Artykuł napisany przez 8:47 pm Depresja, Zdrowie psychiczne

Jak pokonać syndrom oszusta i docenić swoje osiągnięcia – Pick the Brain

Syndrom oszusta jest definiowany jako niezdolność lub walka o zaakceptowanie i zidentyfikowanie siebie jako kompetentnego lub odnoszącego sukcesy pomimo poziomu wykształcenia, umiejętności i osiągnięć. Charakteryzuje się ciągłym wątpieniem w swoje możliwości i osiągnięcia, jest to sposób myślenia, który napędza niepokój, zwątpienie w siebie i wrodzone przekonanie o nieadekwatności, które często pozostaje niekontrolowane u osób ze wszystkich środowisk i w każdym wieku.

Jeśli to wszystko brzmi dla ciebie znajomo, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pokonać syndrom oszusta oraz zaakceptować i świętować swoje sukcesy.

Co powoduje syndrom oszusta?

Podczas gdy konkretne powody, które powodują rozwój syndromu oszusta, mogą się różnić w zależności od osoby, może on często wynikać z wychowania i środowisk dziecięcych charakteryzujących się takimi cechami, jak perfekcjonizm, przecenianie sukcesu lub, z drugiej strony, brak wsparcia lub obojętność wobec niego.

Łatwo jest poczuć, że nic, co robisz, nigdy nie będzie wystarczająco dobre i że nigdy nie dorównasz, jeśli dorastałeś albo nigdy nie zostałeś odpowiednio doceniony za swoje postępy, albo twoje błędy i porażki były wielokrotnie wytykane.

Inną częstą przyczyną jest wszechobecna presja społeczna, by odnosić sukcesy i wyglądać jak sukces. W połączeniu z tym jest kultura porównawcza, która wzrosła wraz z dostępem do mediów społecznościowych, oferując milion perspektyw na to, że po prostu jeszcze nie jesteś. Jeden lub kombinacja tych czynników wystarczy, aby wywołać niepokój u jednostki XXI wieku o własne kompetencje.

Jakie są objawy zespołu oszusta?

Być może nie ma jednoznacznej diagnozy, ale poniższe objawy są często obecne u osób cierpiących na zespół oszusta:

  • Ogólny niepokój, który obejmuje wyzwalanie poczucia nieadekwatności w sytuacjach społecznych, wystąpieniach publicznych, wykonywaniu zadań i innych obszarach funkcjonowania. Zespół oszusta często współwystępuje z innymi formami lęku.
  • Każdy aspekt życia, od przeszłości, przez teraźniejszość, aż po przyszłość, naznaczony jest dręczącymi wątpliwościami.
  • Pomimo sukcesów odnoszonych w świecie, nie możesz pozbyć się uczucia, że w końcu zostaniesz „odkryty” lub zdemaskowany jako oszust.
  • Jeśli wydarzy się coś dobrego, możesz uznać to za łut szczęścia lub przypadek.
  • Uczucie ulgi, a nawet niepokoju może zastąpić to, co powinno być dumą i radością. Nazywa się to „cyklem oszusta”, który występuje, gdy albo spieszysz się z zadaniem po nadmiernym przygotowaniu się do niego, albo odkładasz jego rozpoczęcie na ostatnią chwilę. Poczucie ulgi pojawia się, gdy praca zostanie dobrze wykonana, a gdy pojawia się nowe zadanie, cykl zaczyna się od nowa z niepokojem i niepewnością.
  • Polegasz na osobach sprawujących nad tobą władzę, takich jak starsi koledzy w pracy lub rodzina, aby potwierdzić swoje osiągnięcia i dajesz im zbyt duży wpływ na swoje poczucie własnej wartości i sukcesu.

Jakie są skutki syndromu oszusta?

Podczas gdy powszechne jest doświadczanie pewnego poziomu syndromu oszusta, stan ten ma różny wpływ na ważne aspekty życia jednostki. Na przykład, ponieważ ludzie, którzy się z nim zmagają, są znani z tego, że skrywają swoje wątpliwości i obawy, skutki takie jak lęk, rozpacz, niska samoocena, zmęczenie fizyczne lub emocjonalne, uporczywy stres i obniżona odporność są związane z zespołem oszusta.

Syndrom oszusta a praca

W środowisku zawodowym, takim jak miejsce pracy i szkolnictwo wyższe, często zdarza się, że wysoce inteligentnych i utalentowanych ludzi cierpi na syndrom oszusta. Przez większość czasu ludzie, którzy wierzą, że są oszustami, cierpią z powodu słabej pewności siebie, lęku przed wynikami, wysokich oczekiwań i niezdrowego strachu przed porażką. Zachowania autosabotujące, takie jak zwlekanie, niechęć do proszenia o pomoc, niezdecydowanie i przepracowanie są częstymi skutkami takich uczuć.

W konsekwencji wiele osób cierpiących na syndrom oszusta jest również podatnych na wypalenie zawodowe, zmęczenie emocjonalne, stres i niezadowolenie w pracy. Syndrom oszusta może utrudniać rozwój zawodowy i zdolność do wykorzystania pełnego potencjału zawodowego.

