Artykuł napisany przez 3:52 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy Ashwagandha może zwiększyć wzrost? – Urodowa Fit Maniaczka

Jako pisarz zajmujący się zdrowiem i fitnessem, często natrafiam na prace moich rówieśników podczas badania danego składnika lub suplementu. Jest to głównie funkcja polegająca na próbie sprostowania mitów i odniesienia się do wprowadzających w błąd artykułów w Internecie. To właśnie prowadzi mnie do Ashwagandhy i zwiększania wzrostu dorosłych.

Korzeń Ashwagandhy jest stosowany od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. W nowoczesnym zastosowaniu znalazł zastosowanie w T-Boosterach, a nawet może pomóc w rozwoju mięśni. Ale ostatnio natknąłem się na nienazwanego autora promującego Ashwagandhę jako sposób na zwiększenie wzrostu w wieku dorosłym – i zaczęły mi dzwonić dzwonki alarmowe. W tym artykule postaram się obalić ten mit i pokazać naukę stojącą za tym, jak rośniemy.

Kluczowe wnioski

  • Po okresie dojrzewania nic poza operacją nie może zwiększyć wzrostu.

  • W okresie dojrzewania istnieje kilka czynników, które mogą zmaksymalizować twój potencjał;

  • Większość naszego wzrostu przypisuje się genetyce.

  • Ashwagandha może poprawić gęstość kości, zapobiegając w ten sposób utracie wzrostu z powodu osteoporozy.

Jak działa wzrost

Nasze kości rosną przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania, głównie dzięki mechanizmom specjalnych komórek kostnych zwanych powszechnie płytkami wzrostowymi (naukowo określanymi jako płytki nasadowe).

Komórki te znajdują się głównie w pobliżu końców naszych najdłuższych kości: uda (kość udowa), ramienia (kość ramienna) i niektórych kręgów. Komórki te rozpoczynają od wzrostu chrząstki, a gdy chrząstka zaczyna się pogarszać, komórki kostne zwane osteoblastami przejmują kontrolę i wyrastają nową kością na starej przestrzeni.

W proces ten zaangażowanych jest kilka innych komórek i liczne hormony (takie jak chondrocyty, ludzki hormon wzrostu i estrogen). Jednak gdy zaangażowane komórki przestają funkcjonować, cały wzrost podłużny kończy się. Oznacza to, że nie ma już wydłużania kości, a zatem nie ma wzrostu.

Wpływ Ashwagandhy na wzrost

Ashwagandha może wspomagać gęstość kości

Nie wszystko jest jednak złe. Ashwagandha może pomóc nam zachować nasz wzrost w późniejszych latach.

Wraz z wiekiem mężczyźni i kobiety są podatni na utratę centymetrów wzrostu. Chociaż w grę wchodzi wiele czynników, jedną z głównych przyczyn jest utrata gęstości kości lub osteoporoza.

Ashwagandha może pomóc, działając podobnie do estrogenu i zapobiegając utracie masy kostnej. Dodatkowo, jak pisaliśmy wcześniej, Ashwagandha może pomóc nam budować i utrzymywać mięśnie. A kiedy budujemy naszą muskulaturę, nacisk na nasze kości wyzwala kilka reakcji hormonalnych, z których jedną jest budowanie większej masy kostnej.

Końcowe przemyślenia

Nienawidzę przekreślać czyichkolwiek marzeń o wzroście w wieku dorosłym, ale jest to dobrze ugruntowany fakt naukowy, że po zamknięciu płytek wzrostowych w późnym okresie dojrzewania, ciało przestaje rosnąć.

Ale zawsze możemy stać się niżsi i w rzeczywistości większość ludzi to robi. Aby to złagodzić, Ashwagandha pomaga nam w budowaniu mięśni (prowadząc do mocniejszych kości) i pomagając zapobiegać utracie kości w wyniku erozji. Więc chociaż Ashwagandha nie pomoże ci dodać żadnych centymetrów, z pewnością może zapobiec ich utracie!

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close