Artykuł napisany przez 7:06 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy johimbina może pomóc w odchudzaniu? | Badania i dowody

Pozbycie się nadmiaru tłuszczu zawsze będzie ciężką pracą, która wymaga spędzenia dziesiątek godzin na siłowni w połączeniu z dyscypliną trzymania się zdrowej diety. Nie ma magicznych pigułek na odchudzanie – ale suplementy odchudzające są kolejnym najlepszym rozwiązaniem. Przeciętny spalacz tłuszczu zawiera jeden lub więcej ekstraktów roślinnych o reputacji odchudzającej. Czy johimbina może być jednym z tych związków pochodzenia roślinnego, które są plusem dla wysiłków związanych z utratą wagi? Wkrótce się tego dowiemy.

kluczowe odkrycia

  • Johimbina jest pozyskiwana z drzewa yohimbe i ma długą historię stosowania jako afrodyzjak.

  • Wiele badań wykazało obiecujące pozytywne wyniki skuteczności johimbiny w odchudzaniu.

  • Johimbina może mieć poważne skutki uboczne. Jej stosowanie jest zakazane, ograniczone lub ściśle kontrolowane w wielu jurysdykcjach.

Czym jest johimbina?

Johimbina zawdzięcza swoją nazwę drzewu yohimbe, z którego kory jest pozyskiwana. W świecie suplementów zdrowotnych johimbina jest najczęściej stosowana jako ziołowy lek na zaburzenia erekcji i ma długą historię stosowania jako afrodyzjak w Afryce Zachodniej. Może być sprzedawana jako suplement sam w sobie lub jako część suplementu wieloskładnikowego.

Jego zastosowanie w boosterach testosteronu, produktach popularnych wśród kulturystów, jest przynajmniej częściowo powodem przekonania, że może wspomagać utratę tłuszczu. Nadal bardzo rzadko można znaleźć johimbinę jako składnik spalacza tłuszczu, ale tak się dzieje.

Nauka na temat zdolności johimbiny do odchudzania

Badania, które pokazują, że działa

Zacznę od badania z 2006 roku, które miało na celu określenie wpływu johimbiny na wydajność ćwiczeń i skład ciała wśród 20 wysportowanych piłkarzy płci męskiej. Losowo podzieleni na grupy placebo i johimbiny, grupa johimbiny przyjmowała 20 mg johimbiny dziennie przez 21 dni. Naukowcy nie stwierdzili znaczących różnic w wydajności ćwiczeń, masie mięśniowej i masie ciała. Jednak w grupie przyjmującej johimbinę odnotowano redukcję masy tłuszczowej, a także spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Uznałbym to badanie za całkiem dobre, biorąc pod uwagę, że naukowcy nie postanowili przede wszystkim sprawdzić właściwości johimbiny w zakresie utraty tłuszczu. Stanowi to przekonujący przypadek, zwłaszcza że dotyczyło osób, które były już dość sprawne.

Istnieją jednak dowody na to, że johimbina może być równie dobra dla osób z nadwagą. Sprawdź to badanie z 1991 roku, w którym zbadano skuteczność johimbiny w leczeniu otyłości. 20 uczestniczek, u których zdiagnozowano otyłość i które stosowały dietę niskoenergetyczną, losowo otrzymywało placebo lub 20 mg johimbiny dziennie przez 21 dni. Utrata masy ciała została znacznie przyspieszona w grupie stosującej suplementację johimbiną.

Badania, które pokazują może nie tak wiele

Badania dotyczące johimbiny są przekonujące. Są one jednak sprzeczne z niektórymi badaniami, które doszły do innych wniosków. Jedno z nich miało miejsce w 1986 roku i było dość podobne do tego z 1991 roku, które omówiłem w poprzedniej sekcji, z wyjątkiem różnicy w dawce johimbiny i długości okresu badania.

W tym przypadku 18 otyłych osób na diecie niskokalorycznej losowo otrzymywało placebo lub 18 mg johimbiny dziennie przez 8 tygodni. Pod koniec tego okresu nie było różnicy w wadze między obiema grupami.

Wydaje się, że to prosty wniosek. Ale biorąc pod uwagę, że jest to najstarsze badanie, którego dotykamy i kontekst późniejszych badań, chciałbymczy może w pewnym momencie wpływ johimbiny na utratę wagi spłaszcza się i zostaje nadrobiony przez straty spowodowane dietą niskokaloryczną.

Brak wpływu yohimbe był wnioskiem z innego badania z 1991 roku, w którym 33 mężczyznom podawano placebo lub 43 mg yohimbiny przez sześć miesięcy. Nie stwierdzono żadnych różnic w masie ciała, tkance tłuszczowej i wskaźniku masy ciała.

Dwie rzeczy wyróżniają się w tym drugim badaniu – wysoka dawka johimbiny i ponownie długość badania. Byłoby przydatne, gdyby niektórzy uczestnicy zostali umieszczeni na częściej badanej dawce 15-20 mg dziennie, aby sprawdzić, czy niższe dawki wpływają na utratę wagi.

Skutki uboczne i zalecenia dotyczące dawkowania

Stosowanie johimbiny wiąże się z ryzykiem wystąpienia umiarkowanych lub poważnych skutków ubocznych, w tym niepokoju, bólów głowy, problemów żołądkowych, wysokiego ciśnienia krwi, kołatania serca, drgawek i zawałów serca. Jako antagonista receptorów alfa-2 adrenergicznych, johimbina jest czasami stosowana jako łagodny halucynogen uliczny. Jej stosowanie jest zatem wysoce odradzane w przypadku przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. W rzeczywistości johimbina jest zakazana, ograniczona lub ściśle kontrolowana w kilku jurysdykcjach, w tym w Kanadzie, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

Biorąc to pod uwagę, im niższa dawka johimbiny, tym lepiej. Wzmacniacze testosteronu zawierające johimbinę (recenzowaliśmy jeden z nich tutaj) mają zaledwie 2 mg. Badania nad utratą wagi obejmują od 15 mg do 43 mg johimbiny. Moglibyśmy sklasyfikować to jako domyślny bezpieczny zakres.

Podsumowanie

Chociaż istnieją badania, które wykazały, że johimbina jest nieskuteczna w odchudzaniu, uważam, że badania wykazujące jej skuteczność w spalaniu tłuszczu są dość przekonujące. Kluczową kwestią są niebezpieczne skutki uboczne. Aby upewnić się, że pozostajesz w bezpiecznych granicach, zalecam stosowanie johimbiny wyłącznie jako składnika renomowanego suplementu odchudzającego. Zauważysz, że spalacze tłuszczu zawierające johimbinę używają jej oszczędnie.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close