Wszyscy potrzebujemy wiary w swoje możliwości, aby osiągać nowe cele. Na przykład, jeśli prowadzisz małą firmę, nawiązywanie kontaktów i docieranie do nowych potencjalnych klientów jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu, ale będzie to wymagało dużego poziomu pewności siebie z twojej strony. Syndrom oszusta hamuje pewność siebie i pewność siebie, których jednostki potrzebują, aby atakować zadania lub wchodzić w interakcje z ludźmi ze świadomością swoich kompetencji.

Syndrom oszusta a związki

Syndrom oszusta może również utrudniać relacje interpersonalne i romantyczne. Osoby cierpiące na ten zespół są predysponowane do poczucia nieadekwatności i niskiej samooceny, więc mają tendencję do unikania sytuacji, w których mogą ryzykować odrzucenie, jeśli zawiodą swoją czujność.

W rezultacie osoby z syndromem oszusta mogą być podatne na autosabotaż, niszcząc relacje i utrudniając budowanie prawdziwych więzi. W rezultacie energia emocjonalna potrzebna do zaspokojenia potrzeb rodziny i związku może zostać wyczerpana z powodu słabych granic między życiem zawodowym a prywatnym, tym samym nadwyrężając istniejące relacje.

Jak przezwyciężyć syndrom oszusta

Stać się bardziej samoświadomym

Chroniczny pesymizm jest jednym z wyznaczników syndromu oszusta, więc uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem do jego przezwyciężenia. Podjęcie celowego, świadomego wysiłku, aby obiektywnie obserwować kierunek swoich myśli i sposób, w jaki się rozwijają, pomoże ci zrozumieć, jak sobie z nimi radzić. Ta praktyka może pomóc ci łatwiej zidentyfikować ograniczające przekonania, które przyczyniają się do poczucia nieadekwatności i niepewności.

Skup się na rzeczywistości

Spróbuj zignorować swoje emocje i skoncentruj się wyłącznie na dowodach swoich kompetencji. Zbieraj informacje i rozważ każdy kąt, który może wzmocnić lub osłabić twoją pozycję.

Oddzielenie emocji od faktów i spojrzenie na ważne i rzeczywiste dane pomoże ci zweryfikować swoje przekonania. Nie ma wątpliwości, że mogą istnieć przykłady z twojej przeszłości, które dowodzą, że czasami się nie sprawdzasz, ale nie powinno to powstrzymywać cię przed próbami.

Zmień perspektywę

Zmiana sposobu myślenia o niepowodzeniach i porażkach może zdziałać cuda dla twojego umysłu. Przyjmując tę praktykę, możesz czerpać ze swoich doświadczeń, aby generować nowe strategie rozwoju, opanowania umiejętności i wytrwałości. Idzie to w parze z nie bagatelizowaniem swoich osiągnięć; zamiast tego staraj się je rozpoznać i cieszyć się nimi takimi, jakimi są.

Uznaj swoje osiągnięcia, bez względu na to, jak małe mogą ci się wydawać. Prawda jest taka, że konsekwentny sukces jest bezpośrednim wynikiem twojej wiedzy, umiejętności i przygotowania. Zdecyduj się cieszyć tymi zwycięstwami!

Wykazano, że śledzenie swoich sukcesów zwiększa motywację i pewność siebie. Zmiana perspektywy na to, kim jesteś i to, co osiągnąłeś, może pomóc ci z czasem przezwyciężyć syndrom oszusta.

Bądź swoim własnym standardem

Kiedy porównujesz się do innych, łatwo jest rozwodzić się nad rzeczami, których ci brakuje, takimi jak lepsza praca lub ładniejszy samochód, co może przyczynić się do poczucia nieadekwatności. Prawda jest jednak taka, że jesteś do czegoś zdolny i to TY jesteś powodem, dla którego zaszedłeś tak daleko. Zamiast nieustannie porównywać się z innymi, spróbuj spojrzeć na nich jako na źródło motywacji lub inspiracji. Nie tylko pomoże ci to poczuć się bardziej pewnym siebie, ale także zmusi cię do spojrzenia w głąb siebie, gdzie możesz znaleźć ukryte mocne strony.

Podsumowanie

Nie jesteś sam; większość ludzi musi zmierzyć się z pewnym poziomem wewnętrznego kwestionowania swoich możliwości przed podjęciem nowego wyzwania. I choć dokładne statystyki osób zmagających się z syndromem oszusta są sprzeczne, zwątpienie w siebie jest znaną ludzką przypadłością. Nigdy nie zapominaj dać sobie szansy na udowodnienie, że jesteś godny i zdolny do wszystkiego, co zamierzasz osiągnąć. Bądź przygotowany na uczenie się na błędach i ciesz się ze swoich sukcesów.

POBIERZ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, aby osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które kobiety odczuwają, stojąc przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak wyzerować trzy obszary swojego życia, w których chcesz się wyróżniać, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić na zewnątrz lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close