Twój zespół cierpi, gdy jesteś zestresowany, nawet jeśli sam nie dostrzegasz tego objawów. Według niedawnego badania przeprowadzonego na 1000 pracownikach z wyższym wykształceniem, tylko 7% z nich uważało, że zestresowani liderzy są skutecznymi przywódcami. Zamiast tego pracownicy uważali, że zestresowany lider szkodzi zarówno zespołowi, jak i firmie; sami pracownicy stali się niezaangażowani i niezainteresowani rozwojem swojej kariery, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.
Czym jest uważność?
Antidotum na ten toksyczny stres jest uważność, która łączy w sobie nadzieję, skuteczność, odporność i optymizm i jest mocno oparta na samoświadomości. Kiedy wykazujesz się uważnością, jesteś w stanie
- Wycofać się z sytuacji i dostrzec w niej własną rolę. Ten talent jest również znany jako „metapoznanie” lub świadomość własnych procesów myślowych.
- Zawiesić osąd. Nie osądzasz siebie ani nikogo innego, ale stawiasz czoła rzeczywistości sytuacji i próbujesz spojrzeć na nią obiektywnie.
- Zbieranie informacji. Podejmujesz decyzje dopiero wtedy, gdy jesteś w pełni przekonany, że wiesz kto, co, kiedy, gdzie i jak – jesteś nieskończenie ciekawy.
Uważność pozwala zachować wgląd we własny poziom stresu, zaangażowania i przywództwa. Każda teoria dotycząca przywództwa, od przywództwa transakcyjnego po przywództwo służebne, podkreśla wartość uważności w pomaganiu w przeniesieniu uwagi z wyłącznego promowania własnej kariery i celów na krytyczne myślenie, budowanie relacji i zrozumienie swoich zobowiązań wobec innych, bez zmuszania ich do własnego sposobu myślenia.
Jak rozwijać uważność?
Prawdziwa uważność zależy od
- Podstawowych wartości– aby nadać swojej uważności cel i kierunek.
- Praktyki– na przykład regularnej medytacji, spędzania czasu na świeżym powietrzu, prowadzenia dziennika lub kreatywnego wyrażania siebie.
- Działania– na przykład jesteś świadomy swojej niecierpliwości i podejmujesz kroki, aby stać się bardziej cierpliwym.
Uważność może łatwo stać się stresująca sama w sobie, jeśli jesteś zdeterminowany, aby być „doskonałym” w swojej praktyce lub zganić siebie za niepowodzenie w działaniu. Może również osłabiać, a nie wspierać twój zespół, jeśli zamienisz uważność w powód do poczucia wyższości nad innymi lub sposób na manipulowanie nimi.
Możesz potrzebować pomocy w znalezieniu praktyki uważności, która pozwoli ci zrozumieć swoje emocje i ich skutki. Ale ty i twój zespół skorzystacie na zmniejszonym stresie, zwiększonym wzajemnym wsparciu, poszerzonym zrozumieniu i odnowionej zdolności do zmian i innowacji.
Oryginalny post autorstwa JBPartners