Artykuł napisany przez 4:05 pm Depresja, Zdrowie psychiczne

14 powszechnych błędnych przekonań na temat wyznaczania celów

Nic dziwnego, że 80% ludzi nie stawia sobie w życiu celów… a tylko 6% tych, którzy je stawiają, osiąga je w życiu.

Każdy wie o wyznaczaniu celów. Ale rzadko można spotkać osobę, która wyznacza praktyczne, skalowalne i osiągalne cele na piśmie. Popularne błędne przekonania i mity na temat wyznaczania celów są jednymi z głównych aspektów, które większość ludzi odczuwa jako problem z celami.

Zanurzmy się w celu zbadania wspólnych błędnych przekonań dotyczących wyznaczania celów, które każdy powinien znać, aby uniknąć błędów.

#1. Znam swoje cele…nie potrzebuję ich wyznaczać

Niemożliwe jest docenienie celów, jeśli nie uświadomisz sobie znaczenia posiadania ich w życiu. Często myśli, aspiracje i marzenia są zamiennie używane do opisania celów.

Niestety, pragnienia i marzenia to abstrakcje w ludzkim umyśle. Cele są praktycznymi celami, które chcesz osiągnąć w życiu lub karierze.

Nawet jeśli masz cele w głowie, koniecznie je zapisz. Ramy STAMP (specific, transformative, applicable/actionable, measurable, and purpose-driven) przewidują podstawowe kryteria wyznaczania celów.

#2. Nie jest konieczne spisywanie celów

Według dr Gail Matthews z Dominican University w Kalifornii, ludzie mają o 42% większe szanse na osiągnięcie fizycznie zapisanych (pisemnych) celów.

Dziś zapisywanie celów jest łatwe jak bułka z masłem. Wszystko dzięki cyfrowym planerom z intuicyjnym interfejsem. Możesz to zrobić na tablecie z Androidem lub iPadzie z dotykowym piórkiem. Wybierz preferowany planner online z puli darmowych i premium.

#3. Niewłaściwe jest dzielenie się celami

O ile nie masz osobistego celu, nie ma sensu ukrywać się w tajemnicy. Kultura pracy silosowej jest przestarzała, narzucając poważne obawy. Wysiłek zespołowy i przejrzystość między działami zajmują dziś centralne miejsce, łamiąc odwieczne praktyki w miejscu pracy.

#4. Rozpocznij realizację celów w nowym roku

Cele są czymś więcej niż tylko postanowieniem noworocznym. Nie musisz więc czekać do końca roku, aby rozpocząć pracę nad nowym celem.

Jeśli masz pomysł, zacznij jak najwcześniej, aby osiągnąć więcej. Czas jest kluczowym czynnikiem, ponieważ niepotrzebne opóźnienia kosztują Cię lukratywne możliwości.

#5. Ci, którzy wyznaczają więcej celów, osiągają więcej

Praca nad wieloma celami naraz nie jest łatwa. To tylko przekierowuje uwagę na różne areny. Ci, którzy pracują nad wieloma celami, planują oddzielne przedziały czasowe dla każdego z nich. To pozwala skupić się na jednym celu w czasie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jeśli Twój umysł jest zawalony zbyt wieloma celami, nadaj im priorytety w oparciu o ich wartość, sukces, osiągnięcia i możliwości rozwoju. Zawsze będziesz miał czas w przyszłości na cele pominięte na razie.

#6. Burza mózgów przed wyznaczaniem celów

Wyznaczanie celów nie polega na grupowych dyskusjach czy planowaniu zespołowym. Zaczyna się od indywidualnych wartości, perspektyw i planowania.

Zawsze możesz wyznaczać cele w oparciu o swoją wiedzę, aspiracje i sposób myślenia.

#7. Postępuj zgodnie z formatem SMART Goal

Większość entuzjastów wyznaczania celów trzyma się ram SMART (specific, measurable, achievable, relevant, and target-oriented/time-bound). Ale czy to działa w praktycznym życiu?

Istnieje skłonność do wyznaczania prostych celów, gdy skupiamy się na ich osiągalności. Takie cele nie dodają wartości do Twojego wykresu postępu, czy to w życiu osobistym, czy zawodowym. Wydłużone terminy oraz krótkie i proste zadania oznaczają, że osiągasz niewiele lub nic.

Podczas gdy cele SMARTmoże być idealny dla początkujących, większość celów na poziomie przedsiębiorstwa jest ustalana w oparciu o bardziej złożone ramy, takie jak OKR (Objectives and Key Results).

