraczać, gdy inne czynniki powodują, że nasze komórki gromadzą zbyt dużo tłuszczu – procesy przyczyniające się do utraty i utrzymania wagi.

Przegląd kilku badań dotyczących wpływu suplementacji sezaminą na otyłość, ciśnienie krwi i profil lipidowy wykazał, że sezamina może pomóc poprawić dwie ważne rzeczy: ciśnienie krwi i poziom tłuszczów we krwi.

Może to pomóc w zapobieganiu problemom z sercem i naczyniami krwionośnymi. Nie odnotowano bezpośredniego wpływu na zmniejszenie masy ciała w celu złagodzenia skutków otyłości.

Badania omawiające Sesamin na utratę wagi są nieliczne, te, które poruszyłem, skupiały się na bezpośrednim wpływie suplementacji Sesamin, co jest istotne, ale wyniki były niespójne i nie dały nam jednoznacznych odpowiedzi na następujące pytania skuteczność Sesaminy w odchudzaniu, więc, w skrócie, nauka nie popiera całkowicie jej stosowania w tym zakresie.

Dawkowanie i podejście do Sesamin

Stosując sezaminę ze względu na jej korzystny wpływ na zdrowie, najlepiej zdecydować się na suplement, a nie żywność zawierającą ten związek, ponieważ suplementy zawierają standardowe dawki, które są łatwiejsze do kontrolowania, bezpieczniejsze i bardziej prawdopodobne, że przyniosą pożądane efekty. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów sezaminy, z których każdy ma własne wytyczne dotyczące dawkowania. Według moich badań zalecana dawka sezaminy wynosi około 100-150 mg dziennie.

Słowo końcowe

Sezamina na odchudzanie to układanka, która wciąż jest układana w całość, ponieważ trwają solidne badania i dochodzenia. Obecne dowody nie dają nam gwarancji zatwierdzenia przez naukę, co oznacza, że stosowanie suplementu Sesamin jako samodzielnego środka wspomagającego odchudzanie nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nie wyklucza to jednak całkowicie stosowania tego środka wspomagającego. Odkryłem, że ma pozytywny wpływ na enzymy wpływające na procesy spalania tłuszczu i poprawia niektóre aspekty zdrowia, co może być pomocne w odchudzaniu, więc nie ma nic złego w stosowaniu suplementu Sesamin w celu usprawnienia wyników.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close