Artykuł napisany przez 1:27 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy fumaran L-karnityny może pomóc w odchudzaniu?

Kluczową częścią mojej pracy jako pisarza zajmującego się żywieniem i zdrowiem jest oddzielenie prawdy od fantazji i obalenie wszelkich błędnych przekonań, jakie mogą mieć moi czytelnicy. Aby to osiągnąć, szukam każdej istotnej literatury naukowej dotyczącej danego składnika lub koncepcji i analizuję ją od góry do dołu.

Zastosowałem tę samą logikę do fumaranu L-karnityny – wiem, że to kęs – i rozwikłałem, co ma do zaoferowania pod względem utraty wagi. Oto, co znalazłem!

Fumaran L-karnityny i utrata masy ciała

Jeśli miałbym udzielić krótkiej odpowiedzi, to tak, suplementacja fumaranem L-karnityny może prowadzić do utraty wagi. Rzeczywista sytuacja jest jednak nieco bardziej zniuansowana. Pozwól, że wyjaśnię.

Wpływ na masę ciała

Z jednej strony znalazłem metaanalizę z 2016 roku, która łączyła wyniki dziewięciu różnych badań dotyczących wpływu fumaranu L-karnityny z udziałem łącznie 911 uczestników. Po dokładnym przeanalizowaniu tych badań, metaanaliza ta wykazała, że suplementacja fumaranem L-karnityny może faktycznie prowadzić do utraty wagi.

Średnio uczestnicy tych badań stracili około 1,3 kg wagi, co daje około 2,86 funta. Na papierze może się to wydawać niewiele. Ale – mówiąc z własnego doświadczenia – poprawa o 1,3 kg może stanowić znaczącą różnicę w połączeniu z odpowiednią dietą i rutyną treningową.

Wszystko to wydaje się świetne, więc w czym tkwi problem?

Wpływ na procentową zawartość tłuszczu

Najnowsza metaanaliza z 2020 roku połączyła wyniki 37 randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych w celu bardziej dogłębnego spojrzenia na korzyści płynące ze stosowania fumaranu L-karnityny. W sumie analiza ta zbadała wpływ suplementacji na 2292 uczestników.

Według tej metaanalizy, Fumaran L-karnityny prowadzi do zmniejszenia ogólnej masy ciała i BMI. Nie ma on jednak znaczącego wpływu na procentową zawartość tkanki tłuszczowej.

Stwierdzono również, że suplementacja Fumaranem L-karnityny może nie przynieść żadnej poprawy w obwodzie talii.

Widzę, jak może to zdyskredytować Fumaran L-karnityny dla niektórych czytelników, ponieważ procent tkanki tłuszczowej i obwód talii są źródłem problemu dla większości ludzi.

Co to oznacza

Chociaż procent tkanki tłuszczowej jest moim zdaniem kluczowym wskaźnikiem, który należy wziąć pod uwagę, nie jest on najważniejszy w procesie odchudzania. Z tego, co widziałem w tych metaanalizach, Fumaran L-karnityny jest nadal skutecznym rozwiązaniem dla utraty wagi.

Istnieje również jego pozytywna korelacja z ćwiczeniami i treningiem.

Fumaran L-karnityny i lepsze ćwiczenia fizyczne

Stwierdzam tutaj oczywistość, ale trening jest jednym z najlepszych rozwiązań na utratę zbędnych kilogramów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Niestety – delikatnie mówiąc – utrzymanie stałej rutyny treningowej może być sporym wyzwaniem.

W tym miejscu Fumaran L-karnityny może ułatwić ci trening. Oto jak:

Większa wytrzymałość

Czy szybko się męczysz podczas treningu? Z mojego doświadczenia wynika, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

W tym przypadku suplementacja fumaranem L-karnityny może pomóc ci dłużej wytrzymać na siłowni.

Krótko mówiąc, L-karnityna może zwiększyć ilość tlenu dostarczanego do mięśni podczas intensywnych sesji treningowych. Zwiększa to wytrzymałość i pozwala spędzić więcej czasu na pracy – przyspieszając trening progress.

Krótszy czas regeneracji

Jednym z najważniejszych aspektów treningu jest konsekwencja. Widziałem jednak, że wielu moich znajomych boryka się z tym problemem, ponieważ ich organizm potrzebuje dużo czasu, aby zregenerować się po każdej sesji treningowej.

Fumaran L-karnityny może poprawić tę sytuację, zmniejszając bolesność mięśni. Znalazłem również badanie z 2002 roku, które pokazuje, w jaki sposób przyjmowanie L-karnityny skraca czas regeneracji po treningu po wykonywaniu przysiadów z dużą liczbą powtórzeń.

Zwiększona wydajność

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli głównym celem jest utrata nadmiaru tłuszczu, utrzymanie stałej intensywności treningu będzie dość skuteczne. Możesz jednak schudnąć w znacznie szybszym tempie, regularnie zwiększając intensywność, a Fumaran L-karnityny może Ci w tym pomóc.

Według ostatnich badań z 2021 roku, przyjmowanie suplementów L-karnityny na 60-90 minut przed ćwiczeniami może zwiększyć wydajność na siłowni. Może to również pomóc z czasem rozwinąć silniejsze mięśnie.

Potencjalne skutki uboczne

Fumaran L-karnityny jest obecny w większości rodzajów mięsa, a także w produktach mlecznych, więc nie jest aktywnie szkodliwy dla większości zdrowych osób dorosłych. Nadal jednak zalecałbym spożywanie mniej niż 3 gramów tej substancji dziennie. Przekroczenie tego limitu może prowadzić do nudności, wymiotów i innych problemów trawiennych.

Wnioski

Biorąc pod uwagę dowody, powiedziałbym, że fumaran L-karnityny może pomóc szybciej schudnąć. Dwie zakrojone na szeroką skalę metaanalizy nie pozostawiają wiele miejsca na wątpliwości co do korzyści związanych z utratą wagi.

Chociaż może nie zmniejszać bezpośrednio procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, pozwala ćwiczyć ciężej i przez dłuższy czas. Nie tylko przyspiesza to wyniki wysiłków związanych z odchudzaniem, ale także sprawia, że jesteś silniejszy w tym procesie.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close