Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną umysłowo, może ona potrzebować pomocy i wsparcia, aby utrzymać zdrową wagę.
Niektóre osoby mogą
mieć
niedowagę, ponieważ ich niepełnosprawność oznacza na przykład trudności z jedzeniem lub połykaniem
.
Inne
osoby
mogą mieć
nadwagę, ponieważ cierpią na schorzenia zwiększające ryzyko otyłości, takie jak zespół Downa lub zespół Pradera-Williego
.
Jak sprawdzić
czyjąś wagęWskaźnik masy
ciała
(BMI) jest użyteczną miarą tego, czy ktoś ma zdrową wagę dla swojego wzrostu.
Możesz sprawdzić BMI osoby, którą się opiekujesz, korzystając z naszego kalkulatora zdrowej wagi BMI
.
Jeśli niepokoi Cię czyjaś wagaJeśli
niepokoi Cię waga osoby, którą się opiekujesz, spróbuj pomóc jej zrozumieć zagrożenia dla zdrowia wynikające z niedowagi lub nadwagi.
Rozmowa, w której uczestniczy osoba z niepełnosprawnością intelektualną, opiekunowie i pracownicy wspierający, jest dobrym sposobem na rozpoczęcie wprowadzania zmian w stylu życia.
Lekarz pierwszego kontaktu
może również sprawdzić, czy nie ma problemów medycznych, które mogą być przyczyną zmian
wagi.
Niektóre leki mogą wpływać na wagę, na przykład.
Zdrowe odżywianie w celu kontroli wagi
- Zakupy spożywcze: wspieraj osobę, którą się opiekujesz, w planowaniu posiłków z tygodniowym wyprzedzeniem. Pomóż jej dokonywać zdrowych wyborów, korzystając z przewodnika Eatwell i spiszcie razem listę zakupów. Używanie obrazków jest pomocne, jeśli osoba ta robi zakupy sama i ma problemy z czytaniem. Zdjęcia zdrowej żywności można znaleźć na stronie A Picture of Health lub Easyhealth.
- Pomiędzy posiłkami: zachęcaj osobę, którą się opiekujesz do dokonywania zdrowszych wyborów przy zakupie przekąsek, na przykład zamieniając herbatniki na owoce lub słodkie napoje na squash lub wodę bez cukru.
- Poza domem: jeśli osoba, którą się opiekujesz, regularnie jada na mieście w stołówce lub w ośrodku dziennym, zachęcaj ją do dokonywania zdrowych wyborów z menu i poproś personel o wsparcie w tym zakresie.
- Wielkość porcji: jeśli osoba, którą się opiekujesz, je duże porcje podczas posiłków, zachęć ją do ich nieznacznego zmniejszenia. W czasie posiłków wypełniaj połowę talerza warzywami lub sałatką.
- Zapisuj: jeśli czujesz, że osoba, którą się opiekujesz, nie odżywia się prawidłowo, zapisuj, co je, a czego nie, by stworzyć obraz jej nawyków żywieniowych.
Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia, aby pomóc osobie, którą się opiekujesz w kontrolowaniu wagi, udaj się z nią na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.
Lekarz ogólny
może
doradzić w sprawie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
Mogą być również dostępne programy zarządzania wagą w społeczności, które są odpowiednie dla osób z trudnościami w uczeniu się – poproś lekarza ogólnego o więcej informacji
.
Coroczne
badania lekarskieJeśli
osoba, którą się opiekujesz, znajduje się w rejestrze osób niepełnosprawnych w uczeniu się prowadzonym przez lekarza ogólnego, zostanie jej zaproponowane coroczne
badanie lekarskie.
Jest to dobra okazja, aby porozmawiać o wszelkich problemach z wagą.
Wskazówki dotyczące przy
bierania na wadze
Jeśli osoba, którą się opiekujesz musi przytyć, zwiększenie wielkości porcji może pomóc. Lub Spróbuj zaoferować mniejsze posiłki i przekąski w ciągu dnia.
Jeśli nadal nie mogą jeść dużo lub ich waga jest niska, może być konieczne zaoferowanie specjalnych pokarmów lub napojów wzbogaconych o kalorie, oprócz ich zwykłej diety. Często zawierają one dodatkowe witaminy i minerały.
Lekarz rodzinny
może doradzić w sprawie żywności wzbogaconej o kalorie i suplementów, a także przepisać je w razie potrzeby. Może on również skierować osobę, którą się opiekujesz, do dietetyka, jeśli potrzebuje ona więcej wsparcia.
Uzyskaj więcej porad dla dzieci z niedowagą i dorosłych z niedowagą
.
Aktywność fizyczna i trudności w uczeniu sięĆwiczenia
są kluczem do zarządzania wagą. Pomaga spalić kalorie osobom, które muszą schudnąć. Może również pobudzić apetyt
u osób, które muszą przytyć.
Zapytaj osobę, którą się opiekujesz, jakie aktywności ją interesują. Spróbuj pomyśleć o takich, które wpiszą się w jej rutynę i które sprawią jej przyjemność.
Jeśli możesz, zorganizuj jakąś regularną aktywność fizyczną i wspieraj osobę, którą się opiekujesz, aby upewnić się, że tak się stanie.
Mobilnym dorosłym w wieku od 19 do 64 lat zaleca się codzienną aktywność
fizyczną
i
wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, takich jak jazda na rowerze lub szybki
spacer
, przez co najmniej 5 dni w tygodniu
.
Można to podzielić na mniejsze ilości, na przykład 3 krótkie 10-minutowe spacery.
Special Olympics Great Britain pomaga osobom z trudnościami w uczeniu się zaangażować się w sport – zobacz ich stronę na Facebooku
.
Więcej informacji
Strona ostatnio przeglądana: 22 grudnia 2020 r.
Termin następnego przeglądu: 22 grudnia 2023
r.