Artykuł napisany przez 8:52 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy cynamon może być stosowany do odchudzania?

Niegdyś sprzedawany jako waluta, cynamon szczyci się długą historią jako przyprawa. Ma ciepły zapach i przyjemny smak, który sprawił, że stał się niezwykle popularny w przygotowywaniu curry, słodkich wypieków i innych potraw. Pozyskiwana z małego, wiecznie zielonego drzewa kora jest obierana i pozostawiana na słońcu do wyschnięcia, gdzie tworzy zwoje zwane laskami cynamonu lub piórami. Dla większości ludzi przyprawa ta jest jednak kupowana w postaci proszku.

Podczas gdy jego rola jako środka dodającego smaku jest niepodważalna, pojawiają się pytania, czy cynamon może być skuteczny w odchudzaniu. Jest on już stosowany w wielu suplementach, które twierdzą, że przyczynia się do kontroli wagi na wiele sposobów. W tym artykule wykorzystano badania naukowe, aby potwierdzić, czy cynamon może przyczynić się do utraty wagi lub ją przyspieszyć.

Kluczowe punkty

 • Cynamon jest stosowany jako środek aromatyzujący i leczniczy od tysięcy lat.

 • Obecne badania wskazują, że istnieje związek między suplementacją cynamonu a utratą wagi. Może on przyspieszać redukcję masy ciała, tkanki tłuszczowej, BMI, poziomu cukru we krwi i cholesterolu.

 • Stosowany jako żywność od tysiącleci, skutki uboczne cynamonu są rzadkie i łagodne.

Czym jest cynamon?

Cynamon jest pozyskiwany z wewnętrznej kory drzew cynamonowych. Przez tysiąclecia był używany jako środek aromatyzujący, konserwujący, waluta, lek i środek do balsamowania. Istnieją cztery główne rodzaje cynamonu:

Cynamon ze Sri Lanki

Pozyskiwany z drzewa Cinnamomum zeylanicum, nazywany jest również prawdziwym cynamonem. Prawdziwy cynamon ma jaśniejszy odcień i bardziej złożony, subtelny smak.

Cynamon chiński

Nazywany również cynamonem chińskim, jest najczęściej używaną formą cynamonu w Stanach Zjednoczonych. Pozyskiwany z drzewa Cinnamomum cassia, ma ciemny odcień i mocny smak.

Cynamon indonezyjski

W Kanadzie najpopularniejszą odmianą jest cynamon indonezyjski (z drzewa Cinnamomum burmannii).

Cynamon wietnamski

Pochodzi z drzewa Cinannamomum loureiroi i ma mocny i intensywny smak.

Cynamon jest dostępny jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Aby ustalić, czy wspomaga on redukcję masy ciała, przyjrzyjmy się bliżej badaniom naukowym.

Badania naukowe dotyczące cynamonu i utraty wagi

Analizując obecne badania, wydaje się, że istnieje bezpośredni związek między suplementacją cynamonem a utratą wagi.

Weźmy na przykład badanie kliniczne opublikowane w International Journal of Preventive Medicine w 2012 roku. Stwierdzono w nim, że osoby poddane suplementacji cynamonem doświadczyły zmniejszenia

 • masy ciała
 • Tłuszczu
 • Masa tkanki tłuszczowej
 • Wskaźnika masy ciała (BMI)
 • Poziom cukru we krwi.

Odkrycie to zostało poparte przeglądem 21 badań klinicznych. Został on opublikowany w czasopiśmie Phytotherapy Research w 2020 roku. Analiza wykazała, że suplementom cynamonu towarzyszyło zmniejszenie BMI i masy ciała. Nie było jednak różnic między grupami placebo i cynamonu pod względem masy tkanki tłuszczowej i obwodu talii.

Przegląd siedmiu badań, który został opublikowany w Journal of Food Biochemistry

w 2022 r. wykazał, że suplementacja cynamonem obniżyła masę ciała i BMI, ale nie miała wpływu na obwód talii. Co ważne, w przeglądzie stwierdzono, że wpływ był większy, gdy cynamon był przyjmowany w dawkach 3000 mg dziennie lub większych.

W 2020 r. w czasopiśmie Clinical Nutrition opublikowano przegląd 12 badań klinicznych. Ustalono, że cynamon przyznajePodawanie obniżyło masę ciała, obwód talii, BMI i masę tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o masę tłuszczową, redukcja była bardziej prawdopodobna przy dawkach 2000 mg dziennie lub większych.

Nie wszystkie badania wskazują na bezpośredni wpływ na utratę wagi. Na przykład, w przeglądzie z 2020 roku opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology przeanalizowano pięć badań klinicznych i nie stwierdzono żadnych zmian w masie ciała i BMI. Zaobserwowano jednak pozytywne zmiany poziomu cukru we krwi, wrażliwości na insulinę i cholesterolu, czyli wszystkich czynników, o których wiadomo, że odgrywają ważną rolę w regulacji masy ciała.

Mechanizm, dzięki któremu cynamon może powodować utratę wagi, nie jest uzgodniony. Badania wskazują, że może to być po prostu jego wpływ na:

 • poziom cukru we krwi,
 • cholesterol i
 • wrażliwość na insulinę.

Godnym uwagi mankamentem badań nad cynamonem jest to, że nie zawsze wskazują one rodzaj użytego cynamonu. Jest to znaczące pominięcie, ponieważ korzyści zdrowotne jednego rodzaju cynamonu niekoniecznie muszą być obecne w innych rodzajach.

Względy bezpieczeństwa i zalecane dawkowanie

Przyjmowany w ilościach, w jakich zwykle występuje w żywności, cynamon jest uważany za bezpieczny.

Idealna dawka dla utraty wagi wynosi od 2000 mg do 6000 mg dziennie. Przekroczenie dawki 6000 mg, szczególnie w przypadku przyjmowania cynamonu w ramach codziennych posiłków, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Niemniej jednak, te skutki uboczne są łagodne i rzadkie. Obejmują one:

 • Zgaga
 • Ciężkie oddychanie
 • Pocenie się
 • Podwyższone tętno
 • Wysypki skórne
 • Dyskomfort żołądkowo-jelitowy

U osób zmagających się z chorobami wątroby, bardzo wysokie dawki związku kumaryny w chińskim cynamonie mogą nasilać uszkodzenie wątroby, jeśli suplement jest przyjmowany przez długi czas. Jednak uszkodzenia, jeśli wystąpią, są zwykle odwracalne. Ponadto większość suplementów cynamonu i produktów spożywczych nie zawiera wystarczających ilości kumaryny, aby spowodować szkody.

W przypadku osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe, suplementacja cynamonem może powodować obniżenie poziomu cukru we krwi. Stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Wnioski

Mimo że wyniki badań nie są jednomyślne, w większości stanowią one mocne argumenty przemawiające za zdolnością cynamonu do przyspieszania utraty wagi. Nawet jeśli badania nie wykazały znacznego zmniejszenia masy ciała, tkanki tłuszczowej i BMI, niektóre wykazały spadek poziomu cukru we krwi, niewrażliwość na insulinę i zły cholesterol, z których wszystkie są kluczowymi czynnikami w kontroli wagi. Efekty uboczne są bardzo rzadkie – prawie wszystkie są łagodne i odwracalne. Niemniej jednak, jeśli wystąpi jakakolwiek niepożądana reakcja po zażyciu suplementów cynamonu, należy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close