Artykuł napisany przez 11:02 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy niski poziom testosteronu może powodować złość?

Testosteron ma prawdopodobnie to nieszczęście, że doświadcza najbardziej negatywnego rozgłosu ze wszystkich ludzkich hormonów. Jest uważany za główny czynnik napędzający „samca macho”. Wiesz, wściekłość na drodze lub ojcowie walczący na zawodach sportowych swoich dzieci. Jak często czytałeś lub słyszałeś o konflikcie interpersonalnym określanym jako wściekłość napędzana testosteronem? Istnieją naukowe dowody na związek między wysokim poziomem testosteronu a agresywnym zachowaniem.

A co z odwrotną sytuacją? Czy niski testosteron powoduje gniew? W tym stosunkowo krótkim artykule zamierzam przeprowadzić Cię przez tak dobrą, opartą na faktach analizę, jaką możesz znaleźć na temat związku między niskim poziomem testosteronu a problemami z gniewem.

Rola testosteronu

Nie możemy zacząć przyglądać się temu, jak testosteron wpływa na gniew, jeśli nie rozumiemy, co testosteron robi z ciałem. Jako główny męski hormon płciowy, testosteron jest najbardziej znany ze swojej roli we wzroście i rozwoju męskich narządów i układu rozrodczego. Tak więc męskie cechy, w tym

  • owłosienie twarzy/ciała
  • masa mięśniowa

Ale testosteron robi o wiele więcej.

  • Przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej
  • Wspiera produkcję czerwonych krwinek
  • Zwiększa gęstość kości i, poczekaj na to,
  • Utrzymuje dobry nastrój.

Tak, istnieje silna korelacja między poziomem testosteronu a pozytywnym, pewnym siebie samopoczuciem. Mylące, biorąc pod uwagę badania wykazujące, że wysoki poziom testosteronu wiąże się z wysoką agresją? Tak. Jednak, jak zobaczymy, dwie rzeczy mogą być prawdziwe w tym samym czasie.

Czy problem złości wynika z wysokiego czy niskiego poziomu testosteronu?

Jeśli miałbyś pójść za głosem ulicy (możesz nawet na chwilę zapomnieć o badaniach, do których link zamieściłem w pierwszym akapicie), byłbyś całkowicie logiczny, aby powiązać wysoki poziom testosteronu z krótkim lontem. Nic dziwnego, prawda? Jeśli masz wysoki poziom testosteronu, czy nie jesteś bardziej skłonny do energii i rywalizacji? Łatwo byłoby założyć, że jest odwrotnie. Oznacza to, że niski poziom testosteronu wiąże się ze spokojniejszym, mniej konfrontacyjnym usposobieniem. A jednak tak nie jest.

Zanim przejdziemy do nauki, dowód może być wszędzie wokół ciebie. Pomyśl o stereotypowym „zrzędliwym, starym człowieku”, znanym również jako zespół drażliwego mężczyzny. Wydaje się to mieć sens, gdy pamiętamy, że niski poziom testosteronu jest najbardziej rozpowszechniony wśród mężczyzn w średnim i starszym wieku. A teraz przejdźmy do badań.

Nauka o złości i niskim poziomie testosteronu

Badania wielokrotnie wykazały, że niski poziom testosteronu jest ogólnie związany z zaburzeniami depresyjnymi. Jak to się dzieje, nie jest w pełni zrozumiałe, ale jeden z najbardziej przekonujących argumentów obraca się wokół związku między testosteronem a hormonem związanym ze stresem – kortyzolem.

Gdy poziom testosteronu spada, poziom kortyzolu wzrasta, co z kolei usuwa zahamowania, które w przeciwnym razie zapobiegałyby złym i wrogim zachowaniom. W tym sensie testosteron i kortyzol działają przeciwko sobie, regulując gniew, agresję i rywalizację.

Inne możliwe przyczyny gniewu

Istnieje uzasadniony argument, że przyczyną gniewu spowodowanego niskim poziomem testosteronu może być pogorszenie jakości życia. Problemy towarzyszące niskiemu testosteronowi obejmują otyłość, ból pleców, senność, utratę mięśni, łamliwe kości, niski popęd płciowy, zwiększony rozmiar piersi, łysienie, słabą koncentrację i obniżony nastrój.

Jeśli Doświadczając tego niezależnie od wieku czy poziomu testosteronu, czy nie będziesz tylko trochę bardziej podatny na gniew niż przeciętna osoba? Jest to więc niski poziom testosteronu, ale nie w całości.

Leczenie niskiego poziomu testosteronu

Tylko dlatego, że masz niski poziom testosteronu, nie oznacza, że musisz z tym żyć i wszystkimi negatywnymi skutkami, które się z tym wiążą. Zanim jednak sięgniesz po rozwiązania, upewnij się, że twoja skłonność do gniewu jest rzeczywiście spowodowana niskim poziomem testosteronu. Jeśli masz wątpliwości, umów się na wizytę u lekarza, podczas której podzielisz się swoimi objawami. Dla pewności lekarz może zalecić badania krwi.

Wśród potencjalnych rozwiązań, terapia zastępcza testosteronem (TRT) z pewnością pojawi się podczas spotkania z lekarzem. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego niedoboru testosteronu. Podczas gdy TRT szybko zwiększy poziom testosteronu, wiąże się to ze znacznym ryzykiem dla zdrowia. Jeśli niedobór testosteronu jest łagodny, lepiej zdecydować się na boostery testosteronu. Wspomagają one produkcję testosteronu w organizmie, a jednocześnie nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych.

Niezależnie od tego, czy stosujesz TRT, czy boostery testosteronu, wybrana ścieżka leczenia powinna być połączona ze zmianami stylu życia obejmującymi regularne ćwiczenia, dobrą dietę i wystarczającą ilość snu.

Podsumowanie

Mężczyźni z niskim testosteronem nie są automatycznie bardziej gniewni niż ci z normalnym lub wysokim testosteronem. Istnieje jednak predyspozycja u osób z niskim testosteronem do bycia bardziej drażliwymi i posiadania mniej solidnych buforów emocjonalnych. Testosteron wiąże się z lepszym nastrojem i większą pewnością siebie. Mimo to warto porozmawiać z lekarzem, by mieć pewność, że wahania nastroju są wynikiem niskiego poziomu testosteronu.

(Visited 36 times, 1 visits today)
Close