#8. Wyznaczanie trudnych celów może być stresujące

Strach przed porażką często stanowi przeszkodę w podejmowaniu trudnych celów. Ale dla osoby osiągającej cele, porażka jest tylko kolejnym doświadczeniem edukacyjnym.

Stawianie sobie poprzeczki wysoko daje możliwość podejmowania wyzwań. W miarę postępów, przyczynia się to do Twojego wykresu uczenia się i kładzie fundament pod sukces.

#9. Przyszłość jest nieprzewidywalna, więc cele długoterminowe nie działają

Istnieje niechęć do wyznaczania długoterminowych celów (również w sferze zawodowej), ponieważ w życiu nic nie jest statyczne.

Cele długoterminowe nie zawsze są trudne do osiągnięcia. Być może trzeba będzie ustalić plany w różnych fazach, aby osiągnąć sukces w realizacji tych celów. Podziel długoterminowy cel na różne segmenty i przydziel zadania dla każdego z nich, aby wszystko się udało.

#10. Wyznaczyłem swoje cele… na pewno osiągnę sukces

To, że masz spisany cel nie gwarantuje Ci sukcesu. Musisz również ciężko pracować zgodnie z mierzalnym planem działania, aby te cele osiągnąć.

Wyznaczanie celów jest początkowym krokiem do osiągnięcia czegoś w życiu. Nie jest to osiągnięcie samo w sobie.

#11. Mam aktualny cel, nie muszę wyznaczać nowego

Nie ma reguły, ile celów możesz wyznaczyć. To od ciebie zależy, aby ustawić tyle celów, ile chcesz osiągnąć w swoim życiu osobistym, karierze, lub cokolwiek innego.

Kiedy pojawi się nowy cel, warto go zapisać. Będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, aby wprowadzić zmiany, ustalić terminy lub opracować plan działania później.

Tradycyjny planner z piórem i papierem może nie pomóc w ustalaniu wielu celów. Cyfrowy planner jest niezawodną platformą do sporządzania, edytowania lub usuwania to-dos, celów, planów itp.

#12. Cele nie mogą być zmienione

Jest to popularne i zniechęcające błędne przekonanie na temat wyznaczania celów. W miarę postępów w realizacji zapisanego celu, nowe wyzwania lub okoliczności sprawiają, że osiągnięcie celów jest nieuniknione.

Wszystko zależy od twojego punktu widzenia. Bądź elastyczny i modyfikuj swoje cele (częściowo/całkowicie) w oparciu o obecną sytuację, tak abyś mógł je osiągnąć w przyszłości.

#13. Stałe terminy są koniecznością przy wyznaczaniu celów

Bez względu na to, w jakim celu wyznaczasz sobie cel, czas jest istotną częścią tego procesu. Jednak cele nie zawsze są związane z czasem. Termin realizacji pozwala skupić się na czasie w trakcie działania.

Życie się toczy…więc dotrzymanie terminów może nie być możliwe za każdym razem. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać terminu, spróbuj przeprogramować nowy termin. Sukces w wyznaczaniu celów leży w elastyczności.

#14. Nieosiągnięcie celu oznacza porażkę

Nieosiągnięcie celu nie jest równoznaczne z porażką. Starałeś się jak najlepiej, ale nie udało Ci się z powodu jakiegoś czynnika determinującego. Pomaga to w procesie uczenia się, jak wyznaczyć mierzalny i osiągalny cel w przyszłości.

Wyznaczanie celów i wykorzystywanie wysiłków do ich osiągnięcia pomaga osobie skupić się na planie działania.

Podsumowując,

Mity i błędne przekonania w wyznaczaniu celów tylko utrudniają twoje możliwości odkrywania i osiągania w życiu. Kiedy masz już plan, warto go spisać i wyznaczyć zadania, przedziały czasowe i notatki. Służy to jako punkt odniesienia, aby usprawnić swoje wysiłki w kierunku lepszej przyszłości.

Nieszablonowe podejście Hauwy do planowania i zarządzania czasem pomogło jej klientom wyrzucić z głowy ich długie, przytłaczające do-do listy, a mimo to zrobić więcej w ciągu dnia. Projektuje cyfrowe planery, które pozwalają klientom tworzyć systemy, które faktycznie działają. Masz więcej czasu, niż ci się wydaje.

ZDOBĄDŹ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje nadmiernie zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, by móc osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które odczuwają kobiety, gdy stają przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak skupić się na trzech obszarach twojego życia, w których chcesz się doskonalić, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close